VI rocznica Tragedii Smoleńskiej

TWOJE BRYLANTY

Twoje brylanty dobra inwestycja
Coś dla pań i nie tylko
kod polecający
JD9HRL

  • https://e-brylanty.pl/?mw_aref=169eed8de9fecdf123d6a14fc0d7307f


sobota, 17 września 2011

Akt zawierzenia Archidiecezji katowickiej Matce Bożej Piekar

AKT ZAWIERZENIA ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ MATCE BOŻEJ PIEKARSKIEJ

PDF

Drukuj

Email

Odczytany 12 września 2011 r. przez metropolitę katowickiego abp. Damiana Zimonia w czasie koronacji kopii (repliki) pierwotnego obrazu Matki Boskiej Piekarskiej w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach:

„Matko Piekarska, Opiekunko sławna,

orędowniczko wszelkich łask…”

Maryjo, Matko Boga ukryta w piekarskim wizerunku. Ojciec Święty, Jan Paweł II w 1983 r., koronując pierwszy obraz piekarski powiedział o Tobie: „Jakaż Ona piękna”. Tak, to prawda, piękna jesteś Maryjo, ale wiemy też, że żaden, nawet najpiękniejszy obraz nie odda całego Twojego piękna.

Jednak my, Maryjo chcemy wpatrywać się w Twoje oblicze. Chcemy uczyć się od Ciebie tego prawdziwego piękna wynikającego z życia w łączności z Bogiem. Tak czynili przez wieki nasi poprzednicy: robotnicy i rolnicy; bogaci i biedni, kapłani, osoby konsekrowane i świeccy – wszyscy oni odnajdywali w tym wizerunku Ciebie – najlepszą naszą Matkę. Ty, Maryjo zawsze czuwałaś nad nami, wypraszałaś nam potrzebne łaski, uczyłaś wierzyć i kochać.

Matko Piekarska, stajemy także dzisiaj przed Tobą, w szczególnym czasie i miejscu w historii naszej archidiecezji. Gromadzimy się w pierwszej katowickiej katedrze, w której 3 stycznia 1926 r. odbyła się historyczna konsekracja Augusta Hlonda na pierwszego biskupa katowickiego. W tym roku obchodzimy 130-tą rocznicę jego urodzin. Został pochowany jako prymas Polski w archikatedrze św. Jana w Warszawie w 1948 roku. Modlimy się o jego beatyfikację.

Wszystkie te wydarzenia uświadamiają nam, że „nie da się wierzyć w pojedynkę”, bo „jesteśmy ogniwem w długim łańcuchu wierzących” - jak mówił miesiąc temu na spotkaniu z młodymi w Madrycie Papież Benedykt XVI.

Dlatego trzeba nieustannie powracać do tego dziedzictwa: wiary, ciężkiej pracy i miłości poprzednich pokoleń. To oni, nasi ojcowie i dziadkowie w zjednoczeniu z Tobą i Twoim Synem kształtowali oblicze Kościoła na Górnym Śląsku. Przyjmując to z ogromną wdzięcznością, chcemy w duchu odpowiedzialności za Kościół przekazać ten cenny dar kolejnym pokoleniom.

Dlatego dzisiaj Matko Sprawiedliwości i Miłości Społecznej staję przed Tobą wraz z całą archidiecezją katowicką, aby po raz kolejny zawierzyć Ci każdego i każdą z nas. Chcę Cię prosić Matko, abyś tak jak poprzednie pokolenia, także i nas otaczała swoją opieką, wypraszała łaski tak potrzebne dla tej ziemi, uczyła nas wiary.

Powierzam Ci całą archidiecezję i każdego z osobna, z całym bagażem jego doświadczeń, trosk i radości.

„Pani Piekarska, umacniająca trwałość naszych rodzin”.

Powierzam Ci wszystkie nasze rodziny, wypraszaj im potrzebne łaski u Twojego Syna, aby były na co dzień „Bogiem silne”. Bądź dla nich wzorem pięknej miłości, odwagi i siły w przezwyciężaniu codziennych problemów. Niech za Twoim wzorem uczą się wrażliwości na potrzeby innych, niech będą dla świata, świadectwem miłości wznoszącej się ponad własny egoizm.

Szczególnie, dobra Matko, chcę Ci zawierzyć te rodziny, które przeżywają różnorodne kryzysy. Wiele z nich musi się mierzyć z problemami materialnymi, niektórzy przeżywają pustkę duchową, inni z niepokojem patrzą w przyszłość – otocz ich Matko swoją szczególną opieką. Niech wpatrując się w Twoje piękne oblicze odnajdują nadzieję na lepsze jutro i siłę do poszukiwania dobrych rozwiązań.

Maryjo, nasza Matko, w 1985 roku Jan Paweł II zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży. Dzisiaj to niezwykłe dzieło kontynuuje jego następca papież Benedykt XVI. Młodzież tak chętnie i licznie przybywa na te spotkania, to oni są kolejnym ogniwem w wielkim łańcuchu Kościoła. To od nich zależy jego przyszłe oblicze. Dlatego Matko Piekarska chcę Ci w szczególny sposób powierzyć całą młodzież naszej archidiecezji. „Młodość jest czasem uprzywilejowanym dla poszukiwania i spotkania z Prawdą” – mówił do młodych Benedykt XVI. Ale młodość jest też czasem zmagania się z różnymi niebezpieczeństwami współczesnego świata, z mentalnością konsumpcyjną, z relatywizmem moralnym, a czasem z poczuciem zagubienia i braku perspektyw.

Matko, wlej w serca tych młodych ludzi tęsknotę za pięknym życiem, za życiem z Bogiem. Niech nie zabraknie im odwagi do przeciwstawiania się złu, nawet wtedy, gdy niesie to z sobą potrzebę wyrzeczenia, a czasami cierpienie. Niechaj z wrażliwością pochylają się nad „tymi, którym się nie powiodło”, niech wdzięcznością i troską otaczają osoby starsze: rodziców, dziadków.

„Pani Piekarska, Matko Słowa Bożego”

Zawierzam Ci wszystkich biskupów, kapłanów, zgromadzenia zakonne, osoby konsekrowane. Wypraszaj nam potrzebne łaski, aby na tej ziemi nigdy nie zabrakło świętych kapłanów i osób gotowych do służby Bogu i Kościołowi.

Wstawiaj się za tymi wszystkimi, którzy w sposób szczególny podążają za Twoim Synem, aby byli gotowi do całkowitego poświęcenia życia Bogu. Matko, bądź dla niech wzorem zaufania i oddania się Bogu do samego końca.

Powierzam Ci wszystkich kapłanów naszej archidiecezji, wypraszaj im łaskę wiernego podążania za Chrystusem. Niech Ci, którzy zawierzyli życie Twojemu Synowi będą zawsze blisko wiernych, niech im towarzyszą i wspierają w drodze do Boga.

Niechaj z prostotą i wielkodusznością poszukują tych, którzy pobłądzili i odeszli do Boga. Niech naśladują Twojego Syna, który szczególną miłością otaczał chorych, ubogich i potrzebujących.

Matko Sprawiedliwości i Miłości Społecznej powierzam Ci każdego i każdą z nas – wstawiaj się u Twojego Syna za nami, abyśmy potrafili pięknie żyć, wpatrując się w Twoje oblicze i życie - Piękna nasza Pani Piekarska.

niedziela, 11 września 2011

Historia kopii pierwotnego obrazu Matki Boskiej Piekarskiej

Koronacja kopii pierwotnego obrazu MB Piekarskiej.
Historia kopii pierwotnego obrazu Matki Boskiej Piekarskiej

W metropolii katowickiej, w trwającym Roku Życia Konsekrowanego, siostry zakonne ofiarowały ks. abp Damianowi Zimoniowi obraz będący kopią pierwotnego wizerunku Matki Boskiej Piekarskiej. Obraz został namalowany przez siostrę. Michaelę, karmelitankę bosą z Katowic. Oryginał od kilku wieków znajduje się w katedrze Krzyża Świętego w Opolu.
Podczas tradycyjnej stanowej pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich, odbywającej się 21 sierpnia 2011 roku, przedstawicielki sióstr zakonnych wniosły go na wzgórze kalwaryjskie. Podczas mszy świętej kardynał Franciszek Macharski dokonał uroczystego poświęcenia obrazu. Po nieszporach obraz został wniesiony do bazyliki piekarskiej i nastąpił starożytny wschodni obrzęd pocałunku ikon. Towarzyszyły temu uroczyste fanfary i po tej ceremonii obraz został przekazany przedstawicielom parafii Piotra i Pawła w Katowicach, w którym to obraz zostanie już na stałe. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ chodzi o upamiętnienie 130 rocznicy urodzin pierwszego biskupa katowickiego Augusta Hlonda, późniejszego Prymasa Polski, który święcenia biskupie przyjął w tym kościele, pierwszej katedrze diecezji katowickiej.
Dnia 10 września w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach podczas inauguracji roku katechetycznego abp Damian Zimoń poświęcił korony. Dzisiaj jesteśmy świadkami koronacji kopii pierwotnego obrazu Matki Boskiej Piekarskiej w kościele świętych apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.
Ks. dr Piotr Kurzela