VI rocznica Tragedii Smoleńskiej

TWOJE BRYLANTY

Twoje brylanty dobra inwestycja
Coś dla pań i nie tylko
kod polecający
JD9HRL

  • https://e-brylanty.pl/?mw_aref=169eed8de9fecdf123d6a14fc0d7307f


środa, 29 lutego 2012

Dzień Żołnierzy wyklętych- zaproszenie na wydarzenia


1. Dzień Żółnierzy Wyklętych -
Konferencja historyczna - Sala Sejmu Śląskiego 01.03.2012 12:00
W programie:
12.00 Uroczyste otwarcie : Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewiecz 
12.10 dr Andrzej Drogoń Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Katowice
12.20 dr Andrzej Krzystyniak: Konspiracyjne Wojsko Polskie
- Prezentacja spektaklu Teatru TV Inka 1946, poprzedzona prelekcją Tomasz Goneta (IPN Katowice). 
Andrzej Krzystyniak - Pełnomocnik ds.Kombatantów Zarządu Województwa Śląskiego
===================================================================
Centrum Kresowe – Bytom, ulica Moniuszki 13 01.03.2012 16:00
1 Marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - rzecz o powstańcach antykomunistycznych i ich walce o wolną i niezawisłą Polskę po II Wojnie Światowej. Pokaz filmów dokumentalnych. Łupaszka, Orlik, Ostatni z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej. Spotkanie prowadzi: Piotr Świerczyński. Organizatorami spotkania jest Stowarzyszenie Solidarni2010 - oddział katowicki.
==================================================================
BIELSKA BIAŁA 01.03.2012 16:00
O 16 tej pod ratuszem w BB rozpoczyna się Marsz Żołnierzy Wyklętych. Składanie kwiatów i zapalanie zniczy pod tablicą na budynku d. UB w Białej przy ul. Stojałowskiego, następnie przemarsz na pl. Chrobrego, później ulicą Krasińskiego (zatrzymujemy się pod budynkiem d. UB w Bielsku przy tej ulicy), gdzie również złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. O 17 tej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy dworcu PKS w Bielsku-Białej msza Św. za Żołnierzy Wyklętych.
==================================================================
UROCZYSTOŚCI W SOSNOWCU 01.03.2012 17:00
16:45 Zbiórka przed Kościołem św. Tomasza,Sosnowiec ul. Orla 
17:00 Msza w intencji Żołnierzy Wyklętych,
18:00         Apel Poległych   przy pomniku Męczeństwa Kobiet Polskich         Walczących w Szeregach AK,  złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
18:30 „Powojenne podziemie antykomunistyczne na terenie województwa śląskiego”  
  prelekcja dr Adama Dziuby   kierownika Referatu Naukowego Biura Edukacji Publicznej IPN Katowice 
=====================================================
Kino Światowid 01.03.2012 19:00 - Katowice
CAŁOŚĆ INFORMACJI NA PLAKACIE w postaci załącznika (nazwa załącznika - Światowid)
Również istnieje możliwość obejrzenia od rana  filmów, m.in. Aliny Czerniakowskiej - ale tylko dla grup zorganizowanych, wycieczek szkolnych po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.
====================================
POKAZ FILMU „Historia Roja” 06.03.2012 18:00 - Mysłowice
6 marca odbędzie się pokaz filmu " Historia "Roja", czyli w ziemi lepiej słychać" wraz z reżyserem Jerzym Zalewskim o godzinie 18 w Miejskim Ośrodku Kultury w Mysłowicach ul. Grunwaldzka 7. Organizatorami spotkania jest Stowarzyszenie Solidarni2010 - oddział katowicki.
===============================
Informacji!!! :-)  Jeżeli w Waszej miejscowości będzie odbywać się jakaś impreza, a nie jest powyżej wymieniona, bardzo proszę o przesłanie informacji na mój adres, jak również na zolnierzewykleci@wp.pl

Historia Roja ,czyli w ziemi lepiej słychać''


St. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój” (1925 – 1951)                                                                                          
Zaproszenie  Instytut Silesia , Towarzystwo Przyjaciół Jednostki  Strzeleckiej3024 oraz  Solidarni 2010   na  kopię  roboczą filmu  ,,Historia Roja ,czyli  w ziemi lepiej słychać'' w dniu 6 marca 2012  o godzinie  18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury  w Mysłowicach   ul Grunwaldzka 7
   

Nasza Ojczyzna -cytat Jan Paweł II


 NASZA OJCZYZNA 

,,Nasza Ojczyzna stoi dzisiaj przed wieloma trudnymi problemami społecznymi, gospodarczymi, także politycznymi . Trzeba je rozwiązywać mądrze i wytrwale. Jednak najbardziej podstawowym problemem pozostaje sprawa ładu moralnego.
 Ten ład jest fundamentem życia każdego człowieka i każdego społeczeństwa.
Dlatego Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia !’’
Skoczów  ,22 maja 1995

dawno temu o kotach


I i II MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA KOTÓW RASOWYCH

W sobotę i niedzielę w hali Mokisu odbyła się I i II międzynarodowa wystawa kotów rasowych w której wzięło udział aż 200 hodowców zorganizowana przez Dream Cat s Club) to stowarzyszenie powstało w 2005 jako klub internetowy skupiający w w Felis Polonia Wystawa kotów związana też jest z oceną i przyznawaniem nagród. Sędziami oceniającymi w składzie 6 osób( Portugalia ,Finlandia, Dania, Francja, Szwajcaria ).Ocena kotów polega na rysów twarzy kształtu , kolorystyki charakteru. W wystawie swoje stoiski mieli też Mysłowiczanie. Jedną osobą która zdobyła 3 nagrodę była pani Wioletta Waloszek zajmująca się hodowlą kotów Syberyjskich Neva Masquerade .Jak opowiada pasja zaczęła się 3 lata temu na wystawie kotów rasowych, tam po raz pierwszy zobaczyła koty syberyjskie i zakochała się w ich niebieskich oczętach i mięciutkim futerku. Pierwszy kot który zauroczył panią Wiolettę to śliczna pręguska w białych skarpetkach o imieniu Gaja z hodowli Sibershana*PL pani Dagmary Winiarskiej. I tak po niedługim czasie Pani Wioletta rozpoczęła własną hodowlę kotów. W październiku hodowla Nena*PL została zarejestrowana w Cat Club Rybni, pasja trwa do dzisiaj. Trzeba dodać że Pani Wioletta ma już za sobą wiele sukcesów na wystawach zdobywając co jakiś czas nagrody. Pani Wioletta ma swoją stronę internetową na której można więcej dowiedzieć o hodowli kotów Trzeba dodać że koty były oceniane 2 razy w sobotę i niedzielę Wystawa cieszyła wielką popularnością mieszkańców Mysłowic i okolic

,,Miłość nigdy nie ustaje ''


,,Miłość nigdy nie ustaje ’’


Ksiądz Andrzej Hnida urodził się 27 lutego 1962 roku w Rydułtowach (Wodzisław) w rodzinie górniczej, mama Barbara była zajęta wychowywaniem  dzieci,  2 synów  Andrzeja  i Adama. Tata Leon pracował w górnictwie. Powołanie na księdza  umacniała rodzinna parafia  Świętego Jacka w Radoszowach, księża tam pracujący umacniali miłość do Boga i Maryi. 
--------------------------------------------------------------------------------
Po podstawówce ksiądz Andrzej podejmuje naukę w technikum  budowlanym tam też  w roku 1982 zdobywa zawód i maturę. Rodzinne i  parafialne wychowanie katolickie umacnia go w podjęciu decyzji o wstąpieniu do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Ksiądz Andrzej był ostatnim rocznikiem seminarzystów którzy na życzenie księdza Biskupa Bednorza odbywali staż jednoroczny. Pracę jako stażysta wykonywał  w Rybnickich  Zakładach   Naprawczych w Niedobczycach. Seminarium  kończy pisząc pracę magisterską pt. ,,Kościół katolicki w Dekanacie Rybnickim w okresie okupacji  Hitlerowskiej  1939-1945’’.
------------------------------
         W Katowicach w  roku  1988 z  rąk  księdza  biskupa  Damiana  Zimonia  otrzymuje   święcenia kapłańskie  i  dekret  na pierwszą  parafię do Bazyliki  Matki  Bożej  Miłości  i  Sprawiedliwości  Społecznej w Piekarach. Aby  podziękować Bogu i prosić o dalsze łaski  ksiądz  Andrzej  wyrusza  dwukrotnie na pieszą  pielgrzymkę z Warszawy do Częstochowy.  W  Piekarach pracuje do 1993 roku. Tam umacnia się więź z Maryją - patronką jaką  sobie obrał  na życie. Ksiądz, wspomina chętnie – jak, już jako 5-cio letnie  dziecko z  tatą  wędrował  do Piekar  Śląskich. Pracę duszpasterska prowadzi tam po wielu latach już jako opiekun  dzieci, wychowując grupę Dzieci Maryi i  prowadząc katechizację dla młodzieży.
W latach 1993-1997 pracuje w    Katowicach –Bogucicach w  Bazylice Mniejszej  pw. Matki  Bożej  Bogucickiej  i Świętnego  Szczepana, kontynuując  pracę  rozpoczętą  z dziećmi  w Piekarach. W duchu modlitwy  i  wychowania  oazowego prowadzi  pielgrzymki piesze  na  Jasną Górę. Pielgrzymki są zawierzeniem Matce Bożej pracy w czasie roku oraz zaczerpnięciem sił do dalszej  duszpasterskiej  posługi w  parafii.
*************************
      Na lata 1997-2000 ksiądz Andrzej otrzymuje dekret  do parafii ,,Matki  Bożej  Wspomożenia  Wiernych” w  Dąbrówce Wielkiej.
Lata 2000-2004 ksiądz Andrzej posługuje wiernym wspólnoty parafialnej pod wezwaniem Świętej   Marii  Magdaleny w  Wodzisławiu Radlinie.
Ostatnie lata przed przyjściem do nas 2004-2007 pracuje jako wikariusz w parafii pw. Świętej Barbary w Chorzowie. Ksiądz  wspomina  o tej wspólnocie parafialnej jako o szczególnym kulcie do Miłosierdzia  Krzyża.
&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
29 lipca 2007 dekretem arcybiskupa Damiana Zimonia obejmuje pracę jako proboszcz w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i świętego  Maksymiliana Kolbe.
Mottem księdza proboszcza jest cytat Hymnu do miłości z listu świętego Pawła ,,Miłość  nigdy nie ustaje’’
Opiekunami duchowymi, którym zawierzył drogę życiową są Maryja i Święty Andrzej Apostoł z nich czerpie siły do dalszego wzrastania  duchowego. Patrząc na duchowe życie księdza proboszcza  Andrzeja  można  dostrzec zawierzenie Maryi, która od dzieciństwa poprzez lata młodzieżowych  spotkań oazowych  ukształtowała go na duszpasterza  maryjnego. Prawdziwym talentem  naszego księdza  proboszcza jest  śpiew i gra na gitarze.
 ___-----------------------------------------------------------------------------------------------______
Rozmowę z księdzem proboszczem Andrzejem Hnidą dla Dzwonka Janowskiego przeprowadził JŹ z AKL


Chór Chrystusa Króla z Archikatedry Katowickiej



Koncert pieśni pasyjnych

            W kościele w 4 niedzielę Wielkiego postu jest obchodzone święto radości (letare ) w tym dniu szaty liturgiczne są  koloru różowego . W wielu kościołach parafialnych  się koncerty muzyki  pasyjnej. Jednym  z chórów który zagościł do Janowskiej parafii jest  chór Katowickiej  Archikatedry .
________________________________________________
Chór ten  śpiewa  przy Archikatedrze Chrystusa Króla w  Katowicach  powstał  w 1947 roku, gdy ordynariuszem katowickim był biskup Stanisław  Adamski . Pierwszym organistą i dyrygentem  chóru  w 1971 roku  zostaje  Krzysztof Kaganiec ,który  został  wyłoniony na  drodze  konkursu. Pasje muzyczne  prowadzą do dynamicznego rozwoju chóru , który  uświetnia  liturgię , oraz  wiele ważnych  wydarzeń . Można tu wymienić  koncert  tegoż chóru  jaki dał, dla papieża Jana  Pawła II w Katowicach. od 1993  roku bierze  udział w Europejskim festiwalu Chórów katedralnych w Amiens (Francja ),oraz w  festiwalu muzyki Sakralnej w Opavie i uświetnia  uroczystości ,,Odsieczy  Wiedeńskiej ” ,na   wzgórzu Kalhenberg. Wysoki  poziom artystyczny pokazuje kunszt i owocuje licznymi koncertami, oraz  jest  uhonorowany  kilkoma  medalami.
Jacek Źróbek

wtorek, 28 lutego 2012

II MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA KOTÓW W MYSŁOWICACH

W sobotę i niedzielę mogliśmy kolejny raz zobaczyć Arystokrację kocią .Hodowcy rasowych kotów przyjechali z kraju i zagranicy do Mysłowic,aby pokazać swoje piękności i zdobywać nagrody. Wystawa była zorganizowana pod patronatem międzynarodowej organizacji Felinogicznej TICA-zrzeszających hodwców kotów. Jednym z ciekawej rasy kota to singapure jak opowiada hodowca Norbert w Polsce są tylko 2 hodowle.

25 rocznica śmierci sługi Bożego Franciszka Blachnickiego

Źródło
Msza  koncelebrowana  w Katedrze Chrystusa Króla Katowice  25 rocznicę śmierci  Franciszka Blachnickiego

W poniedziałek  27 lutego 2012 przypada  rocznica śmierci  założyciela  Ruchu Światło -Życie (oazy)sługi  Bożego Franciszka Blachnickiego. W każdym  kościele  na Śląsku  została  odprawiona  msza święta o rychłą beatyfikację sługi bożego. W archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach  koncelebrowaną  mszę  sprawował i homilię wygłosił metropolita Śląski Arcybiskup Wiktor Skwor.http://blachnicki.oaza.pl/zyciorys
Posłowie: Jerzy Polaczek i Izabela Kloc odsłaniają tablicę poświęconą Ks. F. Blachnickiemu w Archikatedrze Katowickiej Źródło
W  dniu  4  września  2011 roku  została odsłonięta tablica w 90 rocznicę urodzin sługi Bozego  Blachnickiego przez  arcybiskupa Damiana Zimona -ufundowali Parlamentarzyści Sląscy i wychowankowie

100 dni rządów PO dla województwa Śląskiego -obietnica ustawa Metropolitarna

 OBIETNICA  USTAWA METROPOLITARNA  DLA ŚLĄSKA 

 Parlamentarzyści RP  województwa  Śląskiego Prawa i Sprawiedliwości  na  8 posiedzeniu Sejmu  złożyli w Sejmie RP interpelację poselską do prezesa rady ministrów  Tuka w sprawie  sprawie obietnic  wyborczych jakie obiecała po dla  Śląska. Obietnic  było aż 6   najważniejszych .

Dla aglomeracji Śląskiej  niewątpliwie miała   być Ustawa Metropolitarna jak to deklarował  Tomasz Tomczykiewicz że zostanie uchwalona w ciągu 100 pierwszych dni  nowej kadecji . Ale jak już wiemy  to jak zwykle pijar  obietnic  nie zrealizowanych . 

           23 stycznia 2012 jak  można  się dowiedzieć była  zorganizowana debata w Bibliotece Śląskiej  -znawcy jak siebie  określają  platfusy  -spotkali się  aby pogadać bo najczęściej  tak  realizacja  różnych  zadań polega trzeba  dodać że  dyskusja  na  temat  ustawy toczy się od dawna 

poniedziałek, 27 lutego 2012

100 dni rządów PO dla województwa Śląskiego

Przewodniczący Rady Regionu Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Szarama 
100 dni rządów (niejakiej) Platformy dla województwa śląskiego '' to konferencja  prasowa parlamentarzystów  Prawa i Sprawiedliwości RP województwa Śląskiego.Jak  wiemy  tuk ze  swoją ekipą już nie jeden raz składał obietnice  które nie  zostały  zrealizowane ,jak już przekonaliśmy się po wyborach o słynnych 300 mld  z UE to były  tylko obietnice  nawet niejaki lewandowski  sam przyznał się do bajerowania
polecam posłuchać co na konferencji prasowej  mówili posłowie  PIS-u http://w232.wrzuta.pl/audio/4sWMmnf2yFg/100_dni_rzadow_platformy_obywatelskiej_dla_wojewodztwa_slaskiego_-konferecja_pis_na_100_dni_rzadow

Volnij Don dla Mysłowiczan

środa, 22 lutego 2012

Najstarsza 90latka w Mysłowicach Janowie Miejskim

Najstarsza 90latka  z Mysłowic Janowa Miejskiego


W ubiegłą niedzielę w w kościele pw.Maksymiliana Kolbego parafianie uczestniczyli we mszy świętej na której obchodziła 90 rocznice urodzin pani Marta Małecka – nasza parafianka. Mszę odprawił ksiądz Tomasz Żołna. Po mszy świętej było wiele życzeń i serdeczności od mieszkańców.
Pani Marta dała się namówić na wspomnienia ze swojego długiego życia. 
            Jest pani nie wątpliwie jedna z najstarszych mieszkanek Janowa-Miejskiego a na pewno najstarszą członkinią koła Związku Górnośląskiego naszej dzielnicy.
 Pani Marta jak opowiada urodziła się w dzielnicy Larysz. Rodzice mieli  gospodarstwo, Mama opiekowała się domem i wychowywała dzieci, a tata pracował na kolei, był Powstańcem Śląskim
- Czy dobrze się tu pani mieszka ?
Jak Pani mówi jest to dom rodziny, później rodzice przeprowadzili się na Janów. Tam uczyła się w szkole przy ulicy Janowskiej (stara szkoła później liceum medyczne) Nasza Janowska 90 latka wspomina swoje dziecinne nauczanie opowiada, że klas było 7. Pani Marta wspomina, że w budynku szkolnym znajdowało się też przedszkole. Pani Marta opowiada jak kiedyś wyglądała ulica Janowska było bardzo dużo drzew –zaznaczyła że autobusy kiedyś nie jeździły.
 Nasza Mysłowiczanka opowiadała pewne zdarzenie z pociągiem z więźniami, który zatrzymał się na Słupiej i jak więźniowie z niego uciekali. Mama wysłała ją po mleko i właśnie tam na Słupnej zobaczyła stojące wagony jadące z Oświęcimia.
- Jest pani związana od początku z naszą parafią, ale na pewno wspomina pani wnukowi czasy jak się chodziło do kościoła do „miasta” – proszę powspominać trochę tamte czasy.
Pani Marta opowiada jak to do kościoła wędrowało się przez pola. Do kościoła chodziła do Serca Pana Jezusa. Jak wspomina do kościołaMariackiego chodzili tylko gimnazjaliści. Z kościoła pani Marta wspomina o księdzu Antonim Basztoniu który ich przygotował do komunii, ale też upominał aby nie lali świecami po chodnikach.
- Przy budowie nowego kościoła też pani brała udział jak większość Janowian – proszę opowiedzieć nam jak to było kiedy ksiądz proboszcz  Paweł Bednorz zaczynał budować naszą świątynię.
Nasza 90 latka opowiada jak to trudno było proboszczowi Bednorzowi budować janowską świątynię, często jeździł na motorku aby załatwiać różne zezwolenia. Nasza Pani Marta mówi też o dzwonach, że dzwony pierwszy raz zadzwoniły na pogrzebie  proboszcza Bednorza.
- W życiu społecznym Janowa cała pani rodzina była i jest nadal aktywna – proszę wspomnieć tamte, jeszcze przedwojenne czasy.
Nasza 90 latka wspomina lekarzy Pana Knapczyka i Jana Hlonda. Do przychodni kolejowej chodziła na powstańców - jedno wspomnienie to jak wyglądał jeden z gabinetu był to gabinet doktora Jana Hlonda. W gabinecie znajdował się obraz Matki Bożej, a poniżej świeciła się czerwona lampka.
- Widziana była pani – jeszcze nie dawno – na wszystkich uroczystościach w pięknym stroju śląskim. Czy sprawia pani radość pielęgnowanie kultury górnośląskiej - w strojach i starych zwyczajach ?
Pani Marta opowiada jak to było z śląskim strojem Janowskim. W poszukiwaniu
materiału do uszycia stroju (kiecki) jeździła aż z Tych. Pani Marta sama szyła stroje dla Janowskiego
 koła. Jedno z ciekawych opowieści o strojach to jak powstały chusty na głowy. Bele materiału kupili w Szopienicach, trochę pani Marta się oburzyła na kasjerkę, gdyż bele były zdecydowanie koloru czerwonego (przypominające czasy Stalinowskie ), ale kasjerka powiedziała, że innego materiału się nie dostanie. No trudno. I taki pomysł pani Marcie wpadł do głowy, kupiła kilogram buraków i w  wywarze moczyła materiał aby nabrał właściwego koloru.

- Jaki ma pani sposób na długowieczność ?
Aby długo żyć Pani Marta piła dużo mleka, mleko kwaśne i jadła często owsiankę, sery i gęsi własnego chowu. Nasza 90-letnia Mysłowiczanka wspomina jak to kiedyś rozwożono mleko – furmankami na drewnianych kołach. Na chłopa który przywoził ser i mleko –wołali Gorol. Z powrotem furmanki zabierały węgiel.
 Życzę Pani Marto Błogosławieństwa Bożego zdrowia i pociechy z wnuków  na dalsze lata.
Dziękuję za rozmowę 

CBA postawiła zarzuty prezesowi Pawłowi D

Jak podaje Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Pawła D. prezesa PCI „Polskiego Centrum Inwestycyjnego”, głównego udziałowca gmini MPWiK Mysłowice. Wraz z prezesem zatrzymano członków rady nadzorczej. Barbarę T. i Annę D.
Postawiono im zarzuty fałszowana dokumentów związanych z podwyższeniem udziałów w spółce PCI. Proceder tyczy się sumy około 7 mln złotych.Śledztwo ma szersze kręgi i dotyczy również innych spraw związanych z gminnymi spółkami, których prezesem i udziałowcem jest Paweł D..Zarzuty usłyszał rzeczoznawca szacujący aport PCI, chodzi tu o poświadczenie nieprawdy i pomocy przy usiłowaniu oszustwa.Więcej szczegółów w kioskach już jutro, w czwartkowym wydaniu gazety „Co tydzień”. oraz na portalu mysłowickim ,,Co tydzień''Po przesłuchaniu w mysłowickiej prokuraturze wszyscy podejrzani zostali zwolnienia za poręczeniem majątkowym w wysokości 1o tys zł każdy.

wtorek, 21 lutego 2012

Zbigniew Wodecki i Big Band w MOK-u W mysłowickim Miejskim Ośrodku Kultury w czwartek 16 lutego 2012r. w sali widowiskowej odbył się niesamowity koncert zaproszonego gościa i lubianego od 30 lat Zbigniewa Wodeckiego oraz solistów: Anny Kamyk i Andrzeja Rakoczego Niezwykłą oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Rozrywkowa Katowickiego Holdingu Węglowego „Happy Big Band”. Mysłowicka orkiestra ,,Happy Big Band" pod dyrekcją Mirosława Kaszuby może się pochwalić wieloma poważnymi osiągnięciami w tym występami w tak popularnych programach jak „Mam talent” czy „Jaka to melodia”. Zespół występował między innymi w Australii, Niemczech Finlandii. Grał wraz z wieloma gwiazdami estrady jak: Ewą Bem czy Zbigniewem Wodeckim. To był wieczór dla mysłowickiej społeczności oraz uczty ducha gwiazda wieczoru przypomniała różne swoje kompozycje zachwycając kunsztem muzycznym licznie zgromadzoną publiczność. Swoją wirtuozerskie kompozycje Zbigniew Wodecki zagrał na skrzypcach, ale też trzeba dodać że poczucie humoru nie opuszczało gościa "Górnicza" kapela Holdingu katowickiego gra na różnych uroczystościach miejskich promując nasze miasto Jednym z ostatnich osiągnięć orkiestry to zagranie w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie w nowojorskiej Carnegie Hall. Po koncercie Prezydent Edward Lasok w imieniu mieszkańców i publiczności wręczył kwiaty JZ Zbigniew Wodecki i Big Band w Mok-u

Zbigniew Wodecki i Big Band w MOK-u

Zbigniew Wodecki wpisuje  się do kroniki,oraz Anna Kamyk  i  dyrygent  Mirosław Kaszuba 
W mysłowickim Miejskim Ośrodku Kultury w czwartek 16 lutego 2012r. w sali widowiskowej odbył się niesamowity koncert zaproszonego gościa i lubianego od 30 lat Zbigniewa Wodeckiego oraz solistów: Anny Kamyk i Andrzeja Rakoczego Niezwykłą oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Rozrywkowa Katowickiego Holdingu Węglowego „Happy Big Band”.
Mysłowicka orkiestra ,,Happy Big Band" pod dyrekcją  Mirosława Kaszuby może się pochwalić wieloma poważnymi osiągnięciami w tym występami w tak popularnych programach jak „Mam talent” czy „Jaka to melodia”. Zespół występował między innymi w Australii, Niemczech Finlandii. Grał wraz z wieloma gwiazdami estrady jak: Ewą Bem czy Zbigniewem Wodeckim. To był wieczór dla mysłowickiej społeczności oraz uczty ducha gwiazda wieczoru przypomniała różne swoje kompozycje zachwycając kunsztem muzycznym licznie zgromadzoną publiczność. Swoją wirtuozerskie kompozycje Zbigniew Wodecki zagrał na skrzypcach, ale też trzeba dodać że poczucie humoru nie opuszczało gościa "Górnicza" kapela Holdingu katowickiego gra na różnych uroczystościach miejskich promując nasze miasto Jednym z ostatnich osiągnięć orkiestry to zagranie w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie w nowojorskiej Carnegie Hall. Po koncercie Prezydent Edward Lasok w imieniu mieszkańców i publiczności wręczył kwiaty
 JZ 

poniedziałek, 6 lutego 2012

Polskie obozy Koncentacyjne1945

25 rocznica tragedii w KWK ,,Mysłowice''-hołd

25. rocznica tragedii w KWK „Mysłowice"

4 lutego 1987 roku | w kopalni „Mysłowice" doszło do jednej z największych katastrof górniczych w powojennej Polsce. W wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego zginęło 19 górników. a ponad 50 zostało poparzonych lub zatruło się tlenkiem węgla. W sobotę w Mysłowicach odbyły się obchody 25. rocznicy tych tragicznych wydarzeń. Była środa, 4 lutego 1987 roku. Nocna szychta dobiegała końca. W tym czasie przy robotach likwidacyjnych jednego z chodników, 500 metrów pod ziemią pracuje 64 nieświadomych śmiertelnego zagrożenia górników. W ten dzień wówczas nikt nie przypuszczał, że następnego poranka dla wielu z nich już nie będzie. Około godziny 5.35 nad ranem dochodzi do najgorszego, do wybuchu metanu. Po chwili nastąpiła eksplozja pyłu węglowego, pozbawiając życia 18 górników, kolejny zmarł w wyniku odniesionych ran w szpitalu. Dziś wielu górników z własnej inicjatywy zapala tego dnia znicze pod kopalnią, modląc się za swoich tragicznie zmarłych kolegów. Było to jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii miasta, ale i polskiego górnictwa. Po trwającym kilkanaście tygodni śledztwie ustalono, że wybuch nagromadzonego w wyrobisku metanu, a w następstwie pyły węglowego spowodowały iskry spawalnicze. W konsekwencji tego tragicznego wypadku wprowadzono szereg zapisów dotyczących bezpieczeństwa na kopalniach, zabraniających prowadzenia robót spawalniczych pod ziemią lub ich prowadzenia w wyjątkowych przypadkach pod specjalnym nadzorem. Ofiary tego tragicznego wypadku z 04 lutego 1987 roku to:

Ceglarek Jan, Rogowicz Jerzy, Grzesiak Ryszard, Krzyska Feliks, Woźnica Krzysztof, Kąkol Marek, Błazy Piotr, Błahuciak Leszek, Mańko Tomasz, Wójcik Mirosław, Flis Krzysztof, Oszek Dariusz, Mittman Mieczysław, Mieszczak Wojciech, Trzeciak Andrzej, Haśnik Marek, Dubiel Franciszek, Świeżawski Marek Nieduziak Władysław.

Uroczystość rozpoczęła się godz. 10.45 na terenie kopalni Ruch Mysłowice w dzielnicy Piasek, od złożenia kwiatów pod tablicami upamiętniającymi górników, którzy zginęli w mysłowickiej kopalni. O godz. 11.00 na cechowni została odprawiona msza św, w intencji tragicznie zmarłych górników i poszkodowanych w katastrofie z 87 roku Mszę św odprawiali księża Mysłowic dziekan Krzysztof Kasza i ksiądz proboszcz Piotr Płonka . Kolejnym punktem obchodów to bieg uliczny o puchar dyrektora KWK „Mysłowice - Wesoła" pod hasłem „Ku pamięci". Zawodnicy wystartują spod budynku byłej dyrekcji KWK „Mysłowice" o godz. 13 30. na Słupnej stanęła meta przy hotelu Trojak. Odbyła się gala wręczenia pucharów

jz