VI rocznica Tragedii Smoleńskiej

TWOJE BRYLANTY

Twoje brylanty dobra inwestycja
Coś dla pań i nie tylko
kod polecający
JD9HRL

  • https://e-brylanty.pl/?mw_aref=169eed8de9fecdf123d6a14fc0d7307f


niedziela, 23 czerwca 2013

Zaproszenie „I Świętojański Bieg Trzeźwości – ku czci kard. Augusta Hlonda, o puchar Arcybiskupa Metropolity Katowickiego”

Zaproszenie na
„I Świętojański Bieg Trzeźwości – ku czci kard. Augusta Hlonda, o puchar Arcybiskupa Metropolity Katowickiego”

Dla uczczenia Roku Kard. Augusta Hlonda, zorganizować chcemy „I Świętojański Bieg Trzeźwości – ku czci kard. Augusta Hlonda, o puchar Arcybiskupa Metropolity Katowickiego”. Rozpocznie się on w Brzęczkowicach w miejscu urodzenia Kard. Hlonda, następnie trasa powiedzie Promenadą, obok Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Kard. Hlonda, stacji kolejowej, na której zatrzymywał się pociąg ilekroć Prymas Hlond przez Mysłowice przejeżdżał, Magistratu, który nadał Mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta, Jego pomnika i kościoła, w którym był ochrzczony oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, noszącego imię Kardynała. Meta będzie na Skwerze bł. Jana Pawła na Bończyku. Długość trasy – 7 km.
Szczegóły (regulamin, zgłoszenia, trasa) podane są na : www.fsis.pl . Przy zgłoszeniu elektronicznym w pozycji klub prosimy wpisać „parafia”, wtedy zgłoszenie jest zwolnione z opłaty startowej. Zbiórka i weryfikacja zawodników 23.06. o godz. 17.00 w hali sportowej przy ul. ks. Bończyka w Mysłowicach. Start jest przewidziany na godz. 18.00.

poniedziałek, 17 czerwca 2013

Szczęśliwy człowiek

Szczęśliwy człowiek

GDZIE GÓRSKIEGO STRUMYKA TOŃ
TAM LEŚNEGO RUNA WOŃ
WSCHODZĄCE SŁOŃCE SPOGLĄDA NIEŚMIAŁO
WŚRÓD DRZEW
W ODDALI ZARYS MGŁY....
NIE ZLICZONY SŁYCHAĆ PTASZĄT ŚPIEW
TAM PEŁNĄ PIERSIĄ ODDECH WEŻ
BO TAM SZCZĘŚLIWY CZĘŚLIWY JEST
GDY Z PRZYRODĄ W PARZE IDZIESZ PRZEZ
GÓRSKI SZLAK ....
A W USZACH WESOŁO GWIŻDŻE CI WIATR.
Felicytas Sitko

Wiosenny deszczyk

Wiosenny deszczyk

PERLISTO-SREBRZYSTY WIOSENNY DESZCZYK PADA
ROŚLINOM TO NIE PRZESZKADZA
POKARM Z NIEBA DESZCZYK ŚLE
WIĘC PRZYRODA CAŁA CIESZY SIĘ
KWIATY WYSŁAJĄ INTENSYWNĄ WOŃ
SŁONECZKO ZŁOTE TEŻ NIE GORSZE JEST
W STRONĘ PRZYRODY UŚMIECHA SIĘ

Felicytas Sitko

Czerniowce

Kołomyi

niedziela, 16 czerwca 2013

Podróż do przedmurza chrześcijaństwa

Podróż do przedmurza chrześcijaństwa.

Związek Kamieńca Podolskiego z Rzeczpospolitą sięga jeszcze czasów piastowskiej dynastii. To za panowania Kazimierza Wielkiego o tym grodzie zanotowano pierwszą informację. Z woli polskiego króla, Kamieńcem zarządzali litewscy książęta Koriatowicze. W 1434 roku ostatecznie miast stało się stolicą województwa podolskiego dołączając do grona zacnych miast Pierwszej Rzeczypospolitej. W historii ukuto Grodowi tytuł „Brama do Polski”, bowiem to ono broniło dostępu do Ojczyzny przed islamskimi najazdami. Miasto przeżyło ataki wodzów muzułmańskich, ale także Kozaków, czy samego atamana Bohdana Chmielnickiego sprzymierzonego z wojskami moskiewskimi. Twierdza godnie odpowiedziała najeźdźcom dzięki swoim fortyfikacjom i genialnemu wykorzystaniu budowy topograficznej terenu.
W 1672 roku potężna armia sułtana Mehmeda IV zdobyła miasto. W czasie zajmowania Kamieńca przez Turków doszło do wybuchu prochowni, co doprowadziło do uszkodzenia części zamku. W czasie tej eksplozji zginął komendant Michał Włodyjowski, który stał się pierwowzorem postaci z powieści Henryka Sienkiewicza. Tak przez 27 lat chrześcijański i polski Kamieniec zamienił się w muzułmańskie miasto. Kościoły na czele z katedrą zostały zamienione w meczety, z których wysokich minaretów nawoływali do modlitwy muezini. Miasto zostało odbite w 1699 roku. W podzięce Bogu za wyzwolenie na zachowanym przy katedrze 35 metrowym minarecie w 1756 roku postawiono 4,5 metrową złoconą figurę Matki Bożej.
W czasie rozbiorów od 1793 roku Kamieniec Podolski stał się częścią Imperium rosyjskiego i za wyjątkiem przełomu 1919/1920 roku już nigdy nie wrócił w granice Rzeczypospolitej.
Przybywając do Kamieńca i mając w pamięci fragmenty historii tego rejonu wzbogacone obrazami z trylogii Henryka Sienkiewicza poczuć można wyjątkowość tego miejsca. Tu każdy kamień to historia. Historia współpracy Polaków, Rusinów i Ormian, historia wspaniałej Rzeczypospolitej. Piękna pogoda towarzysząca nam w Kamieńcu umacniała żar, jaki w sercu odczuwałem będąc przekonanym o bohaterstwie i męstwie tutejszych mieszkańców. Tyle lat poza Rzeczpospolitą a jednak Polskość jest tu pielęgnowana i czczona. W czasie pielgrzymki Archikonfraterni w Kamieńcu przyszło nam uczestniczyć w Uroczystości Bożego Ciała, która na Ukrainie jest przeniesiona na niedzielę. W dostojnej katedrze świętych apostołów Piotra i Pawła, w otoczeniu nagrobków i epitafiów wielkich bohaterów polskiej historii odczułem moc naszej katolickiej wiary. Stanąłem przed Zgromadzeniem, które szczyci się tym, że płynie w nich polska krew i że są katolikami. Siła i przekonanie uczestników liturgii, była tak ujmująca, że wzruszenie chwytało za serce. Tyle lat poza Ojczyzną a oni czują się prawdziwymi Polakami, którzy modlą się i śpiewają w świętym dla nich języku – polskim. Idąc z Najświętszym Sakramentem w procesji Bożego Ciała rozważałem wiarę tych, którzy tu dziesiątki lat błagali Boga o zwrócenie tej i innych świątyń zabranych im przez bolszewików. Myśląc o tym mijałem triumfalny łuk wybudowany w 1781 roku na cześć polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Po uroczystościach zatrzymała mnie starsza kobieta i wyznała, że nie miała wątpliwości, iż Bóg ją wysłucha a przecież od II wojny światowej do momentu oddania katedry upłynęło pół wieku jej życia.
Po drugiej stronie placu świątynia dominikańska perła baroku, ale cóż przestępcy z NKWD doprowadzili ja do ruiny. Dziś w tym kościele odartym z majestatu modli się tyle ludzi, a niewidoma organistka na małych organach prowadzi po polsku śpiew i różańcową modlitwę zgromadzonych katolików.
I kolejna historyczna budowla - kościół zakonu Trynitarzy. Zakonu, którego nie mogło zabraknąć na przedmurzu chrześcijaństwa skutecznie broniącego przed islamską falą. To zgromadzenie, bowiem zajmowało się wykupem jeńców z niewoli tureckiej. Dziś ta świątynia zamieniona w cerkiew prawosławną przypomina o katolickiej świetności zewnętrzną fasadą.
I na końcu pieszego szlaku przez Kamieniec twierdza broniąca dostępu do miasta. Fortyfikacja ze zniszczoną prochownią, niemy świadek potęgi tych, którzy ją wznosili. Szpiczaste dachy baszt rozświetlają się nocą czerwoną barwą świateł tak pięknie widocznych w panoramie rozpościerającej się z katedralnego placu. Zaś z twierdzy dla odmiany podziwiać można w słoneczny dzień mieniącą się złotem figurę Matki Bożej umieszczoną na wysokim minarecie przy katedrze.
Wizyta w tym mieście i w tym uroczystym czasie, była dla mnie uderzającym do świadczeniem. Tam właśnie zrozumiałem, co to jest patriotyzm i miłość do Ojczyzny i tam zobaczyłem, celebrującego swoją katolicką wiarę Polaka.


Ks. Tomasz Żołna

RatujDzieci.pl - nowa strona akcji Fundacji Pro - Prawo do Życia

Szanowni Państwo,

Akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem zakazującym aborcji ze względu na podejrzenie choroby lub wady genetycznej u dziecka (zob. http://www.stopaborcji.pl/index.php/ustawa) weszła w decydującą fazę.

Przedstawiamy nową stronę www.RatujDzieci.pl, gdzie zamieszczamy informacje jak jeszcze można włączyć się w naszą akcję przywracania prawa do życia dzieciom z Zespołem Downa.

Do 2. lipca musimy złożyć w Sejmie co najmniej 100 000 podpisów, aby Sejm przystąpił do prac nad projektem. Spływają do nas przesyłki z tysiącami podpisów. Wolontariusze informują nas, że zebrali setki podpisów i zbierają kolejne.

Dwa lata temu pod projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji podpisało się ponad 600.000 Polaków. Zabrakło jedynie 6 głosów, aby projekt został przyjęty przez Sejm! Liczymy, że tym razem osiągniemy więcej!

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w kampanię promującą prawo do życia najsłabszych, zwłaszcza tym znanym i popularnym: Radosławowi Pazurze, Przemysławowi Babiarzowi, Dominice Figurskiej i Wojciechowi Cejrowskiemu (zob. cykl audycji na http://www.radiownet.pl/#/publikacje/stop-aborcji-eugenicznej ). Obecność w komitecie dr Wandy Półtawskiej to wielki honor dla nas wszystkich.

23. czerwca, zaczynamy zliczanie podpisów. Dlatego apelujemy do wszystkich osób dobrej woli o złożenie podpisów do 23. czerwca, a zbierających podpisy prosimy o ich wysłanie na adres naszego Komitetu najpóźniej 23. czerwca.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji, chętnie udzielimy wszelkich informacji na temat przebiegu akcji, podamy też kontakty do osób, zaangażowanych w kampanię. W tej sprawie prosimy kontaktować się na numer: 608 594 158.

Będziemy wdzięczni za informowanie o naszej akcji, za co już teraz dziękujemy!

Pozdrawiamy serdecznie,

Kaja Godek, Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji”, kontakt@stopaborcji.pl, 506 157 748

Mariusz Dzierżawski, Zastępca Pełnomocnika, mariusz@stopaborcji.pl, 608 594 185



Informacja ukazała się na stronie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy: http://ksd.media.pl/aktualnosci/1213-ratuj-dzieci-nowa-akcja-fundacji-pro-prawo-do-zycia


środa, 12 czerwca 2013

90 rocznica szkoły podstawowej nr 3 w Mysłowicach


90 rocznica Szkoły Podstawowej nr 3 w Mysłowicach im ,,Kawalera Orderu Uśmiechu ‘’

       W sobotę br. w Mysłowicach szkoła podstawa nr 3 obchodziła swoje święto, to 90 rocznica istnienia. Swój jubileusz absolwenci rozpoczęli uroczystą mszą świętą w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Maksymiliana Kolbe, którą koncelebrowali księża proboszcz Andrzej Hnida , dziekan Krzysztof Kasza oraz ksiądz proboszcz Rafał Ryszka. Uczestnikami mszy byli też przedstawiciele władzy samorządowej z prezydentem miasta Edwardem Lasokiem, oraz sztandar  szkolny.
        Po mszy świętej dzieci z nauczycielami przemaszerowali ulicami Jodłową i 1000-lecia Państwa Polskiego do szkoły, gdzie rozpoczęła się uroczysta akademia. Szkoła obchodziła aż 3 jubileusze , a były to 116 lecie szkoły na Janowie ,90 lecie szkoły Polskiej i 50-lecie budynku.
 Patronat honorowy objęli Prezydent Miasta Mysłowice Edward Lasok, Rzecznik Praw Dziecka Kanclerz Międzynarodowej kapituły  Orderu Uśmiechu Marek Michalak ,oraz przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Łukaszek.
        Dzieci podróżując w czasie opowiedziały historię szkoły, a rada rodziców przygotowała tort. Potem jeszcze życzenia składali goście Potem to już świętowanie wspólne z rodzicami, nauczycielami ,absolwentami i gośćmi .
Jacek Źróbek

czwartek, 6 czerwca 2013

Boże Ciało w Kamieńcu Podolskim


Boże Ciało w Kamieńcu Podolskim
Pielgrzymując szlakiem Trylogii Sienkiewicza nawiedziliśmy katedrę pw. Św Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim (ukr. Кам'янець-Подільський, ros. Каменец-Подольский; ormiańskiԿամիանեց-Պոդոլսկի; jidyszקאַמענעץ, Kamenec) Procesje Bożego Ciała na ziemi Ukraińskiej odbywają się w niedzielę. Archikonfraternia Literacka ze sztandarem i wspólnie z mieszkańcami wzięła udział w procesji wokół katedry w procesji teoforycznej brał też udział nasz wikary ksiądz Tomasz Żołna oraz ksiądz proboszcz z katedry. Dzieci w białych strojach sypały kwiaty i niosły symbole wyszywanej Hostii, były też poczty sztandarowe, a panie w błękitnych strojach niosły figurę Matki Bożej i obraz. Katedra katolicka pochodzi z 1483 roku z dobudowanym prezbiterium w1750 oraz bramą triumfalną z 1781 ku czci Stanisława Poniatowskiego