VI rocznica Tragedii Smoleńskiej

TWOJE BRYLANTY

Twoje brylanty dobra inwestycja
Coś dla pań i nie tylko
kod polecający
JD9HRL

  • https://e-brylanty.pl/?mw_aref=169eed8de9fecdf123d6a14fc0d7307f


czwartek, 29 sierpnia 2013

Świętokrzyski szlak -Karczówka

Świętokrzyski szlak – Karczówka

Wyruszając w region świętokrzyski możemy się zatrzymać się w stolicy województwa Kielcach . 
Wśród szlaków turystycznych możemy podzielić na kilka dla turystyki i pieszej, rowerowej ,czy samochodowej: to miedzy innymi :
Szlak Literacki , Cystersów ,świętokrzyski szlak Architektury Drewnianej, czy szlak archeologiczny.
 Podróż rozpocznę od Kielc datą historyczną która rozpoczyna dzieje jest rok 1171,według historyka Jana Długosza jest to rok ukończenia kolegiaty pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny dzisiejsza katedra znajdująca się na wzgórzu zamkowym ufundowana przez Gedeona. Na przestrzeni wieków przebudowywana Wchodząc do wnętrza kościoła zobaczymy trójnawową bazylikę z pięknym wystrojem wczesnobarokowym .
W podziemiach możemy zobaczyć kryptę grobową biskupów Kieleckich , ale też poznać tajemnice skarbca katedralnego .Gdy wyjdziemy z katedry oczy zatrzymują się na rezydencji z 4 wieżami –dziś nazywaną pałacem biskupów krakowskich. 
To właśnie w latach 1637-1644 z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika powstał murowany 1 piętrowy z 4 wieżami pałac, który jest otoczony murami obronnymi .
W pałacu warto zobaczyć 5 pokojowy apartament biskupów krakowskich. Wśród ciekawostek to odnowiony strop ramowy ze sceną ,,Sądu nad arianami ”, który powstał w 1642 w warsztacie Tomasza Dolabeli . Ale też znajdziemy tam Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego udostępnione w 1938 roku na pamiątkę pobytu legionistów w Kielcach w 1914 roku.
 Wzgórze zamkowe obejmuje obszar między ulicami : Wesołą ,Ogrodową ,Staszica i Sienkiewicza.
 I tak zatrzymamy się na ulicy Sienkiewicza to jedna z najbardziej reprezentacja z ulic miasta Ten swoisty deptak swoje początki rozpoczyna w końcu XVII wieku, ale sama nazwa Sienkiewicza funkcjonuje od 1919 .Tętniąca życiem ulica o każdej porze dnia i roku staje się centrum kultury czy to dla mieszkańców, czy turystów, tam możemy odkryć zabytkowe domy i kamienice z XIX i początków XX wieku .
Ale też w cukierniach, czy kawiarniach możemy spotkać jakiegoś artystę. Ulica ma ponad kilometr i zaczyna się od dworca PKP a kończy się pomnikiem imiennika Sienkiewicza ,który został odsłonięty w 2010 roku. Gdy już wędrówkę po deptaku ul. Sienkiewicza zakończymy możemy wyruszyć na Świętokrzyski szlak Archeo-Geologiczny. I tak Kielce posiadają aż 4 rezerwaty geologiczne to jest Biesak –Białogon, Kadzielnia ,Ślichowice i Wietrznia.
 Wszystkie powstały w dawnych kamieniołomach.
 Ja zatrzymam się na jednej z nich rezerwacie Biesak –Białogon znajdują się tam najstarsze odsłonięte skały to piaskowce kwarcytowe, czy łupki ilaste. We wschodniej części Kielc na szlaku w malowniczym wzniesieniu znajduje się ,,Karczówka”. 
Ta góra wśród zalesionych zboczy kryje tajemnice byłych pozostałości szybów i szpar górniczych. Kierując się ścieżkami np. szklakiem żółtym i od czasu odpoczywając, sięgnijmy do historii dawnych gwarków, gdzie kruszyli wapienne skały w poszukiwaniu galeny ( siarczek ołowiu z domieszką srebra )prowadzi nas na szczyt Karczówki gdzie znajduje się zespół klasztorny Pobernardyński z XVII wieku ufundowany przez biskupa Marcina Szyszkowskiego. Zatrzymajmy się na dłuższą chwilę ,aby poznać tajemnice skrywanych murów, oraz kronik duchowego ośrodka Kielczan. Swoją historię rozpoczyna już w 1622 gdy wybucha epidemia chorób, która pustoszyła dobra biskupie. Wtedy to biskup Krakowski Marcin Szyszkowski za wstawiennictwem Św. Karola Boromeusza składa ślubowanie, że jeżeli uratuje od epidemii to zbuduje kaplicę pod jego wezwaniem i tak się stało. Najważniejszą datą początków tegoż kościoła jest erygowanie go 2 maja 1624. Akt erekcyjny który zachował się wyjaśnia intencję podjętą przez biskupa. 
W 1628 zostają złożone relikwie św. Karola Boromeusza
W styczniu 1629 pojawiają się ojcowie Bernardyni ,którzy 2 sierpnia 1631 roku erygują klasztor Bernardyński ,który funkcjonował przez ponad dwa wieki, stając się ośrodkiem modlitwy, kulturalnym i społecznym. 
Patriotyczna postawa zakonników czasów powstańczych powoduje wypędzenie przez władze carskie w 1864 roku.
W okresie międzywojennym kościołem zespołem klasztornym zarządzały siostry Służebniczki Najświętszego Serca Jezusowego wtedy to zaczęła funkcjonować drukarnia sercanek. 
Kolejną kartą współczesnej już historii klasztoru to gdy przybywają księża Palotyni którzy rozpoczynają swoją działalność w październiku 1957 i są do dziś. Zatrzymajmy się teraz na perłach architektury sakralnej, co kryją mury. Kościół ten to jednonawy z centralnym ołtarzem głównym wykonany z wapienia świętokrzyskich marmurołomów. 
Centralną częścią ołtarza jest wykonany w miedzianej blasze obraz Św. Karola Boromeusza, a nad nim widnieje wizerunek Św. Kazimierza. Inne elementy pochodzą wyposażenia wnętrza pochodzą z okresu rokoka . 
Zakrystia posiada wykuty w marmurze Herb fundatora biskupa Krakowskiego Marcina Szyszkowskiego
Po drugiej stronie wejścia kościoła możemy odkryć kaplicę św. Barbary w której jest umieszczona Barokowa rzeźba patronki górników wykonana w 1646 z bryły galeny ,a znaleziona przez gwarka Hilarego Malę.
7 grudnia 1646 wydobył ze szpary w Górze Machnowskiej potężną bryłę, która stała się figurą św. Barbary, znajdującą się pod wieżą dzwonnicy. Jak mówi legenda pewnego razu po modlitwie Hillary Mala zasnął z litanią. We śnie ujrzał św. Barbarę ,która nakazała poszukać skarbu. Podczas tego snu ukazała mu się szpara i skała ponad skarbem w górze. 
Losy Karczówki pamiętają potop szwedki w której 20 września 1655 odziały szwedzki ograbiły klasztor. Gdy zejdziemy trochę niżej na południe zobaczymy figurę Chrystusa Frasobliwego, który pilnuje części skarbu kryjącego ukrytego przez zakonników przed potopem szwedzkim . 
Jakże ważnym wydarzenie było gdy 13 lipca 1787 przybywa konno ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, który został uroczyście powitany przez mieszczan kieleckich. 
Jak już wspominałem klasztor to kolebka patriotyzmu oraz wielkich manifestacji, tam też działali powstańcy styczniowi ,którzy ukrywali się w pobliskim lesie. 
U podnóża Góry zobaczymy  inny pomnik poświęcony partyzantom z oddziałów AK podczas okupacji Hitlerowskiej.
 2 wzgórza to: Wzgórze Zamkowe z Kolegiatą NMP i Karczówka łączące ze sobą kult modlitwy, oraz jednoczący mieszkańców. 
To właśnie droga krzyżowa zaczynająca się na wzgórzu zamkowym, ze swoimi przystankami męki pańskiej przechodząca przez całe miasto, a kończąca na klasztornych murach klasztoru buduje chrześcijańską więź mieszkańców pomiędzy niebem, a ziemią. Obecnie w klasztorze znajduje się tam rektorat kościoła p.w. Karola Boromeusza i opiekę prowadzą księża Palotyni . Można się tam zatrzymać na kilka dni, aby zaczerpnąć duchowej ciszy, ale też podziwiać panoramę gór i Kielc czy to o wschodzie słońca czy późną nocą. Mojej uwadze skupiło jeszcze jedno pomieszczenie to jadalnia –potężny krzyż, a wokół całej sali malowidła zakonników i świętych. Gdy będziemy już żegnać się z regułą klasztoru schodząc możemy jeszcze napotkać stacje drogi krzyżowej i dojść do autorów (np. ul Jagiellońską), gdzie wrócimy na deptak ul Sienkiewicza w stronę dworca PKP czy PKS ,
aby wyruszyć do Jędrzejowa na szlak Cystersów ,
czy do Oblęgorka na szlak Literacki

Świętokrzyski szlak - Karczówka





sprawdzone hotele zamówisz tutaj

Śladami króla Jana III Sobieskiego - Mysłowice

Śladami króla Jana III Sobieskiego – Mysłowice
W 330 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej z Krakowa wyruszyła piesza wyprawa do Wiednia śladami króla Jana III Sobieskiego. Turyści wyruszyli 25 sierpnia po Mszy Św. odprawianej w kaplicy katedry Wawelskiej przez Księdza Andrzeja Zemłę i księdza Infułata Bieleckiego w rycie łacińskim, potem cała grupa przeszła do grobu Jana III Sobieskiego i Marysieńki tam oddali hołd. Wyruszyli na szlak w stronę klasztoru Sióstr Norbentynek, gdzie została zasadzona pierwsza Lipa. Wędrując przez Czernichów, Lipowiec, Libiąż, na trasie było jeszcze jedno miejsce Imielin, gdzie znajduje się kapliczka wybudowana nie długo po odsieczy Wiedeńskiej ,potem dotarli do Mysłowic na plac Wolności. Piechurów przywitali mieszkańcy Mysłowic oraz ,,Mysłowicki detektyw Historyczny ”.Organizatorem marszu jest Kazimierz Kowalcze, który z prezydentem miasta Mysłowice Edwardem Lasokiem i piechurami dokonali wkopania sadzonki lipy. Potem prezydent przekazał flagę herb Mysłowic ,aby piechurzy zanieśli ją do Kahlenberga. Wśród najcenniejszych darów jakie piechurzy mają przekazać do Kościoła Św. Józefa na Kahlenbergu to kielich do komunii, który ofiarował kardynał Stanisław Dziwisz, oraz posadzenie 16 sadzonek lip Sobieskiego na szlaku do Wiednia. Z Mysłowic turyści wyruszą do Będzina ,potem przez Bytom ,Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry ,Gliwice, Rudy, Racibórz, Pietrowice Wielkie ,Opawę , Dvorce i ostatnim miejscem będzie Kahlenberg, gdzie 8 września razem z Jordanowskim chórem Bel Canto wezmą udział w głównych uroczystościach 330 rocznicy Victorii Wiedeńskiej.
Jacek Źróbek

Peregrynacja Świętego Księdza Jana Bosko w Oświęcimiu

PEREGRYNACJA ŚWIĘTEGO KSIĘDZA JANA BOSKO W OŚWIĘCIMIU
Od 15 do 17 sierpnia 2013 trwała peregrynacja relikwii Świętego Jana Bosko w Oświęcimiu Relikwie księdza Jana Bosko podróżują po świecie poprzedzające 200 lecie Jego urodzin ,aby spotkać tych ,których Matka Boża wskazała Mu we śnie. I tak cała młodzież salezjańska polski i mieszkańcy Oświęcimia spotkali się przy relikwiach księdza. Relikwie święte założyciela zakonu salezjańskiego zostały przywiezione do miasta w asyście 200 harlejowców. Na ulicach i placu przed Zakładem Salezjańskim szczątki Jana Bosko powitały tłumy wiernych. W ramach tego spotkania odbywa festiwal ,,Salezjańskie święto młodych’’ pt: „Spełniony sen”. Uroczystego powitania relikwii o godzinie 16:00 dokonał Jego Eminencja ksiądz biskup Tadeusz Rakoczy i pod jego przewodnictwem została odprawiona msza święta na której Św. Jan Bosko został ogłoszony patronem Miasta Oświęcimia (Aktem Elekcyjnym nadanym w Watykanie) Przedstawiciele duchowieństwa dyrektor Zakładu Salezjańskiego Ksiądz Bogdan Nowak i proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych ksiądz Marek Dąbek oraz przedstawiciele dorosłych młodzieży ,dzieci i społeczeństwa miasta powitali księdza Biskupa i relikwie. Ksiądz Marek Dąbek w słowach przywitania mówił :
,, Witaj Ojcze w blaskach chwały wielki wodzu i kapłanie.
Serc miliony Cię czekały nim na polskim staniesz łanie w roku pańskim 2013,
w roku wiary, witamy Cię Święty Janie Bosko Ojcze i nauczycielu młodzieży…..”
Potem nastąpiło uroczyste nadanie ks. Jana Bosko patronem miasto, dokument elekcyjny został przeczytany Biskupa Rakoczego i przekazany na ręce prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta. Doszczętne szczątki świętego, to relikwie prawej dłoni znajdującej się w kasecie ze szkła hartowanego umieszczonej w blaszanej skrzynce , zabezpieczonej i opieczętowanej wraz ze stosownymi dokumentami to jest :certyfikat autentyczności z podpisami arcybiskupa Turynu i Watykańskiego Sekretarza Stanu .Kości dłoni umieszczone na bawełnianym materiale wcześniej była w metalowym pudełku obecnie relikwie umieszczone są w posrebrzanym pudełku (o wymiarach dł. 27cm szer.9 cm wys. 16 cm) Wspomniane pudełko z relikwiami umieszczone jest we wnętrzu (w klatce Piersiowej) Skrzynkę umieszczono w odlanej z akrylowej żywicy i ubranej w kapłańskie szaty naturalnej postaci św. Jana Bosko .Głowa jest rzeźbą z pośmiertnej maski zdjętej z twarzy świętego dzień po jego śmierci . Całość zamknięto w przeszklonym sarkofagu o wymiarach 250x97x125 cm ważącym 360 kg.
Św. Jan Bosko urodził się 15 sierpnia 1815roku,a zmarł w Turynie 31 stycznia 1888 roku
Po mszy świętej wyruszyła ulicami miasta procesja z relikwiami księdza Jana Bosko ,aby dotrzeć do Sanktuarium Salezjańskiego Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, gdzie są były wystawione do soboty. Peregrynacji towarzyszył szereg imprez kulturalnych i sportowych m.innym: Bieg uliczny, marsz oraz wernisaż wystawy na zamku pt „ Turyn-Oświęcim 1898-Misjonarze Don Bosko”, a w ramach festiwalu ,,Jackowe granie ”można było posłuchać ,,Nieszporów Polskich” z XVIII wieku. W sobotę po mszy o 15 nastąpiło odprowadzenie ks Bosko do granic Oświęcimia w kolorowym Marszu. W dalszą podróż relikwie wyruszyły do Moskwy (Rosja )
©Jacek Źróbek

niedziela, 4 sierpnia 2013

Arstidir w Mysłowicach


                                                                               Arstidir
Jednym z wydarzeń artystycznym ubiegłej soboty na starym rynku Mysłowickim był zespół ,,Arstidir’’ pochodzący z Islandii. Zespół składa się 6 osób sięgają w muzyczne do opowieści Islandii ,ale też można znaleźć muzykę kameralną często nawiązująca do rocka progresywnego. Te aranżacje wykonywane za pomocą bogactwa instrumentów: skrzypce, wiolonczela ,gitara akustyczna i barytonowa ,oraz smyczki i fortepian mogą pobudzić wrażenia aby zatrzymać się choć na chwilę w Islandii.
JZ