VI rocznica Tragedii Smoleńskiej

TWOJE BRYLANTY

Twoje brylanty dobra inwestycja
Coś dla pań i nie tylko
kod polecający
JD9HRL

  • https://e-brylanty.pl/?mw_aref=169eed8de9fecdf123d6a14fc0d7307f


sobota, 30 listopada 2013

Ósmy rok pontyfikatu Jana Pawła II – ‘’ Umiłowani starsi bracia ‘’

Ósmy rok pontyfikatu Jana Pawła II – ‘’ Umiłowani starsi bracia ‘’
Jedynym papieżem, który kiedykolwiek zawitał do synagogi, był święty Piotr. A przecież religia chrześcijańska wyrosła z judaizmu. Musieliśmy czekać dwa tysiące lat aż ponownie papież przekroczy progi synagogi. Dokonał tego Jan Paweł II a słowa, które tam padły z ust Papieża, przeszły do historii dialogu chrześcijańsko – żydowskiego: ‘’ Religia żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym. Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i – można powiedzieć – naszymi starszymi braćmi’’.
28 października 1985 roku - Jan Paweł II przemawia do Międzynarodowego Katolicko-Żydowskiego Komitetu Łączności z okazji dwudziestej rocznicy ogłoszenia "Nostra aetate", Deklaracji II Soboru Watykańskiego o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich.
3 listopada 1985 roku - Beatyfikacja
o. Tytusa Brandsmy, holenderskiego męczennika obozu w Dachau.
21 - 23 listopada 1985 roku - Plenarne zgromadzenie kardynałów.
24 listopada - 8 grudnia 1985 roku - Nadzwyczajny Synod Biskupów dla uczczenia dwudziestej rocznicy II Soboru Watykańskiego.
1 stycznia 1986 roku - 19 Światowy Dzień Pokoju, orędzie "Pokój jest wartością, która nie zna podziałów na Północ-Południe, Wschód-Zachód: jest tylko jeden pokój".
31 stycznia - 11 lutego 1986 roku - Jan Paweł II odwiedza po raz pierwszy Indie (29 papieska podróż zagraniczna) - spotkanie z Matką Teresą i z Dalaj Lamą.
22 marca 1986 roku - Kongregacja Nauki Wiary ogłasza "Instrukcję o chrześcijańskiej wolności i wyzwoleniu".
13 kwietnia 1986 roku - Jan Paweł II przemawia do wspólnoty żydowskiej w czasie pierwszej od czasów apostolskich papieskiej wizyty rzymskiej synagodze.
10 maja 1986 roku - Ustanowienie komisji do opracowania Katechizmu Kościoła Katolickiego.
18 maja 1986 roku - "Dominum et Vivificantem"
, piąta encyklika Jana Pawła II.
30 czerwca 1986 roku - Wymiana korespondencji między Janem Pawłem II, arcybiskupem Robertem Runcie i kard. Johannesem Willebrandsem wskazuje na poważne trudności w kontynuacji dialogu katolicko-anglikańskiego.
1 - 8 lipca 1986 roku - Podróż do Ameryki Łacińskiej: Kolumbia, Saint Lucia (30 papieska podróż zagraniczna).
6 września 1986 roku - Apel do mieszkańców Europy o jedność i pokój, wygłoszony z Mont Chetif (masyw Mont Blanc).
1 października 1986 roku - Dokument Kongregacji Nauki Wiary o duszpasterstwie osób homoseksualnych.
4-7 października 1986 roku - Trzecia papieska pielgrzymka do Francji (31 papieska podróż zagraniczna): m.in. wizyty w Ars i Taizé; apel, by 27 października podczas Światowego Dnia Modlitw o Pokój na całym świecie zapanował jednodniowy rozejm.
WYNIESIENI NA OŁTARZE PRZEZ JANA PAWŁA II
Św. Franciszek Antoni Fasani
Był wykładowcą, duszpasterzem, kaznodzieją oraz przełożonym. Troską otaczał ubogich, chorych oraz uwięzionych.
Franciszek urodził się 6 sierpnia 1681 roku, w Lucera we Włoszech. Rodzice dali mu na chrzcie św. kilka imion - Donat Antoni Jan Mikołaj, ale najczęściej nazywano go Giovannelli. Od wczesnych lat dziecięcych był związany z franciszkanami konwentualnymi, służył jako ministrant w ich kościele oraz ukończył szkołę, którą prowadzili zakonnicy.
W 1695 roku wstąpił do zakonu franciszkanów, otrzymując imiona Franciszek Antoni. Studia filozoficzno-teologiczne, zwieńczone doktoratem, odbywał w kilku kolegiach zakonnych. Święcenia kapłańskie otrzymał w Asyżu, w 1705 roku. Jego dalsze życie zakonne związane było z klasztorem w Lucera. W tamtejszym kolegium został wykładowcą teologii i filozofii, a później rektorem. Był przełożonym klasztoru i prowincji zakonnej, a także wychowawcą nowicjuszy. Blisko 40 lat wędrował po Apulii głosząc owocnie słowo Boże.
Franciszek całkowicie oddał się Chrystusowi oraz zawierzył Matce Bożej Niepokalanej. Propagował nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP, ułożył teksty modlitw nowennowych, które zostały później wydane drukiem. Był bardzo dobrym kaznodzieją, poszukiwanym spowiednikiem i kierownikiem duchowym. Nauczanie i głoszenie Ewangelii popierał troską o ubogich, uwięzionych, chorych i samotnych.
Zmarł w wieku 60 lat, 29 listopada 1742 roku, w pierwszym dniu nowenny przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP. Beatyfikował go w 1951 roku papież Pius XII, tercjarz franciszkański; kanonizował - Jan Paweł II, 13 kwietnia 1986 roku. Liturgiczne wspomnienie św. Franciszka przypada 27 listopada.
Papieskie anegdoty
Kardynał na nartach
Pewnego razu zapytano Karola Wojtyłę, czy uchodzi, aby kardynał jeździł na nartach. Wojtyła uśmiechnął się i odparł:
- Co nie uchodzi kardynałowi, to źle jeździć na nartach!



Projekt Rezolucji UE promującej aborcję powrócił - ZATRZYMAJMY GO! Odebrane

Szanowni Państwo,

Kilka tygodni temu udało nam się powstrzymać europarlamentarzystów przed przyjęciem projektu rezolucji promującej aborcję. Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim, którzy włączyli się wtedy w akcję przekonywania europosłów, aby projektu nie przyjęli. W krótkim czasie wysłaliśmy 69 000 wiadomości do Europejskiej Partii Ludowej z prośbą o to, aby głosowała przeciwko projektowi.

Niestety, dokument powrócił, znów zostanie poddany pod głosowanie w komisji i – jeśli komisja go przyjmie – to będzie głosowany również na forum PE.

Zadziałajmy! Wysyłajmy wiadomości do członków komisji, aby nie przyjęli projektu. Wystarczy kliknąć: http://www.citizengo.org/pl/948-zatrzymaj-raport-promujacy-aborcje.

Przypomnijmy, że projekt Rezolucji promuje "edukację seksualną” już dla 4-latków oraz rekomenduje aborcję traktując ją jako środek kontroli liczby urodzeń. Ponadto, można znaleźć w nim szeroką krytykę klauzuli sumienia, z której korzystają lekarze i pielęgniarki nie godzący się na aborcję. Projekt nakazuje dokładne monitorowanie każdego przypadku skorzystania z tej klauzuli. Rezolucja atakuje prawa rodziców do wiedzy o tym, co dzieje się z ich nastoletnimi dziećmi, a także domaga się powszechnej i poufnej dostępności środków antykoncepcyjnych dla niepełnoletnich osób. Dokument rekomenduje również wspieranie przez UE aborcji w biedniejszych krajach.

Warto dodać, że treści proponowanego dokumentu nie wchodzą w zakres kompetencji, jakie Państwa Członkowskie przyznały UE, toteż nie powinien on być w ogóle poddawany pod głosowanie.

Raport jest dziś dyskutowany w komisji, jutro zostanie poddany pod głosowanie i – jeśli przejdzie (Autorka raportu zapowiada, że ma już zapewnioną większość w komisji. Dodajmy, że w skład owej komisji wchodzi m.in. Joanna Senyszyn) – to prawdopodobnie 10. grudnia, będzie nad nim głosował Parlament Europejski.

Wysyłajmy wiadomości do członków Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia wyrażając nasz sprzeciw wobec tego projektu, który wprost staje przeciwko życiu człowieka, rodzinie oraz wolności sumienia:

http://www.citizengo.org/pl/948-zatrzymaj-raport-promujacy-aborcje.

wtorek, 26 listopada 2013

Sprzeciw wobec eutanazji dla dzieci!

Belgia planuje zalegalizować… eutanazję dla niemowląt i starszych dzieci!

Wyraź swój sprzeciw. Wyślij wiadomość do Przewodniczących Belgijskich Komisji Sprawiedliwości i Spraw Społecznych.

Wystarczy kliknąć link: http://www.citizengo.org/pl/962-nie-dla-pomyslu-eutanazji-dla-dzieci.

Obecnie w Belgii ma miejsce około 1,4 tysiąca eutanazji w ciągu roku. Te liczby ciągle rosną. Niektórzy starsi ludzie obawiają się hospitalizacji w obawie przed eutanazją. W 2003 r. miały miejsce 235 przypadki eutanazji, a w roku 2012 aż 1432.

Jak informuje portal Pch24, w 2012 r. liczba zgonów w wyniku eutanazji wzrosła o 25 proc., natomiast według ostatnich badań aż 47 proc. zgonów wywołanych eutanazją nie jest rejestrowanych. Okazuje się także, że w 32 procentach przypadków personel szpitali zabija pacjentów bez ich żądania. Innym nadużyciem jest przeprowadzanie eutanazji przez pielęgniarki, podczas gdy zgodnie z prawem zabijać pacjentów mogą tylko lekarze.

Fakt, że takie pomysły się pojawiają i są dyskutowane, trudno jest wytłumaczyć. Trzeba działać.

Nie możemy milczeć. Link do petycji: http://www.citizengo.org/pl/962-nie-dla-pomyslu-eutanazji-dla-dzieci.

Pan Donald


"PAN DONALD"
Sitwo, Rodzino moja ! Ty jesteś jak zdrowie 
Ile cię trzeba cenić; ten tylko się dowie 
Kto koryto stracił. Chciwość twą w całej ozdobie 
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie. 

Oszust, co partię broni niczym Częstochowy 
W cmentarnej czeka bramie ! Ty, co ród donkowy 
Wojewódzkim ochraniasz przed zgniewanym ludem ! 
Tak jak Beatę przed karą uchroniłeś cudem 
Kiedy płaczącą pod sądu oddałeś opiekę, 
Aby tam łzawą podniosła powiekę; 
By zaraz mogła wrócić do kręcenia lodów, 
Sławiąc z Piterą Geniusza Narodu,
Tak nas przywrócisz cudem na koryta łono !... 

Tymczasem, przenoś moją duszę utęsknioną 
Do tych złotych bursztynów, tysięcy zielonych, 
Szeroko nad Amber i Goldem rozciągnionych: 
Do tych rad i zarządów, gdzie płace sowite, 
Tam są złote zegarki nad każdym korytem; 
Gdzie zamiast stoczni świerzop, pycha Bolka cała, 
Dla partii cielęcina a dla ludu pała, 
A wszystko przepasane kompletną niewiedzą 
Szaloną, na niej tylko same głupki siedzą.

niedziela, 24 listopada 2013

Siódmy rok pontyfikatu Jana Pawła II – ‘’Chrystus pyta o wasze sumienia‘’

Siódmy rok pontyfikatu Jana Pawła II – ‘’Chrystus pyta o wasze sumienia‘’
W liście do młodych Papież prosi, by nie przerywali rozmowy z Chrystusem: ‘’ Chrystus pyta o stan Waszej świadomości moralnej. Pyta równocześnie o stan Waszych sumień. Jest to pytanie kluczowe - dla waszej młodości. Dla całego projektu życia, który właśnie w młodości ma się ukształtować ‘’. Jan Paweł II zawsze miał rewelacyjny kontakt z młodzieżą. Spotkaniom z młodymi postanowił nadań jakiś kształt. Tak zrodziły się Światowe Dni Młodzieży – najbardziej radosny element w nauczaniu Papieża – Polaka.
18 października 1984 roku - Zakończenie dzięki mediacji Stolicy Apostolskiej stuletniego sporu między Argentyną i Chile.
19 października 1984 roku - Ksiądz Jerzy Popiełuszko zostaje porwany i zamordowany przez polską Służbę Bezpieczeństwa.
2 grudnia 1984 roku - Ogłoszenie posynodalnej adhortacji apostolskiej "Reconciliatio et paenitentia"
4 grudnia 1984 roku - Joaquín Navarro-Valls zostaje mianowany dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
5 grudnia 1984 roku - Początek cyklu katechez poświęconych wyznaniu wiary Kościoła.
1 stycznia 1985 roku - 18 Światowy Dzień Pokoju, orędzie "Pokój i młodzi idą razem".
26 stycznia - 6 lutego 1985 roku - Podróż do Ameryki Łacińskiej: Wenezuela, Ekwador, Peru, Trynidad i Tobago (25 papieska podróż zagraniczna).
11 lutego 1985 roku - Ustanowienie Papieskiej Komisji Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia.
27 lutego 1985 roku - Sowiecki minister spraw zagranicznych Andrej Gromyko bezskutecznie próbuje wciągnąć Jana Pawła II w kampanię przeciwko amerykańskiej inicjatywie obrony strategicznej.
11 marca 1985 roku - Kongregacja Nauki Wiary wydaje oświadczenie w sprawie książki brazylijskiego teologa wyzwolenia o. Leonardo Boffa "Kościół: charyzmat i władza".
31 marca 1985 roku - List apostolski Jana Pawła II do młodych całego świata. Podczas obchodu Międzynarodowego Roku Młodzieży Jan Paweł II ustanawia Światowy Dzień Młodzieży.
.
29 kwietnia 1985 roku - Zakończenie zasadniczej reorganizacji Kurii Rzymskiej, rozpoczętej w 1984 roku.
11 - 15 maja 1985 roku - Pielgrzymka pasterska do Holandii, Luksemburga i Belgii (26 papieska podróż zagraniczna) - wizyta w siedzibie EWG i Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.
27 maja 1985 roku - Podczas swego trzeciego konsystorza Jan Paweł II mianuje dwudziestu ośmiu nowych kardynałów; wśród nich są abp Henryk Gulbinowicz i abp Andrzej Deskur.
2 czerwca 1985 roku -"Slavorum apostoli",
, czwarta encyklika Jana Pawła II.
24 czerwca 1985 roku - Komisja Stolicy Apostolskiej ds. Stosunków Religijnych z Judaizmem wydaje dokument "Żydzi i judaizm w głoszeniu słowa Bożego i katechezie Kościoła katolickiego (Wskazówki do właściwego przedstawiania tych zagadnień)".
28 czerwca 1985 roku - W 25 rocznicę powstania Sekretariatu Jedności Chrześcijan Jan Paweł II oświadcza, że zaangażowanie Kościoła rzymskokatolickiego na rzecz ekumenizmu jest "nieodwołalne".
8 - 20 sierpnia 1985 roku - Podróż do Afryki: Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Zair, Kenia, Maroko (27 papieska podróż zagraniczna); w tym:
19 sierpnia 1985 roku - Jan Pawłem II przemawia do 80 tysięcy młodych muzułmanów w Casablance.
8 września 1985 roku - Podróż do Liechtensteinu przez Szwajcarię (28 papieska podróż zagraniczna).
WYNIESIENI NA OŁTARZE PRZEZ JANA PAWŁA II
Wirginia Centurione Bracelli
- urodziła się 2 kwietnia 1587 roku w Genui, zmarła 15 grudnia 1651 roku – włoska zakonnica. Pochodziła z zamożnej rodziny. Posłuszna woli rodziców w 1602 wyszła za mąż. Hulaszcze życie małżonka zakończyło się pięć lat później, na łożu śmierci pojednał się z Bogiem przyjmując sakramenty, co przypisywane jest wpływowi Wirginii Centurione Bracelli. W następnych latach wiodła pokutnicze życie. W okresie epidemii (1624-1625) zorganizowała schronisko dla dzieci pozbawionych opieki. 2 lutego 1642 roku założyła oparte na regule franciszkańskiej tercjarskie zgromadzenie nazwane „Córki Naszej Pani z przytułku na Górze Kalwarii”, które na mocy decyzji papieża Grzegorza XVI w 1833 roku zaowocowało drugą rodziną, nazwaną „Córki Naszej Pani z Góry Kalwarii” (kalwarianki).
• Jej inicjatywy oceniania się jako główną przyczynę odrodzenia religijnego w Genui.
• Została beatyfikowana 22 września 1985 roku, kanonizowana 18 maja 2003 roku przez Jana Pawła II.
• Dniem w którym wspominana jest w Kościele katolickim jest dzienna rocznica śmierci.
Papieskie anegdoty
Opaleni kardynałowie
Pod koniec pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, w czerwcu 1979 roku, upływającej pod znakiem upałów, Papież oznajmił, że jej pierwszy efekt jest już widoczny - opalili się towarzyszący mu kardynałowie.

sobota, 23 listopada 2013

Tworzenie dzieci trójki rodziców narusza godność człowieka i prawo międzynarodowe

Zapoznajmy się
Tworzenie dzieci trójki rodziców narusza godność człowieka i prawo międzynarodowe

Kilkudziesięciu członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy podpisało deklarację nr 557, w której skrytykowano wniosek Wielkiej Brytanii o umożliwienie naukowcom prowadzenia inżynierii genetycznej na embrionach ludzkich przy użyciu materiału genetycznego pochodzącego od trójki rodziców. Ordo Iuris wysłało listy do członków polskiej delegacji do ZP RE z prośbą o jej poparcie.

Deklaracja dotyczy techniki wymiany mitochondriów komórki jajowej kobiety, której DNA mitochondrialne jest genetycznie obciążone, na mitochondria pochodzące z komórki jajowej innej kobiety, nie obciążonej taką chorobą. Tak zmodyfikowana komórka jajowa (zawierająca swoje dotychczasowe jądro komórkowe, ale mitochondria z innej komórki jajowej) byłaby dopiero poddawana zapłodnieniu. Według genetyków, media dość trafnie określiły tę technologię mianem tworzenia dziecka trójki rodziców.

Ta kontrowersyjna technika została rekomendowana rządowi Wielkiej Brytanii przez Urząd ds. płodności i embriologii (Human Fertilisation and Embryology Authority HFEA) w bieżącym roku. Krytyka przedmiotowych propozycji w oświadczeniu nr 557 jest ważnym sygnałem wystosowanym przez całą Europę do Wielkiej Brytanii. Sygnatariusze deklaracji wprost uznają przedmiotową technikę za praktykę eugeniczną i stwierdzają expressis verbis, że „stworzenie zarodka ludzkiego z materiału genetycznego pochodzącego od więcej niż dwóch osobników, jak zaproponował HFEA w Wielkiej Brytanii, narusza godność człowieka i prawo międzynarodowe".

Członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego RE mogą podpisywać deklarację do końca stycznia 2014 roku.

Analizę dotyczącą procedury tworzenia dzieci trójki rodziców można przeczytać na stronie Ordo Iuris.

Ordo Iuris

Źródło: http://www.ordoiuris.pl/protest-przeciwko-tworzeniu-dzieci-od-trojki-rodzicow,3341,i.html

Zaproszenie - Obrońcy Życia zapraszają na kursy prolajferów

Zaproszenie
Jeżeli mieszkasz w okolicy Malborka bądź Łodzi, a chcesz aktywnie włączyć się w ochronę życia poczętego, zapisz się na kurs dla prolajferów! Fundacja Pro - Prawo do Życia organizuje te kursy w całej Polsce, aby pokazywać jak skutecznie bronić życia. Podczas warsztatów dowiecie się m.in. jak zorganizować wystawę czy pikietę. Fundacja zaproponuje Wam również różne formy włączania się w akcje organizacji. "Do tryumfu zła potrzeba tylko, aby dobrzy ludzie nic nie robili."


Kurs dla prolajferów odbędzie się w Łodzi w dniu 14 grudnia br., a w Malborku w dniu 21 grudnia br. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: kurs@stopaborcji.plstop

Źródło: stopaborcji.pl

Zagrożenia rozwoju osobowości młodego człowieka na początku XXI wieku - ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ

Szanowni Państwo,

W imieniu organizatorów kolejnej z cyklu Konferencji o zagrożeniach duchowych mamy przyjemność przesłać zaproszenie do udziału w VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Zagrożenia rozwoju osobowości młodego człowieka na początku XXI wieku - konferencja odbędzie się już w tym tygodniu! . Zachęcamy do przybycia -- wystarczy zgłosić swoje uczestnictwo przez formularz na stronie internetowej. Jest również możliwość rejestracji w dniu konferencji, na miejscu, ale gwarancję uczestnictwa mają wyłącznie osoby, które zgłosiły i opłaciły swoje uczestnictwo wcześniej.

Motywem przewodnim tegorocznej refleksji będzie hasło: Rodzina w sieci - sieć w rodzinie

Jak każdego roku program jest niezwykle bogaty, a zaproszeni goście gwarantują niezwykle wysoki poziom merytoryczny. Jest to też często niesłychanie rzadka okazja do bezpośredniej rozmowy i wymiany swoich doświadczeń. Patronat honorowy nad Konferencją przyjęli JE ks. Arcybiskup Gdański Sławoj Leszek Głódź oraz JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Bernard Lammek.

Konferencja tradycyjnie odbędzie się na Uniwersytecie Gdańskim w budynku Biblioteki głównej w Gdańsku Oliwie w dniach 23 i 24 listopada 2013 r.

Konferencja rozpocznie się Mszą św. w Katedrze Oliwskiej w piątek w dniu 22 listopada o godz. 18.30 z wykładem wprowadzającym ks. dr. Jana Uchwata Intelligent design – Boży pomysł na małżeństwo i rodzinę w myśli Jana Pawła II

Aktualny program i wszelkie informacje organizacyjne można uzyskać ze strony Konferencji: http://konferencja.cios.gda.pl

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa - zgłoszenie można wysłać przez Internet za pomocą formularza na stronie Konferencji: http://konferencja.cios.gda.pl/?o=zgloszenie. Zapraszamy też do wspierania duchowego modlitwą oraz w miarę możności wsparcia materialnego organizacji tej Konferencji. W czasie konferencji będzie można nabyć wiele interesujących pozycji literatury z poruszanego zakresu tematów.

Organizatorzy Konferencji


W imieniu organizatorów
Ireneusz Rogala
www.rozaniecrodzicow.pl



czwartek, 21 listopada 2013

Zaproszenie na preleksję arcybiskupa Zimonia ,,Geneza nominacji Augusta Hlonda na Prymasa Polski''

Zaproszenie
Muzeum Miasta Mysłowice serdecznie zaprasza na finisaż wystawy "August Hlond Prymas z Mysłowic (1881-1948)", który odbędzie się 5 grudnia 2013 r. o godz. 17.00.

Gościem i prelegentem będzie arcybiskup senior diecezji katowickiej
, który wystąpi z prelekcją "Geneza nominacji Augusta Hlonda na Prymasa Polski".

Podczas spotkania śpiewać będzie chór mieszany "Fatima" z Mysłowic-Wesołej, którego dyrygentem jest Zofia Kostorz.

Konferencja Nafta Chemia

W trakcie konferencji dyskutanci przedstawią i omówią najważniejsze aktualne problemy sektora naftowego i chemicznego w Polsce. Eksperci zastanawiać się będą nad strategią dla sektora naftowego, możliwościami rozbudowy części petrochemicznej, możliwymi sojuszami, partnerami i synergiami. Tematem spotkania będą także ostatnie inwestycje w obszarze upstreamu ich skala i dalsze plany, a także plusy i minusy działalności w kraju i zagranicą.

Dokonamy również przeglądu wyzwań stojących przed branżą chemiczną. Co ma się dziać po konsolidacji? Jakie kierunki rozwojowe i inwestycje przed chemią? Jak funkcjonować w nowych realiach na rynku gazu? To jedynie niektóre z kwestii, które poruszymy w trakcie sesji dedykowanych polskiej chemii.

Podczas konferencji przeprowadzimy debaty publiczne z udziałem najważniejszych osób sektora. Do udziału w konferencji zaprosiliśmy przedstawicieli rządu, zarządy największych polskich przedsiębiorstw sektora naftowego i chemicznego, przedstawicieli organizacji branżowych oraz ekspertów.

Zakres tematyczny
9.00-11.30
NAFTA

Strategie sektora naftowego

Kres rozwoju działalności rafineryjnej? W co inwestować?
Rozbudowa części petrochemicznej – nakłady, korzyści, ograniczenia
Co z działalnością detaliczną – kierunki rozwoju podsektora dystrybucji
Logistyka – mocny element na rynku paliw

Najistotniejsze kierunki inwestycji w logistyce paliwowej
Potencjalne efekty rozbudowy bazy przeładunkowej i infrastruktury przesyłowej
Rola nowoczesnej bazy magazynowej w bezpieczeństwie energetycznym kraju
Wydobycie ropy

Ostatnie inwestycje w obszarze upstreamu. Skala, inwestorzy, plany
Plusy i minusy wydobycia w kraju i zagranicą
Petrochemia

Nowe otwarcie w polskiej petrochemii?
Rozwój petrochemii jak naturalny etap rozwoju branży naftowej
Sojusze, partnerzy, synergie. Jak inwestować, by korzyści zadowoliły wszystkich zainteresowanych?
12.00-14.00
CHEMIA

Wyzwania dla branży chemicznej

Konsolidacja i co dalej? Wyzwania po wielkiej fuzji
Czas na ekspansję. Inwestycje skonsolidowanej chemii
Kierunki rozwojowe chemii nawozowej (nowe linie produktow, środki ochrony roślin)
Energetyka dla chemii – trudna współpraca?
Chemia i gaz. Realia rynku – jak je wykorzystać? Współpracy z PGNiG na nowych zasadach?
Handel i rynek

Prognozy dla rodzimego rynku wyrobów chemicznych
Konkurencja globalna. Strategie rynkowe
Ucieczka do przodu? Ekspansja zagraniczna i nowe rynki zbytu
14.30-16.00
Surowce – klucz do konkurencyjności

Własny dostęp do surowców chemicznych. Spodziewane efekty dla krajowych producentów. Kompetencje i doświadczenie
Sojusze i fuzje „surowcowe”. Przejęcie Siarkopolu? Chemia razem z KGHM, czyli sole potasowe
Gaz dla chemii – rynek i cena
Badania i rozwój – przyszłość chemii

Nowe przedsięwzięcia, projekty – przykłady współpracy przemysłu i nauki
Źródła finansowanie rozwoju – Unia Europejska, środki własne, PiR
W jakie obszary badawcze inwestować: nawozy, tworzywa sztuczne, inne?

Dwaj z Teksasu


Muzeum miasta Mysłowic przedstawiło prezentację filmu pt. „Dwaj z Teksasu”. Jest to barwna opowieść o słynnych rewolwerowcach Johnie Wesleyu Deenie oraz Marcinie Mrozie, amerykańskim zawadiace o polskich korzeniach. Akcji filmu toczy się w teksańskiej osadzie Panna Maria, która została założona w 1854 r. przez emigrantów ze Śląska. Autorem filmu powstałego w 1999 r. jest Józef Kłyk. Za to dzieło otrzymał nagrodę Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Amatorskich w Koninie w 2000 r. Spotkanie było dopełnieniem czwartkowej imprezy. W którym opowiedział on o kulisach jego realizacji oraz swojej interesującej twórczości.
Józef Kłyk - urodzony 13 kwietnia 1950 r. w Bojszowach. Jest śląskim filmowcem - amatorem, autorem około 100 filmów, w tym 10 pełnometrażowych. Pierwszy film nakręcił w 1967 roku. Pracował wówczas jako pomocnik operatora w kinie objazdowym. Od lat 70. ubiegłego wieku mieszka w Pszczynie, gdzie założył rodzinę. W swoim domu urządził studio, w którym tworzy filmy. W ich realizacji uczestniczą jego przyjaciele i znajomi z Bojszów. Najbardziej znane produkcje Józefa Kłyka to tzw. „śląskie westerny”, z których część opowiada o losach śląskich emigrantów w USA. Poza tym jest autorem paradokumentów poświęconych historii Górnego Śląska. Za swą twórczość był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. Nagrodę Śląskiego Towarzystwa Filmowego im. Norberta Boronowskiego, Nagrodę dziennikarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1984 r. za film pt. „Człowiek znikąd”, Nagrodę w kategorii filmu amatorskiego na XIV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich i Multimediów w Niepokalanowie w 1999 r., Nagrodę Grand Prix Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka” w Oświęcimiu w 2000 r., oraz wyróżnienie: Srebrnego Niedźwiedzia. W 2009 roku został Honorowym Obywatelem Pszczyny. Poza pasją filmową jest także malarzem nieprofesjonalnym (namalował około tysiąca obrazów olejnych), rysownikiem oraz znakomitym gawędziarzem.

środa, 20 listopada 2013

Szósty rok pontyfikatu Jana Pawła II – ‘’ Wybaczcie nam ‘’

Szósty rok pontyfikatu Jana Pawła II – ‘’ Wybaczcie nam ‘’
Dwóch wielkich rzeczy dokonał Papież w tym roku. Najpierw pięć wieków po narodzinach Marcina Lutra, uczestniczył w nabożeństwie w kościele ewangelickim. Później, w czasie spotkania z kanadyjskimi Indianami, przeprosił za ‘’ niesprawiedliwość ze strony przybyszów ‘’. Jeszcze ponad czterdzieści razy spotykał się Jan Paweł II z Indianami.
29 września-29 października 1983 roku - Synod Biskupów o pokucie i pojednaniu w misji Kościoła; prace Synodu zostaną ukoronowane adhortacją apostolską "Reconciliatio et paenitentia", ogłoszoną 2 grudnia 1984 roku.
22 października 1983 roku - Ogłoszenie Karty Praw Rodziny.
31 października 1983 roku - List papieski do kard. Johannesa Willebrandsa, przewodniczącego Sekretariatu jedności Chrześcijan, z okazji pięćsetlecia urodzin Marcina Lutra.
16 listopada 1983 roku - Jan Paweł II przesyła osobisty list do przywódcy chińskiego Deng Xiaopinga, prosząc o bezpośredni kontakt z rządem chińskim.
27 grudnia 1983 roku - Jan Paweł II odwiedza w rzymskim więzieniu Rebibbia Mehmeta Ali Agcę, który strzelał do niego 13 maja 1981 roku na Placu św. Piotra.
1 stycznia 1984 roku - 17. Światowy Dzień Pokoju, orędzie "Pokój rodzi się z serca nowego".
10 stycznia 1984 roku - Nawiązanie pełnych stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Stanami Zjednoczonymi.
26 stycznia 1984 roku - Jan Paweł II mianuje Johna J. O Connora arcybiskupem Nowego Jorku.
11 lutego 1984 roku - "Salvifici doloris", list apostolski o chrześcijańskim sensie cierpienia.
18 lutego 1984 roku - Porozumienie w sprawie rewizji włoskiego konkordatu. Ogłoszenie bł. Jana z Fiesole (Fra Angelico) patronem artystów.
24 lutego 1984 roku - powołanie papieskiej Fundacji na rzecz Krajów Sahelu.
25 marca 1984 roku - Adhortacja apostolska
o konsekracji zakonnej w świetle tajemnicy Odkupienia. Akt zawierzenia ludzkości, dokonany przed figurą Matki Bożej Fatimskiej.
20 kwietnia 1984 roku - List apostolski "Redemptionis anno" na temat Jerozolimy, świętego miasta trzech wielkich religii monoteistycznych.
22 kwietnia 1984 roku - Zakończenie Roku Świętego Jubileuszu 1950-lecia Odkupienia.
2 - 12 maja 1984 roku - Druga papieska pielgrzymka do Azji trasą: Alaska (USA - nie zezwolono na przelot nad tertytorium ZSRR), Korea Południowa, Papua Nowa Gwinea, Wyspy Salomona, Tajlandia (21 papieska podróż zagraniczna; w czasie niej kanonizacja 103 męczenników koreańskich, wizyta w obozie uchodźców z Kambodży, Laosu i Wietnamu).
12-17 czerwca 1984 roku - Podróż apostolska do Szwajcarii (22 papieska podróż zagraniczna); w tym:
12 czerwca 1984 roku - Przemówienie Jana Pawła II do Światowej Rady Kościołów w Genewie.
16-17 lipca 1984 roku - Wyprawa narciarska w Alpy włoskie.
6 sierpnia 1984 roku - Kongregacja Nauki Wiary ogłasza "Instrukcję o niektórych aspektach "teologii wyzwolenia"".
9 - 21 września 1984 roku - Pierwsza pielgrzymka pasterska Jana Pawła II do Kanady (23 papieska podróż zagraniczna).
10-13 października 1984 roku - Podróż do Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej: Dominikany, Portoryko - pielgrzymka szlakiem Kolumba; inauguracja nowenny przygotowań do obchodów 500. rocznicy ewangelizacji Ameryki (24 papieska podróż zagraniczna).
WYNIESIENI NA OŁTARZE PRZEZ JANA PAWŁA II

Fryderyk Albert - urodził się 16 października 1820 roku w Turynie, zmarł 30 września 1876 roku w Lanzo Torinese – włoski ksiądz, teolog i prezbiter, założyciel żeńskiego zgromadzenia zakonnego.
Fryderyk Albert urodził się jako najstarszy syn wysokiego urzędnika państwowego. Studiował na akademii wojskowej. Podczas modlitwy przy grobie bł. Sebastiana Valfrè uprzytomnił sobie, że jest powołany do kapłaństwa. Na uniwersytecie w Turynie uzyskał doktorat teologii. Po święceniach mianowano go kapelanem królewskim. Wybudował hospicjum dla sierot pod wezwaniem Marii Niepokalanej. Tam też w roku 1869 założył Zgromadzenie Sióstr Wincentek (św. Wincentego) Niepokalanego Poczęcia NMP. W 1873 roku otrzymał nominację na biskupa Pinerolo, której nie przyjął. Zmarł w opinii świętości w obecności salezjanów: św. Jana Bosko i bł. Michała Rua w Instytucie Salezjańskim w Lanzo, który wówczas odwiedził. Pochowany początkowo na miejscowym cmentarzu, został przeniesiony w 1877 roku do kaplicy Niepokalanego Serca Maryi w kościele parafialnym św. Piotra w okowach (wł. Chiesa Parrocchiale di S. Pietro in Vincoli di Lanzo).
Beatyfikowany w Rzymie przez bł. Jana Pawła II 30 września 1984 roku w 108. rocznicę swojej śmierci.Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest również w dzienną rocznicę śmierci.
Papieskie anegdoty
"Złość piękności szkodzi"
Przed kilku laty - wspomina watykański korespondent Telewizji Publicznej, Jacek Moskwa - po modlitwie "Anioł Pański" Jan Paweł II przemawiał, niemal krzycząc. Zaraz potem, podczas audiencji w Pałacu Apostolskim, Moskwa prosił Papieża, aby na siebie uważał, bo jego chrypka zaniepokoiła dziennikarzy.
- To ze złości - usprawiedliwiał się Papież.
A odchodząc dodał: - A złość piękności szkodzi.

Ważność odmawia egzorcyzmów

Ważność odmawiania egzorcyzmów.
(materiał źródłowy: Gość Niedzielny, nr 8 rok XC / 24.02.2013, s. 26)

Opracował ks. Krzysztof Gembara

13 października 1884 r. (tego dnia kilka lat później zdarzy się tzw. Cud słoneczny w Fatimie) papież Leon XIII doznał wstrząsającej wizji dotyczącej przyszłości Kościoła podczas odprawiania Mszy świętej. Szatan podczas kolejnych 100-u lat ma osiągnąć szczyt władzy i zrobi wszystko, aby zniszczyć Kościół.
Ojciec święty zobaczył bazylikę św. Piotra otoczoną przez demony, które usiłowały nią wstrząsnąć. Poruszony wizją papież napisał słynną modlitwę do św. Michała Archanioła, zwycięzcy szatana i obrońcy Kościoła, polecając wiernycm odmawiać ją na zakończenie każdej Mszy św. Dziś, wydaje się, Kościół potrzebuje jej jak nigdy.

Modlitwa do św. Michała Archanioła

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,
a Ty, Wodzu zastępów anielskich,
szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,
mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Egzorcyzm poranny

W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego:
Ojca, Syna i Ducha Świętego –
uchodźcie duchy złe z tego miejsca,
abyście nie widziały, nie słyszały, nie niszczyły,
nie wprowadzały zamieszania do naszej pracy i planów.
Nasz Bóg jest waszym Panem i rozkazuje wam:
Idźcie precz i nie wracajcie tu więcej! Amen.
Mocą Bożą, mocą Twoją, Najwyższy Panie,
uczyń nas niewidzialnymi dla naszych wrogów. Amen.

Modlitwa do Matki Bożej o pokonanie szatana

Dostojna Królowo Niebios i Pani Aniołów!
Ty otrzymałaś od Boga moc i posłannictwo
starcia głowy szatana, pokornie Cię prosimy,
ześlij zastępy Aniołów, aby pod Twoimi rozkazami
ścigały szatanów, zwalczały ich wszędzie,
ukróciły ich zuchwalstwo i strąciły w
przepaść piekielną. Amen

Modlitwa z medalika św. Benedykta

Światłem niech będzie mi Krzyż Święty,
a nigdy wodzem smok przeklęty.
Idź precz, szatanie, duchu złości,
nigdy mnie nie kuś do marności.
Złe to, co proponujesz mi.
Sam swoją truciznę pij

Pan Donald

Współczesna wesja naszego wieszcza Adama Mickiewicza


Sitwo, Rodzino moja ! Ty jesteś jak zdrowie
Ile cię trzeba cenić; ten tylko się dowie
Kto koryto stracił. Chciwość twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie.

Oszust, co partię broni niczym Częstochowy
W cmentarnej czeka bramie ! Ty, co ród donkowy
Wojewódzkim ochraniasz przed zgniewanym ludem !
Tak jak Beatę przed karą uchroniłeś cudem
Kiedy płaczącą pod sądu oddałeś opiekę,
Aby tam łzawą podniosła powiekę;
By zaraz mogła wrócić do kręcenia lodów,
Sławiąc z Piterą Geniusza Narodu,
Tak nas przywrócisz cudem na koryta łono !...

Tymczasem, przenoś moją duszę utęsknioną
Do tych złotych bursztynów, tysięcy zielonych,
Szeroko nad Amber i Goldem rozciągnionych:
Do tych rad i zarządów, gdzie płace sowite,
Tam są złote zegarki nad każdym korytem;
Gdzie zamiast stoczni świerzop, pycha Bolka cała,
Dla partii cielęcina a dla ludu pała,
A wszystko przepasane kompletną niewiedzą
Szaloną, na niej tylko same głupki siedzą.

ONZ zaleca aborcję dla nastolatek finansuje ją z naszych pieniędzy-protest

Szanowni Państwo,

Chcę poinformować Państwa, iż wydany niedawno raport Funduszu Ludnościowego ONZ (UNFPA) zaleca wspieranie i finansowanie aborcji ze szczególnym uwzględnieniem spodziewających się narodzin dziecka nastolatek.

Raport rekomenduje finansowanie z publicznych pieniędzy "zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”, pod którą to nazwą ukrywa się szeroka promocja aborcji, antykoncepcji, uczynienie jej powszechnie dostępną dla nastolatków oraz zabranie rodzicom podstawowych praw wobec ich niepełnoletnich dzieci. Charakter dokumentu pozwala przypuszczać, że stoją za nim koncerny antykoncepcyjne i grupy aborcjonistów.

Najbardziej niepokojąca część raportu domaga się uznania aborcji za podstawowe "prawo” i stworzenia warunków do swobodnego jej wykonywania.

Wszystkie statystyki, które wykorzystano w raporcie, zostały dostarczone przez International Planned Parenthood (IPPF). Organizacja ta osiąga zyski głównie z dokonywania aborcji.

Raport kłamie mówiąc, że tzw. "tabletka po” jedynie przerywa owulację i redukuje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę o 90% czy twierdząc, że "środki antykoncepcyjne nie mogą zapobiec implantacji zapłodnionej komórki jajowej, zaszkodzić rozwijającemu się zarodkowi lub spowodować przerwania ciąży". Jest to kłamstwo, gdyż tzw. "tabletka po” może działać wczesnoporonnie nie pozwalając na zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Zachęcam do wysłania wiadomości do dyrektora wykonawczego Funduszu Ludnościowego ONZ, pani Thoraya Ahmed Obaid, z prośbą o wycofanie raportu.

Wystarczy kliknąć link: http://www.citizengo.org/pl/797-onz-promuje-aborcje-i-finansuje-ja-z-naszych-pieniedzy.

Piąty rok pontyfikatu Jana Pawła II – ‘’ Musicie od siebie wymagać ‘’

Piąty rok pontyfikatu Jana Pawła II – ‘’ Musicie od siebie wymagać ‘’
Dla Polaków piąty rok pontyfikatu to druga pielgrzymka Ojca Świętego do Ojczyzny. I choć twarze były spowite smutkiem, bo w Polsce nadal był stan wojenny, to serca były spragnione słów pociechy naszego papieża. Jak zawsze i tym razem Ojciec Święty nie zawiódł, a na Jasnej Górze powiedział: ‘’ Chrześcijanin powołany jest w Jezusie Chrystusie do zwycięstwa’’. Miesiąc później stan wojenny został zniesiony. Do młodzieży natomiast skierował takie oto słowa: ‘’ Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali’’.
31 października - 9 listopada 1982 roku - Pierwsza podróż do Hiszpanii (16 papieska podróż zagraniczna)
1 stycznia 1983 roku - 16 Światowy Dzień Pokoju, orędzie "Dialog na rzecz pokoju wyzwaniem dla naszych czasów".
6 stycznia 1983 roku - Bulla "Aperite portas Redemptori" ogłaszająca Rok Święty Jubileuszu 1950-lecia Odkupienia.
9 stycznia 1983 roku – W Kaplicy Sykstyńskiej Ojciec Święty udziela chrztu 20 dzieciom.
25 stycznia 1983 roku - Konstytucja apostolska "Sacrae disciplinae leges" promulgująca nowy Kodeks Prawa Kanonicznego; konstytucja apostolska "Divinus perfectionis magister" wprowadzająca poprawki w procedurze procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.
2 lutego 1983 roku - Podczas swego drugiego konsystorza Jan Paweł II mianuje osiemnastu nowych kardynałów. Wśród nich jest abp Józef Glemp.
24 lutego 1983 roku - Prezentacja książki André Frossarda "Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II". Narada kryzysowa w Watykanie na temat ryzyka związanego z papieską pielgrzymką do Nikaragui.
2-10 marca 1983 roku - Podróż do Ameryki Środkowej trasą: Portugalia, Kostaryka, Nikaragua (gdzie papieską homilię przerywały okrzyki klakierów), Panama, Salwador, Gwatemala, Honduras, Belize, Haiti (17 papieska podróż zagraniczna).
25 marca 1983 roku - Inauguracja Roku Świętego Jubileuszu 1950-lecia Odkupienia.
16-23 czerwca 1983 roku - Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski (18 papieska podróż zagraniczna). Odbyła się pod hasłem: "Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja" podczas stanu wojennego. Po jej części oficjalnej papież spotkał się w Dolinie Chochołowskiej z Lechem Wałęsą.
22 lipca 1983 roku - Generał Jaruzelski oficjalnie znosi stan wojenny w Polsce.
14-15 sierpnia 1983 roku - Pielgrzymka do Francji - Lourdes (19 papieska podróż zagraniczna).
2 września 1983 roku - W Rzymie rozpoczyna obrady 33. Kongregacja Generalna Towarzystwa Jezusowego.
9 września 1983 roku – W Bazylice św. Piotra, Papież błogosławi związki małżeńskie 38 par z różnych krajów świata.
10-13 września 1983 roku - Pierwsza podróż do Austrii - w Wiedniu "nieszpory europejskie" (20. papieska podróż zagraniczna).
29 września 1983 roku - Rozpoczęcie Synodu Biskupów poświęconego pokucie i pojednaniu.
WYNIESIENI NA OŁTARZE PRZEZ JANA PAWŁA II
– urodził się 5 czerwca 1873 roku w Oliva Gessi we Włoszech – zmarł 25 lutego 1930 roku w Chinach – święty Kościoła katolickiego, salezjanin, misjonarz, biskup, męczennik.
Ludwik Versiglia w wieku 12 lat został przyjęty do szkoły salezjanów w Turynie przez św. Jana Bosko. W 1888 r. wstąpił do nowicjatu. Następnie w Turynie studiował filozofię, a teologię na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 grudnia 1895 r. Po święceniach przez 10 lat był mistrzem nowicjatu. W 1906 r. udał się na misje do Chin. 22 kwietnia 1920 został wikariuszem apostolskim Shaoguan. Sakrę biskupią przyjął 9 stycznia 1921 roku.W 1930 r. biskup Versiglia postanowił wybrać się w podróż wizytacyjną do podległych mu placówek misyjnych. 25 lutego 1930 r. popłynął dżonką razem z Kalikste Caravario, dwoma innymi misjonarzami, dwoma katechistami i uczennicami szkoły katechistycznej do Lianzhou. Wszyscy oni uważali, że w dużej grupie będzie małe zagrożenie rabunku ze strony piratów. W południe, gdy przybyli do Litouzui zostali zatrzymani przez bandę piratów. Piraci żądali znacznej sumy jako okupu. Zauważyli na pokładzie dziewczęta i chcieli zabrać je siłą. Misjonarze interweniowali, prosząc piratów w uprzejmych słowach. Usiłowania te były daremne, piraci próbowali dostać się na pokład dżonki, misjonarze zagrodzili im drogę. Piraci doprowadzeni do szaleństwa bili strzelbami biskupa Versiglia i księdza Caravario, tak że ci padli zakrwawieni na ziemię. Następnie zabrali misjonarzy do lasu. Po kilku minutach usłyszano strzały. Został beatyfikowany 15 maja 1983 r. przez Jan Pawła II razem z Kalikstem Caravario.
Papieskie anegdoty
"Z wami dziecinnieję"
Podczas jednej ze swoich wizytacji rzymskich parafii Papież - jak to ma w zwyczaju - wdał się w rozmowę z dziećmi. - Wy jesteście młodzi, a ja już jestem stary - powiedział.
- Nie, nie jesteś stary - gromko zaprotestowały dzieci.
- Tak, ale jak jestem z wami, to dziecinnieję - replikował Papież.

Zaproszenie na konferencję pt. "GENDER - ochroń swoje dziecko"

Stowarzyszenie Rodziców Na Fali,

oraz Rodzice z Przedszkola Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi

ZAPRASZAJĄ

na konferencję pt. "GENDER - ochroń swoje dziecko", która odbędzie się w sobotę 23 listopada 2013 r. o godz. 14.00 w Miejskim Ośrodek Kultury w Piastowie, ul. Warszawska 24.

Gościem specjalnym konferencji będzie dr Gabriele Kuby, niemiecka socjolog, badaczka i autorka licznych książek poświęconych gender. Dr Kuby będzie mówić o tym, jak chronić nasze dzieci przed wpływami gender.

Genezę filozofii gender i jej cele zreferuje dr hab. Aleksander Stępkowski.

Rzecznik ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny Anna Andrzejewska przedstawi podstawowe prawa konstytucyjne rodziny i pokaże, jak w praktyce Konstytucja chroni prawa rodziny do wychowania zgodnie

z jej przekonaniami oraz chroni dzieci przed demoralizacją.kVLJS5wVNpLVc1V_WtHNIqS2x9RbL94dzp91m2kx

O propagandzie gender w mediach opowie Redaktor Jacek Karnowski.



W imieniu Organizatorów
serdecznie Państwa zapraszamy!
Stowarzyszenie Rodziców Na Fali http://nafali.org.pl/
Kontakt: Kaja Małecka-Kotlarz

Stowarzyszenie Rodziców “Na Fali”

wtorek, 19 listopada 2013

Czwarty rok pontyfikatu Jana Pawła II – Nie może być przelewana polska krew.

Czwarty rok pontyfikatu Jana Pawła II – Nie może być przelewana polska krew.
Trzynastego grudnia 1981 roku Ojciec Święty zostaje zaskoczony i wstrząśnięty wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. Podczas modlitwy ‘’ Anioł Pański ‘’ Jan Paweł II mówi: ‘’ Przypominam to, co powiedziałem we wrześniu: nie może być przelewana polska krew, bo zbyt wiele jej wylano, zwłaszcza podczas ostatniej wojny.’’ Po kilku dniach Ojciec Święty wysyła list do generała Jaruzelskiego. Otrzymał ręcznie napisaną odpowiedź. Co w niej było? – pozostanie tajemnicą papieskiej korespondencji.
22 listopada 1981 roku - Ogłoszenie posynodalnej adhortacji apostolskiej "Familiaris consortio"
25 listopada 1981 roku - Kard. Joseph Ratzinger zostaje mianowany prefektem Kongregacji Nauki Wiary.
8 grudnia 1981 roku - Jan Paweł II poświęca ikonę Maryi, Matki Kościoła - pierwszy wizerunek Maryjny na placu św. Piotra. List apostolski "Beata Hedvigis" ustanawiający Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie.
12 - 13 grudnia 1981 roku - Generał Jaruzelski ogłasza w Polsce stan wojenny i wydaje nakaz internowania tysięcy działaczy "Solidarności".
18 grudnia 1981 roku - List papieski do Jaruzelskiego nalega na położenie kresu przemocy i rozpoczęcie narodowego dialogu.
24 grudnia 1981 roku - Jan Paweł II zapalił świecę w oknie na znak solidarności z narodami cierpiącymi, m.in. z Polską.
1 stycznia 1982 roku - 15. Światowy Dzień Pokoju, orędzie "Pokój - dar Boga powierzony ludziom" potępia "fałszywy pokój" totalitaryzmu.
6 stycznia 1982 roku - List "Caritas Christi" wzywający wszystkich biskupów z całego świata do modlitwy za Kościół w Chinach.
12 lutego 1982 roku - Deklaracja Stolicy Apostolskiej w sprawie Polski, odczytana na madryckim posiedzeniu KBWE.
12-19 lutego 1982 roku - Podróż do Afryki: Nigeria, Benin, Gabon i Gwinea Równikowa (10. papieska podróż zagraniczna).
27 lutego 1982 roku - Spotkanie prowincjałów jezuickich z Janem Pawłem.
12-15 maja 1982 roku - Pierwsza podróż do Portugalii (11. papieska podróż zagraniczna); w tym:
13 maja 1982 roku - Pielgrzymka do sanktuarium w Fatimie w pierwszą rocznicę zamachu i akt zawierzenia świata Matce Bożej.
20 maja 1982 roku - Ustanowienie Papieskiej Rady ds. Kultury.
28 maja 1982 roku - 2 czerwca 1982 roku - Podróż do Wielkiej Brytanii (12. papieska podróż zagraniczna); w czasie niej wizyta w anglikańskiej katedrze w Canterbury, spotkanie z abpem Robertem Runcie I ogłoszenie wspólnej deklaracji na temat dialogu teologicznego.
7 czerwca 1982 roku - Spotkanie Jana Pawła II z Prezydentem Reaganem w Watykanie.
10-13 czerwca 1982 roku - Podróż do Brazylii i Argentyny (13. papieska podróż zagraniczna).
15 czerwca 1982 roku - Wizyta w Szwajcarii (14. papieska podróż zagraniczna); wystąpienie na forum Międzynarodowej Organizacji Pracy.
26 sierpnia 1982 roku - Papież odprawia w Castel Gandolfo transmitowaną przez Radio Watykańskie mszę św. dla rodaków z okazji jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry (planowana na ten czas pielgrzymka do Polski została przesunięta z powodu stanu wojennego).
29 sierpnia 1982 roku - Wizyta w San Marino (15. papieska podróż zagraniczna).
3 października 1982 roku - Zatwierdzenie kultu bł. Jana z Fiesole (Fra Angelico).
10 października 1982 roku - Jan Paweł II kanonizuje bł. Maksymiliana Kolbego jako męczennika.
WYNIESIENI NA OŁTARZE PRZEZ JANA PAWŁA II
Kryspin Fioretti – urodził się 13 listopada 1668 roku w Viterbo. Był synem Marcji i rzemieślnika Ubalda Fioretti. Został ochrzczony w parafii San Giovanni in Zoccoli w Viterbo. Po śmierci ojca, Marcja, pobożna kobieta, zabrała 5 - letniego syna do sanktuarium della Quercia, gdzie oddała go pod duchową opiekę Madonny.Od tej pory rolę ojca przejął jego stryj Franciszek, szewc z zawodu. Piotr podjął edukację podstawową w szkole jezuickiej, a następnie pracował do 25 roku życia w warsztacie stryja. Już wtedy otaczała go sława świętości i znany był ze swego bogobojnego życia, naznaczonego postami i modlitwami. Pociągnięty od najmłodszych lat przykładem życia naśladowców św. Franciszka z Asyżu, podjął decyzję o wstąpieniu do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Mimo wątłego zdrowia i po kilku odmowach za strony władz Zakonu, wreszcie otrzymał pozwolenie i 22 lipca 1693 roku, w święto św. Marii Magdaleny, otrzymał habit i rozpoczął nowicjat przyjmując imię Kryspin na cześć św. Kryspina, patrona szewców. Po rocznym czasie próby, który odbył w klasztorze w Palanzana, został przyjęty do zgromadzenia zakonnego. Kryspin spełniał w klasztorach rożne obowiązki: był kucharzem, opiekował się chorymi, zajmował się ogrodem. Wszędzie, gdzie się pojawiał, dał poznać się, jako radosny i wrażliwy na ludzką biedę brat. Często też nazywano go „bratem radosnym” lub „wesołkiem Maryi”.W 1709 roku Kryspin został przeniesiony do Orvieto, gdzie powierzono mu urząd kwestarza. Tutaj przebywał najdłużej, bo aż 40 lat z krótkimi przerwami. Obchodząc miasto i okoliczne wioski jako kwestarz nauczał napotkanych ludzi prawd wiary. Odwiedzał chorych i więźniów, by dodawać im otuchy i wstawiać się za nimi. Jak podają świadectwa, Kryspin odznaczał się pracowitością, gorliwością i był oddany wspólnocie zakonnej.
Zimą 1747/1748 roku zmorzony wieloma chorobami, brat Kryspin został przeniesiony z Orvieto do Rzymu. Osłabiony chorobą płuc zmarł 19 maja 1750 roku. Pozostawił po sobie liczne listy, poezje, maksymy i sentencje. Kult religijny, jako błogosławionego, zatwierdził papież Pius VII w dniu 7 września 1806 roku dokonując beatyfikacji. W poczet świętych zaliczył go Jan Paweł II w dniu 20 czerwca 1982 roku. Była to pierwsza kanonizacja dokonana przez papieża Polaka, w 800. rocznicę urodzin św. Franciszka i 300. rocznicę przybycia Braci Mniejszych Kapucynów do Polski.
Papieskie anegdoty
Z papieżem na wagary
Podczas powitania w Monachium Papież spytał licznie obecne dzieci: "Dano wam dziś wolne w szkole?". "Tak" - wrzasnęła z radością dzieciarnia. "To znaczy - skomentował Jan Paweł II - że papież powinien częściej tu przyjeżdżać".

Bytomski Marsz Niepodległości Białe Orły 2013


Górnośląscy Patrioci przed  świętem narodowym  zorganizowali  Bytomski Marsz Niepodległości
Narodowcy wyruszyli z  dworca PKP w Bytomiu o godzinie 12:00 z biało – czerwonym flagami pod pomnik „Ofiar terroru komunistycznego”  tam złożono kwiaty i odśpiewano hymn narodowy  Potem  odbyły się ciekawe prelekcje jako Górnośląskie Spotkanie z Ruchem Narodowym  "Ty, Policja, Marsz - twoje prawa i obowiązki wobec funkcjonariuszy służb" Janusz Tomczak "Próby reinterpretacji historii Górnego Śląska na przykładzie Powstań Śląskich" Wojciech Kempa "Perła w Koronie - regionalizm w koncepcji wszechpolskiej" Jakub Kalus "Metropolia kontra autonomia" dr Mariusz Siwoń Organizatorami byli oraz Patronat objęli  Białe Orły, Młodzież Wszechpolska ,Obóz Narodowo - Radykalny, Ruch Narodowy.

piątek, 15 listopada 2013

Nowy tramwaj Katowicki


A to ci niespodzianka pojawiła się na szynach przy teatrze w Katowicach w godzinach nocnych  w święto Narodowe 11 listopada  .Czekając na przystanku  tramwajowym od strony  Zawodzia w swoją pierwszą podróż wyruszył nowiutki  tramwaj ubrany jeszcze w folię. Służby techniczne przyglądały się jak sobie radzi z torowiskiem tramwaj. Jest to pierwszy z trzydziestu jakie zostały zamówione  w Bydgoskiej Pesie . Uroczysta prezentacja  odbędzie się 22listopada podczas obchodów 115 lecia komunikacji tramwajowej  na Śląsku. Tramwaj to  trzyczłonowy ma długość 32 metry, 2,4 m. szerokości i w 73 % jest niskopodłogowy Może za kilka dni mieszkańcy Katowic będą podróżowali tym nowiutkim cackiem

czwartek, 14 listopada 2013

Dawne więzienie Kieleckie


                                                      Dawne więzienie Kieleckie
Więzienie powstało w latach 1826-1828 i funkcję więzienia pełniło do lat 70-tych XX wieku. W okresie Królestwa Kongresowego, było więzieniem Polskim. Pod zaborem rosyjskim w latach 1863-66 oraz 1905-08 przebywało tu wielu więźniów politycznych. Najbardziej tragicznym okresem w dziejach wiezienia były lata 1939-1956. Nocą 9 września 1939 r. w masakrze sprowokowanej przez niemieckich strażników 19 jeńców zostało zastrzelonych i około 40 rannych. Do końca okupacji przez więzienie przeszło około 16 tys. więźniów. Jednorazowo przebywało w gmachu przy Zamkowej ok. 2 tys. ludzi, przy pojemności więzienia ok. 400 osób. Więźniowie przebywali w strasznej ciasnocie, byli głodzeni, maltretowani, zabijani na terenie więzienia, wywożeni na rozstrzelanie, wywożeni do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty. Kaplicę więzienną gestapowcy zmienili na izbę tortur. W dwóch salach można zobaczyć  kopie dokumentów, grypsów, relacje, zdjęcia a także podobizny dowódców partyzanckich, broń, narzędzia tortur gestapo ilustrujące dzieje więzienia 1939-1956 i losy więźniów. Muzeum zachowało  w pierwotnym stanie karcery, wieżyczkę strażniczą oraz zaułek między ścianą więzienia i zewnętrznym murem, gdzie rozstrzeliwano więźniów. W jednej z sal zachowano w sklepieniu hak służący do wykonywania wyroków śmierci przez powieszenie. Utworzenia muzeum  więzienia podjął się honorowy komitet pod przewodnictwem Henryka Pawelca  ps. ,,Andrzej ‘’ ze ŚZŻAK w Kielcach. Muzeum zostało otwarte 5 sierpnia 1995 roku Warto zwrócić uwagę na  treść  tablicy jaka znajduje się  przed  bramą wejściową
,,Miejsce pamięci narodowej
Więzienie Kieleckie 1939-1956’’

wtorek, 5 listopada 2013

FILOZOFIA PRAWA III RZESZY NIEMIECKIEJ

co warto przeczytać
FILOZOFIA PRAWA III RZESZY NIEMIECKIEJ

Autor: ks. Tadeusz Guz



Pomimo upływu ponad siedemdziesięciu lat od zakończenia II wojny światowej sprawa socjalizmu narodowego w Trzeciej Rzeszy Niemieckiej pozostaje wciąż przedmiotem badań naukowych wielu uczonych i olbrzymim wyzwaniem ideologicznym w procesie tworzenia kultury na miarę człowieka jako istoty duchowo-cielesnej, jego wspólnot naturalnych i prawnych oraz nierzadko na miarę personalnego Absolutu. Pewnej, choć może najkrótszej syntezy problematyki poruszanej w tej książce, dokonał, przy współpracy wielu uczonych i polityków nazistowskich, minister Rzeszy Hans Frank w wydanej w 1937 roku pod jego redakcja publikacji Deutsches Verwaltungsrecht. w której Justus Danckwersts stwierdza: "Na początku analizy stoi więc nie państwo, lecz naród. Reprezentantem narodu jest Fuhrer. Przez niego działa naród. On jest najwyższym dowódca wojennym, politykiem, ustawodawca, sędzia i administratorem. On nie jest w żadnym wypadku niezwiązany. Ponad nim stoi prawo, które rosło w narodzie i wypróbowane zostało w walce najbardziej niemieckich członków narodu w świecie nieprzyjaciół i dlatego jest ono o wiele mocniejsze niż każda ustawa i to. co bezczasowe. To prawo jest światopoglądem socjalistycznonarodowym. On (tenże światopogląd) tworzy najgłębszy i najpewniejszy fundament porządku życia narodu niemieckiego. On jest prawem fundamentalnym narodu. niepisaną konstytucją, przez którą określa się wszelkie chcenie i działanie nie tylko członków samego narodu germańskiego, lecz każdego człowieka w ogóle". Tutaj ma swoją rację, według Rudolfa Becherta. rzekoma "konieczność socjalizmu" dla systematycznego kształtowania i interpretowania prawa.

Ze Wstępu

Ministerstwo Kultury jak Poncjusz Piłat. Umywa ręce w sprawie profanacji figury Jezusa

Redakcja portalu Prawy.pl wysłała do rzecznika Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pytania dotyczące wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej i prezentowanego na niej filmu, na którym nagi mężczyzna profanuje zabytkową figurę Jezusa Poniżej publikujemy otrzymaną odpowiedź.

Przypomnijmy, że Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest narodową instytucją kultury finansowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W związku z tym, tuż po ukazaniu na portalu Prawy.pl tekstu autorstwa red. Jana Bodakowskiego "Goły facet z genitaliami ociera się o figurę Jezusa, czyli Centrum Sztuki Współczesnej" Redakcja Prawy.pl wysłała do rzecznika Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pytanie z prośbą o wyjaśnienie jak minister Bogdan Zdrojewski zamierza zareagować na wystawę BRITISH BRITISH POLISH POLISH: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś na której jednym z eksponatów jest wyświetlany film Jacka Markiewicza „Adoracja”. Na filmie nagi mężczyzna ociera się o naturalnej wielkości figurę Jezusa przybitego do krzyża.

Z odpowiedzi jaką otrzymał portal Prawy.pl z Biura Rzecznika wynika, że ministerstwo "może mieć wpływ na kwestie organizacyjne, administracyjne i finansowe w instytucjach kultury". Natomiast ustawa o nadzorze MKIDN nad instytucjami kultury jak tłumaczy Rzecznik nie reguluje "kwestii światopoglądowych oraz formy i treści artystycznego przekazu niezależnie od miejsca prezentacji".

Jak wyraźnie zaznaczono w odpowiedzi: "Kształtowanie programów artystycznych instytucji kultury spoczywa w rękach osób kierujących poszczególnymi placówkami".

Rzecznik sugeruje też, aby "za ewentualną obrazę uczuć religijnych" prawnie dochodzić swoich racji na gruncie kodeksu cywilnego i karnego.

Poniżej prezentujemy pełną odpowiedź:


Szanowny Panie Redaktorze,


Odpowiadając na Pańskie pytania dotyczące obrazoburczej pracy Jacka Markiewicza pn. „Adoracja” prezentowanej w ramach wystawy British British Polish Polish: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. I dziś” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, informujemy, że zgodnie z Ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, organizator instytucji może mieć wpływ na kwestie organizacyjne, administracyjne i finansowe w instytucjach kultury (państwowych i samorządowych). Ustawa określa prawne ramy funkcjonowania instytucji, nie reguluje natomiast kwestii światopoglądowych oraz formy i treści artystycznego przekazu niezależnie od miejsca prezentacji. Kształtowanie programów artystycznych instytucji kultury spoczywa w rękach osób kierujących poszczególnymi placówkami.

Środki wydatkowane na wystawę pochodzą częściowo z dotacji budżetowej, ze środków własnych instytucji i od partnerów zewnętrznych. Dyrektor Fabio Cavallucci ubiegał się o zwiększenie dotacji na realizację wystawy (pisma z sierpnia i września br.). Nie wyraził na to zgody Minister KiDN.
Praca Jacka Markiewicza pn. “Adoracja”, prezentowana w części historycznej, poświęconej sztuce polskiej lat 90., jest pracą dyplomową artysty przedstawioną i obronioną przez niego w 1993 roku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Problem odpowiedzialności za treści prezentowanej sztuki, w tym za ewentualną obrazę uczuć religijnych, prawnie umocowany jest w kodeksie cywilnym i kodeksie karnym, który pozwala na dochodzenie swoich racji.

Z pozdrowieniami
Centrum Informacyjne
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Krakowskie Przedmieście 15/17 | 00-071 Warszawa
(: +48(22) 42-10-555 | Fax: +48(22) 42-10-441
@: rzecznik@mkidn.gov.pl | www.mkidn.gov.pl

Treść odpowiedzi Ministerstwa jest symboliczna i przywołuje biblijną scenę z Poncjuszem Piłatem, który jako instytucja nadrzędna, umył ręce i przez zrzucenie z siebie odpowiedzialności dał de facto urzędowe przyzwolenie na śmierć Jezusa.
Ireneusz Fryszkowski, Prawy.pl


Źródło - portal Prawy.pl: http://prawy.pl/73-kultura/4169-ministerstwo-kultury-jak-poncjusz-pilat-umywa-rece-w-sprawie-profanacji-figury-jezusa


Trzeci rok pontyfikatu Jana Pawła II – Inna ręka prowadziła kulę

Trzeci rok pontyfikatu Jana Pawła II – Inna ręka prowadziła kulę
Trzeci rok pontyfikatu został zapisany w dziejach świata i w naszych sercach jako rok zamachu. Doskonale pamiętamy dzień 13 maja 1981 roku. Ktoś dla kogo Ojciec Święty stał się niewygodny, zlecił zamordowanie naszego papieża. Celu nie osiągnął, a Jan Paweł II, podźwignął się jeszcze mocniejszy. Ocalał, gdyż jak powiedział później ‘’ czyjaś ręka strzelała, ale Inna Ręka prowadziła kulę. ‘’
23 października 1980 roku – spotkanie dwóch wielkich autorytetów współczesnego świata: Jana Pawła II i matki Teresy z Kalkuty.
24 października - 10 listopada 1980 roku - Trwa kryzys wokół rejestracji "Solidarności".
26 października 1980 roku – trzech nowych błogosławionych. Wśród nich o. Alojzy Orione.
15 - 19 listopada 1980 roku - Pierwsza wizyta duszpasterska Jana Pawła II w Niemczech Zachodnich (8. papieska podróż zagraniczna).
30 listopada 1980 roku - Druga encyklika Jana Pawła II, "Dives in misericordia".
5 grudnia 1980 roku - Rząd sowiecki wstrzymuje planowaną na 8 grudnia inwazję wojsk Układu Warszawskiego na Polskę.
16 grudnia 1980 roku - Jan Paweł II pisze do Leonida Breżniewa w obronie suwerenności Polski.
31 grudnia 1980 roku - List apostolski "Egregiae virtutis" ogłasza Cyryla i Metodego współpatronami Europy.
1 stycznia 1981 roku – 14 Światowy Dzień Pokoju, orędzie "Chcesz służyć sprawie pokoju - szanuj wolność"
15-18 stycznia 1981 roku - Ojciec Święty przyjmuje w Watykanie delegację "Solidarności".
16 - 27 lutego 1981 roku - Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Azji (9. papieska podróż zagraniczna); objęła Pakistan, Filipiny, wyspę Guam (USA), Japonię i Alaskę (USA).
Marzec 1981 roku - Kryzys bydgoski wzbudza niepokoje w Polsce; nasilenie ataków prasy sowieckiej na Jana Pawła II.
9 maja 1981 roku - Ustanowienie Papieskiej Rady do spraw Rodziny.
13 maja 1981 roku - Ok. godz. 17:19 papież Jan Paweł II, ciężko zraniony na placu św. Piotra przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę, zostaje przewieziony do kliniki Gemelli i operowany.
17 maja 1981 roku - Pierwsza po zamachu wypowiedź papieża przed niedzielną modlitwą maryjną; słowa przebaczenia dla zamachowca.
28 maja 1981 roku - W Warszawie umiera kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski; list do Polaków w związku z tym wydarzeniem.
31 maja 1981 roku - Powołanie stałej 15-osobowej rady kardynałów do spraw ekonomicznych Stolicy Apostolskiej.
3 czerwca 1981 roku - Jan Paweł II powraca do Watykanu z kliniki Gemelli.
20 czerwca - 14 sierpnia 1981 roku - Jan Paweł II znowu w klinice Gemelli z powodu infekcji wirusowej (5 sierpnia operowany).
7 lipca 1981 roku - Bp Józef Glemp zostaje arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, prymasem Polski.
22 lipca 1981 roku - Mehmet Ali Agca uznany za winnego i skazany na dożywocie po trzydniowym procesie w Rzymie.
14 sierpnia 1981 roku - Jan Paweł II opuszcza klinikę Gemelli i po uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej udaje się na rekonwalescencję do Castel Gandolfo.
5 września 1981 roku - Otwarcie I Krajowego Zjazdu NSZZ "Solidarność" w Gdańsku. Pierwsza modlitwa różańcowa pod przewodnictwem Papieża.
14 września 1981 roku - "Laborem exercens", pierwsza społeczna encyklika Jana Pawła II.
25 września 1981 roku - Oficjalny pisemny werdykt w procesie Agcy sugeruje istnienie spisku na życie papieża.
5 października 1981 roku - Jan Paweł II wyznacza osobistego delegata do zarządzania Towarzystwem Jezusowym.
WYNIESIENI NA OŁTARZE PRZEZ JANA PAWŁA II
Alojzy Orione urodził się w Pontecurone, w piemonckiej prowincji Alessandria jako syn Vittoria Orione i Caroliny Feltri. Uczęszczał do Oratorio Valdocco w Turynie. Był jednym z ulubionych uczniów księdza Jana Bosco, również późniejszego świętego. Od 13 roku życia miał problemy zdrowotne. Trzy lata później, w wieku 16 lat obecny był w Turynie przy łożu śmierci Jana Bosco. Bezpośrednio po zgonie duchownego dojść miało do cudownego uleczenia Orionego z jego dolegliwości.W 1892 roku dwudziestoletni seminarzysta założył własne oratorium a w następnym roku szkołę zawodową dla ubogich. 13 kwietnia 1895 wyświęcony został na księdza. Począwszy od 1899 roku rozpoczął gromadzić grupę księży i kleryków, która przekształciła się z czasem w zgromadzenie Małego Dzieła Opatrzności Bożej (Piccola Opera della Divina Provvidenza). W 1903 roku grupa ta otrzymała pełną zgodę na prowadzenie działalności ze strony władz kościelnych, ze względu na nazwę zgromadzenia nazywani są oni również Synami Bożej Opatrzności.
W 1908 roku Orione udał się do Mesyny oraz Reggio di Calabria zniszczonych podczas trzęsienia ziemi. Spędził tam trzy lata niosąc pomoc potrzebującym, przede wszystkim sierotom. W 1915 roku udał się do okręgu Mersyka w pobliżu Rzymu również zniszczonego w następstwie trzęsienia ziemi, gdzie założył Zgromadzenie Małych Sióstr Misjonarek Dobroczynności. Po zakończeniu I wojny światowej Orione rozszerzył swoją działalności poprzez zakładanie kolejnych szkół, organizacji charytatywnych, gospodarstw rolnych, zawsze ze szczególnym naciskiem na pomoc dla sierot i ubogich. Podczas kolejnych dwudziestu lat powstawały one w całych Włoszech, oraz w Ameryce.W 1931 roku założył sanktuarium Madonna della Guardia w Tortonie, które do dziś jest najważniejszą świątynią zgromadzenia orionistów.
Zimą 1940 roku Orione doznał szeregu dolegliwości kardio- i pulmonologicznych. Niechętnie udał się wówczas do San Remo w celu polepszenia stanu zdrowia. 9 marca 1940 roku powiedział: To nie pomiędzy palmami chciałbym umrzeć, lecz pomiędzy ubogimi, którzy są Jezusem Chrystusem. Trzy dni później, otoczony księżmi ze swojego zgromadzenia, zmarł. Jego ostatnie słowa brzmiały Jezu, Jezu! Idę!.
Alojzy Orione został pochowany w Santuario di Nostra Signora della Guardia w Tortonie, w kościele zbudowanym przez siebie w 1931 roku, z pomocą kapłanów i akolitów w podzięce dla Matki Bożej za zakończenie działań wojennych I wojny światowej i jest najważniejszym miejscem pielgrzymek na świecie dla wyznawców Alojzego Orione.W naturalny sposób zmumifikowane ciało Orionego zostało ekshumowane w 1965 roku.
26 października 1980 roku złożono je w kryształowym sarkofagu w sanktuarium w Tortonie. Tego samego dnia Orione został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II, a kanonizacji dokonał 16 maja 2004 roku.
Papieskie anegdoty
"Jak się czuje piesek?"
Jeden z watykańskich prałatów chciał się nauczyć polskiego, więc sprowadził sobie nasz elementarz. Nauka była jednak tak pospieszna, że kiedy chciał się nową umiejętnością pochwalić przed Ojcem Świętym, coś mu się pomyliło i zamiast: "Jak się czuje Papież", rzekł: "Jak się czuje piesek?". Papież spojrzał na niego zdumiony, po czym odpalił: "Hau, hau".


manifestacja przeciwko bluźnierczej ekspozycji warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej

W najbliższą środę 6 listopada odbędzie się manifestacja przeciwko bluźnierczej ekspozycji warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej. Protest rozpocznie się o godz. 16.30 przed budynkiem Centrum przy ul. Jazdów 2. Protest ma związek z jednym z eksponatów, jakie można oglądać w muzeum. Film ukazuje nagiego mężczyznę ocierającego się o średniowieczny krucyfiks. Na manifestację zaprasza poseł Andrzej Jaworski. Transmisję z wydarzenia przeprowadzi TV Trwam. Relacja rozpocznie się o godz. 17.00.

Przypominamy, że o skandalicznej wystawie jako pierwszy poinformował portal Prawy.pl, w tekście autorstwa Jana Bodakowskiego: "Goły facet z genitaliami ociera się o figurę Jezusa, czyli Centrum Sztuki Współczesnej"

Stanowisko Ordo Iuris w sprawie lekceważenia zasad konstytucyjnych w działaniach polityków

Stanowisko Ordo Iuris w sprawie lekceważenia zasad konstytucyjnych w działaniach polityków

Obserwujemy obecnie, jak podstawowe zasady konstytucyjne Rzeczypospolitej są coraz częściej traktowane przez klasę polityczną jako niewiele znaczące frazesy. Fakt ten każe wyrazić głębokie zaniepokojenie stanem polskiego życia publicznego, tym bardziej, że lekceważy się również fundamentalną dla demokracji zasadę zwierzchnictwa narodu.

Artykuł 4 Konstytucji RP stwierdza wyraźnie, że władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu, który sprawować może ją nie tylko za pośrednictwem swych przedstawicieli, ale i bezpośrednio. Oznacza to, że w rozumieniu Konstytucji Naród jest podmiotem władzy w Rzeczypospolitej Polskiej i źródłem kompetencji przysługujących poszczególnym jej organom. Jako podmiot władzy państwowej, posiada on zdolność do artykułowania swojej woli, i to również bezpośrednio.

Podstawową instytucją demokracji bezpośredniej jest referendum, rozumiane jako przewidziana przez ustrój forma bezpośredniego decydowania wyborców o różnych sprawach życia państwowego. Chociaż więc ze względów organizacyjnych decyzja o rozpisaniu referendum należy do organów reprezentacyjnych, jednak nie może to oznaczać ubezwłasnowolnienia społeczeństwa obywatelskiego przez wąską grupę osób, nawet jeśli są one w odpowiedni sposób politycznie umocowane.

Najwyższy niepokój budzi fakt, że stosunkowo wąska grupa decydentów politycznych lekceważy kolejne, podejmowane przez społeczeństwo obywatelskie próby bezpośredniego oddziaływania na bieg spraw publicznych, wyrażające się bądź to w postaci obywatelskich inicjatyw ustawodawczych, bądź też inicjatyw referendalnych. W ostatnim czasie, szczególnie wyraźnie obserwujemy sytuację, gdy sprawujący władzę, zamiast wychodzić naprzeciw zaangażowaniu obywatelskiemu setek tysięcy wyborców, traktują ten wysiłek suwerennego Narodu jako niepotrzebną komplikację w procesie sprawowania przez nich władzy.

Owszem, decyzja odmawiająca nadania dalszego biegu obywatelskim inicjatywom, czy to legislacyjnym, czy też referendalnym, jest nie tylko prawnie dopuszczalna ale może być też uzasadniona, zwłaszcza jeśli godziłaby w ład konstytucyjny. Natomiast ignorowanie inicjatyw obywatelskich w sytuacji, gdy służą one upomnieniu się społeczeństwa o przestrzeganie podstawowych praw i wolności, musi w najgłębszym stopniu niepokoić.

Niedawno byliśmy świadkami bezceremonialnego odrzucenia przez Sejm obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej popartej przez setki tysięcy obywateli, której nie skierowano nawet pod obrady komisji. Później, politycy różnych opcji, kierując się taktycznymi kalkulacjami, wzywali obywateli do postawy politycznej bierności. Z zapowiedziami podobnych działań mamy do czynienia obecnie w obszarze edukacji publicznej, gdy milionowa rzesza obywateli, zaniepokojona kształtem zmian wprowadzanych w systemie oświaty, chce by Naród mógł się bezpośrednio wypowiedzieć w tej kwestii.

Warto w tym momencie podkreślić szczególny, konstytucyjny mandat rodziców do wpływania na instytucjonalne ramy systemu edukacji. Prawo rodziców do wychowania dzieci znajduje wyraz zarówno w przepisach Konstytucji RP, jak i w wiążących Polskę aktach prawa międzynarodowego. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka w art. 26 ust. 3 stwierdza, że rodzice mają prawo pierwszeństwa w wyborze nauczania, które ma być dane ich dzieciom, zaś na mocy art. 18 pkt 4 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych Polska zobowiązała się do poszanowania tej wolności. Wreszcie to samo zobowiązanie przewiduje art. 48 ust. 1 Konstytucji RP.

W tym kontekście normatywnym, trudno sobie wyobrazić racje konstytucyjne, które przemawiać mogłyby za pozbawieniem obywateli możliwości bezpośredniego wypowiedzenia się na temat kształtu zmian wprowadzanych obecnie w systemie oświaty publicznej. Odsunięcie społeczeństwa przez wąskie elity władzy od bieżącego wpływu na bieg spraw publicznych, którymi obywatele są żywotnie zainteresowani, byłoby nie tylko dowodem arogancji względem społeczeństwa obywatelskiego ale też lekceważeniem zasad konstytucyjnych.

Dr hab. Aleksander Stępkowski
Prezes Zarządu Instytutu Ordo Iuris

Źródło:
http://www.ordoiuris.pl/stanowisko-ordo-iuris-w-sprawie-lekcewazenia-zasad-konstytucyjnych-w-dzialaniach-politykow,3332,i.html



Tekst ukazał się także na stronie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy: http://ksd.media.pl/aktualnosci/1536-stanowisko-ordo-iuris-w-sprawie-lekcewazenia-zasad-konstytucyjnych-w-dzialaniach-politykow