Czwarty dzień II Europejskiego Kongresu MŚP: Jak kształtować swój biznes
II Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach już za nami. Ostatni dzień wydarzenia , które skupiło blisko 3 tys. przedsiębiorców, przedstawicieli świata nauki, instytucji otoczenia biznesu, samorządów i administracji, był dniem zorientowanym na praktykę.
27 września w Biurze Centrum przy ul. Mickiewicza 29 w Katowicach przez cały dzień odbywały się warsztaty organizowane przez TUV NORD Polska i Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Przedsiębiorcy poznawali narzędzia, z jakich można korzystać, zarządzając firmą, dowiadywali się, jak zarządzać zasobami ludzkimi i czym jest bezpieczeństwo informacji w MŚP. W siedzibie Regionalnej Izbie Gospodarczej odbyło się seminarium poświęcone programom ,,Leonardo'' oraz ,,Erasmus''- to programy dotyczące stażystów ze szkół zawodowych i wyższych.
Zacytuję słowa Magdaleny Ivanova -Menadżera ds. personalnych (Musala Soft Ltd) Bułgaria:
-,,Jako firma oferująca usługi w zakresie oprogramowania ,często mamy okazję pracować przy dużych przedsięwzięciach o zasięgu międzynarodowym, dlatego też często przyjmujemy zagranicznych studentów.
Naszą największą korzyścią jest możliwości utrzymania wielokulturowej atmosfery zespołu,co stanowi element niezbędny w naszym modelu biznesowym Międzynarodowi stażyści doskonale wpisują się w charakter naszych projektów i z powodzeniem współtworzą ich ramy jakości''
Uczestnicy tych warsztatów jako studenci,którzy mieli okazję brać udział w tych programach pozytywnie ocenili możliwości takich staży .Jestem pewny że korzyści jakie płyną z przyjmowania stażystów, da instytucjom cele do wzajemnej finansowej korzyści i rozwijania biznesu na skalę międzynarodową
Tymczasem w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego toczyły się ostatnie obrady. Przedsiębiorcy i eksperci rozmawiali m.in. o upadłości, wsparciu eksportowym MŚP na rynkach zagranicznych, małych i średnich firmach funkcjonujących w otoczeniu polskiego górnictwa oraz możliwościach inwestowania w specjalnych strefach ekonomicznych.
- Mogę przytoczyć Państwu co najmniej kilkanaście dowodów na to, że specjalna strefa ekonomiczna może być wiatrem w żagle dla przedsiębiorców. Znam właścicieli firm, którzy zaczynali od prowadzenia swojego biznesu w garażu. Po 10-15 latach mają już kilka fabryk, sprzedaż w 15 krajach świata, siedem cyfr na koncie i zatrudnienie sięgające kilkuset osób - mówił Piotr Wojaczek, Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podczas panelu o możliwościach inwestycyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw w specjalnych strefach ekonomicznych.
Wśród tematów finansowania inwestycji swoją ciekawą ofertę przedstawił BGK dającą bezpieczeństwo.
II Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach zakończył się uroczystym koncertem o godz. 18, który odbył się podczas jubileuszu X-lecia Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.Galę koncertową poprzedziła uroczystość uhonorowania zasłużonych pracowników odznaczeniami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz