VI rocznica Tragedii Smoleńskiej

TWOJE BRYLANTY

Twoje brylanty dobra inwestycja
Coś dla pań i nie tylko
kod polecający
JD9HRL

  • https://e-brylanty.pl/?mw_aref=169eed8de9fecdf123d6a14fc0d7307f


niedziela, 27 maja 2018

TWARZE NIEPODLEGŁOŚCI


227 ROCZNICA KONSTYTUCJI 3 MAJOWEJ TWARZE NIEPODLEGŁOŚCI

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości [1] – to ważna data dla Polaków. Chociaż uroczystości niepodległościowe przypadają na 11 listopada [2], to już w wielu miastach przypomina się o odradzaniu się ojczyzny. Wiele wydarzeń zaplanowano też na Litwie. Mennica wypuściła medal pamiątkowy [3]. W Mysłowicach na rynku zobaczymy wystawę zatytułowaną: „Twarze Niepodległości” [4] na instalacji rura parku, która będzie nam towarzyszyła aż do 11 listopada. Wystawa przedstawia postacie które wpisały się w odzyskanie Niepodległości.
Zobaczymy tam:
 Marszałka Józefa Piłsudskiego, 
Romana Dmowskiego-polityka,
 Ignacego Paderewskiego –pianisty i polityka,
 Wojciecha Korfantego[5] – polityk Śląski działacz narodowy, 
oraz Ignacego Daszyńskiego – polityka założyciela PPSD w Galicji i Śląsku Cieszyńskim. 
To postacie znane, bo tworzące historię Niepodległości na arenie międzynarodowej. Chociaż historia pisana jest wybitnymi postaciami z kręgów polityki to trzeba też wspomnieć o powstańczych czynach powstańców - czy to Śląskich [6], Wielkopolski i innych.
Dla pokolenia tamtych czasów, gdy na mapie przez 123 lata nie było Polski, ważnym wyzwaniem były słowa:
„Bóg, Honor, Ojczyzna” [7] oraz zawierzenie matce Bożej.
To właśnie te wartości były wpisane w poczty sztandarowe,
 którym częstym wizerunkiem była Matka Boża i słowa 
„Bóg, Honor, Ojczyzna”
nieodłącznym powstańczym wizerunkiem,
 też był krzyż,
czy Madonna z Ostrej Bramy lub Królowa Polski z Jasnej Góry z modlitwami.

Czy współczesne pokolenie mówiące o wolności,
 jest w stanie odważnie bronić Ojczyzny, 
jak kiedyś broniło Ojczyzny pokolenie powstańcze Śląska, czy Wielkopolski ?
Czy wartości jak „Bóg Honor Ojczyzna” – dla pokolenia współczesnych targowiczan –z PO, Nowoczesnej, PSL i kodu ma jakieś znaczenie ?

Patriotyzm to wartość nieodłączna z umiłowaniem do Ojczyzny i pokolenia przodków tworzący Naród, o których trzeba pamiętać i bronić.
JZ
QR do albumu zdjęć






[1] 100 rocznica odzyskania niepodległości
[2] 11listopad – Narodowe  Święto Niepodległości w 1918 roku – po 123 latach zaborów -1795-1918 , gdy z map świata Polska została wymazana. Święto zostało zatwierdzone i ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937. W 1945 roku została zniesiona po latach 1989 roku przywrócone święto. 10 listopada 1918 na dworzec główny w Warszawie przyjeżdża z Berlina Józef Piłsudski zwolniony z więzienia w Magdeburgu .Przywitał go regent książę Zdzisław Lubomirski ,a gubernator Hans von Beseler – przekazuje władzę Radzie Regencyjnej. Symboliczna data 11 listopada – to przekazanie władzy zwierzchniej nad wojskiem brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu przez radę regencyjną. 14 listopad 1918 rok to formalne zakończenie i przekazanie zwierzchnictwa nad państwem Józefowi Piłsudskiemu, który tego samego dnia mianuje Ignacego Daszyńskiego prezydentem gabinetu ministrów .
[3] Numizmatyczna moneta na 100-lecie Niepodległości wydana przez mennicę
[4] Wystawa pt.: „Twarze Niepodległości ” znajdująca się na rynku Mysłowickim przygotowana przez MOK przypominająca postacie, które w czasie okresu międzywojennego tworzyły wolną Polskę wystawa można zobaczyć do 11 listopada
[5] Wojciech Korfanty – urodzony 20 kwietnia 1873 roku w Siemianowicach Śląskich, zmarł 17 sierpnia 1939 roku w Warszawie –to przywódca Narodowy Górnego Śląska związany z Chrześcijańską demokracją. W dniu 25 października 1918 roku występuje w Reichstagu z żądaniem przyłączenie do Państwa Polskiego wszystkich ziem Polskich zaboru Pruskiego, oraz Górnego Śląska. 1920 rok był Polskim Komisarzem plebiscytowym na Górnym Śląsku.
[6] Powstania Śląskie - I powstanie 16-24 sierpnia 1919 roku – wybuchło w Mysłowicach pod wodą Alfonsa Zgrzebnioka - a było odpowiedzią na pacyfikację górników przez oddziały Grenzschutz , II powstanie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia i trwało do 25 sierpnia 1920 roku. III powstanie wybucha w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku trwało do5 lipca 1921 roku – był największym zrywem powstańczym Ślązaków w XX wieku
[7] Bóg, Honor, Ojczyzna – słowa wpisane w wartości żołnierskie, powstańcze,
 i szlacheckie, ukazujące korzenie chrześcijańskie. Słowa te znajdują się na sztandarach często z wizerunkiem Matki Bożej Królowej Polski, czy Madonny z Ostrej Bramy – w czasie odzyskiwania Niepodległości wizerunek Madonny z Ostrej Bramy posiadał
1 pułk szwoleżerów Józefa Piłsudskiego –tu warto dodać że sam Marszałek był wielkim czcicielem Matki Bożej z Ostrej Bramy. Historia zawierzenia Matce Bożej przewija się w wielu wiekach, tu można wymienić królów np. Jana Kazimierza, czy Jana Sobieskiego, ale i powstańców ze śląska ,którzy zawierzali opiekę Madonnie z Piekar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz