VI rocznica Tragedii Smoleńskiej

TWOJE BRYLANTY

Twoje brylanty dobra inwestycja
Coś dla pań i nie tylko
kod polecający
JD9HRL

  • https://e-brylanty.pl/?mw_aref=169eed8de9fecdf123d6a14fc0d7307f


sobota, 14 listopada 2020

100 PAR DLA NIEPODLEGŁEJ WSPOMNIENIA WILEŃSKIE

WILEŃSKIE WSPOMNIENIA

100 PAR DLA NIEPODLEGŁEJ

Powróćmy do święta Niepodległości chociaż minął już kolejny rok to 100 rocznica Niepodległości Obojga Narodów była budowana na wielkim zaufaniu od pokoleń Słowiańskie ziemie wspólnie tworzyły budowały społeczność z wielkimi wartościami.

W stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości w 2018 roku [1] w niedzielne popołudnie na Wileńskim Placu Ratuszowym [2] rozbrzmiał dźwięk Litewskiej Polki i Suktinis w wykonaniu młodzieży Polsko – Litewskiej.

W strojach narodowych Polonez z filmu "Pana Tadeusza" pierwszy raz został wykonany 16 lutego gdy Litwa obchodziła swoją Niepodległość. 100 par zatańczyło w Wilnie na Litwie  w Siemiatyczach, i Malborku –Polsce. W Wilnie byli to absolwenci Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie, oraz członkowie Polskiego Artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Wilia”, zespół „Sto uśmiechów” , zespół Pieśni i Tańca „Wilenka”, Zespół Tańca Ludowego „Perła”, zespół „Iskry” z Mickun, zespół  Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna”, tancerze z Gimnazjum im: Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie, młodzież z Ławaryszek, oraz Zespół Tańca Ludowego „Vilnianus Pynimelis”.

Sto iskierek i uśmiechów niewątpliwie zachwyciło każdego patriotę, czy turystę. Nawet i mieszkańcy mówili:

„Potrzeba takich wydarzeń, bo taniec łączy pokolenia

i jest dziedzictwem obojga narodów”

Na zakończenie młodzież rozciągnęła dwie 100 metrowe flagi Polski i Litwy. [3] Patrząc z oddali to muzyka pięknie ukazuje dążenie do wartość jakie przez pokolenia zostały wypracowane.

Tak 100-lecie Niepodległości to wypracowana „Wolność” przez pokolenia i tylko wolni ludzie mogą wychowywać narody, a sama wolność jest jedną z najwyższych wartości, o którą trzeba walczyć, ale i pamiętać o Ojcowiźnie. Gdzieś w oddali patrzy na swój Naród Madonna z Ostrej Bramy. [4]

JZ [5]

 

http://swiatznanyinieznany-jack.blogspot.com/2018/11/100-lecie-odzyskania-niepodlegosci.html

 

http://swiatznanyinieznany-jack.blogspot.com/2018/11/100-lecie-odzyskania-niepodlegosci.html

 

DO GALERII ZDJĘĆ

http://www.vertis.pl/albumy/jacekzr/oktawa-uroczystosci-matki-milosierdzia-madonny-ostrobramskiej-krolowo-pokoju

http://www.vertis.pl/albumy/jacekzr/oktawa-uroczystosci-matki-milosierdzia-madonny-ostrobramskiej-kosciol-sw-teresy

Podróżnicy polecają sprawdzoną bazę noclegową

https://www.booking.com/s/11_6/jacekz97

 



[1] 100rocznica - odzyskania Niepodległości przez Polskę 1918-2018.

[2] 11 listopad 2018 Wileński plac ratuszowy - 100 par młodzieży Wileńskiej zatańczyło Poloneza i Suktinis dla Polski.

[3] 100-metrowe flagi Polski i Litwy załopotały w rękach młodych artystów.

[4] Madonna z Ostrej Bramy – Święto Matki Bożej Ostrobramskiej przypada na 16 listopada  i było ustanowione w 1735 roku Cudowny wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej przenoszono z kościoła świętej Teresy do kaplicy aż do 1790 roku

[5] Jacek Źróbek – Członek Archikonfraterni Literackiej od 2000 roku, podróżnik, fotograf, - udział w konkursach World Press photo, reporter pasjonat turystyki górskiej, miejskiej, pisarz, dziennikarz, Katolik blogowy redaktor parafialnego ,,Dzwonka Janowskiego” lata 2007- 2018, oraz współautor publikacji w gazecie „Co tydzień”, i innych, książkowych religijnych między innymi o Prymasie Józefie Glempie. Autor zdjęć i filmów podróżniczych.

Autor kilku wystaw. Między innymi wystawy o dekanacie Mysłowickim w 140 rocznicę istnienia.

W działalności publicznej- współpraca z Muzeum Miasta Mysłowice, dla Śląska – współpraca z Stowarzyszeniem –Solidarni 2010, oraz wspieranie patriotycznych inicjatyw dla Ojczyzny. Byłem fotografem kilku wielkich wydarzeń i uroczystości państwowych w Polsce i Europie. Moje szlaki przemierzone to południowe, północne, zachodnie, w niewielkiej część wschodnia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz