Historia Mysłowickiego Zegara Strefowego.
W czasie bumu przemysłowego w XIX w. na Śląsku rozwinęła się na szeroką skalę seryjna produkcja zegarów. W miejscowości Świebodzice na Dolnym Sląsku (Freiburg n.Slesien) w roku 1847 powstała fabryka zegarów znanych na całym świecie pod potoczną nazwą „Zegary Śląskie”. Fabrykę założył pochodzący z Oleśnicy Gustaw Becker. Fabryka zatrudniała około 2000 pracowników. Do roku 1926 firma wyprodukowała ponad 2 miliony zegarów.
Firma produkowała zegary „Beckera” do wybuchu II Wojny Światowej. (logo firmy)
Firma GB wytworzyła Mysłowicki Zegar Strefowy około roku 1876 eksponowany był w zakładzie zegarmistrza Siegfrida Weissa w Mysłowicach przy Plesser Str. nr 4, dzisiejsza ul. Grunwaldzka. (fotografia witryny sklepowej)
Ok. 1925 roku zakład ze sklepem odkupuje Władysław Garczarzyk ( przy ul. Piłsudskiego 4:- )
W 1945 roku przejmuje zegar zegarmistrz Wacław Budziński a po jego …śmierci zakład prowadziła pani Budzińska żona zegarmistrza.
W 1962 roku zegar zabrany jest do Planetarium Śląskiego na Światową Wystawę Astronomiczną i tam już pozostaje do roku 2007. (fotografia z Planetarium)
W kwietniu 2007 roku staraniem dyrektora Muzeum Miasta Mysłowice zegar zostaje przekazany do muzeum i poddany generalnej renowacji.
Witrynowy zegar strefowy został wykonany jako reklama zakładu zegarmistrzowskiego w związku z działająca pod koniec XIX w. w Mysłowicach Misją Emigracyjną.
Zegar wskazywał czas w różnych strefach świata związanych z falą emigracji zarobkowej.
(foto strefy czasowe)
Legenda wskazywała na brata bliźniaka mysłowickiego zegara strefowego wykonanego tez przez firmę „Beckera” dla miasta Hamburg, gdzie kończyła się linia kolejowa przewożąca z Mysłowic duże rzesze emigrantów z obszarów środkowo-wschodniej i południowej Europy.
Częściowym potwierdzeniem tej legendy jest odnaleziony w Ameryce zegar prawie identyczny będący w rękach prywatnego kolekcjonera. (foto zegar blizniaczy)
Opracował G.S.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz