VI rocznica Tragedii Smoleńskiej

TWOJE BRYLANTY

Twoje brylanty dobra inwestycja
Coś dla pań i nie tylko
kod polecający
JD9HRL

  • https://e-brylanty.pl/?mw_aref=169eed8de9fecdf123d6a14fc0d7307f


niedziela, 9 lutego 2020

200 ROCZNICA ŚMIERCI ŚWIĘTEGO KLEMENSA HOFBAUERA PRZYGOTOWANIA DO UROCZYSTOŚCI

200 ROCZNICA ŚMIERCI ŚWIĘTEGO KLEMENSA HOFBAUERA
PRZYGOTOWANIA DO UROCZYSTOŚCI

Zbliża się 200 rocznica śmierci świętego Klemensa Hofbauera. [1] Ojcowie Redemptoryści przygotowują się do tej ważnej uroczystości. Zobaczmy jakie są przygotowania  Europejskiej pielgrzymki do grobu świętego Klemensa Hofbauera kościoła Maria am Gestade [2] w Wiedniu. Święty Klemens jest patronem wielu grup jak: piekarzy, cukierników, Archikonfraterni Literackiej, Wiednia, Moraw, Warszawy.
Główne uroczystości rozpoczną się 15 marca 2020 roku w katedrze Świętego Stefana poprzedzone będą procesyjnym przejściem z Maria am Gestade o godzinie 9.15: do katedry świętego Szczepana, [3] a następnie nastąpi uroczyste nabożeństwo o godzinie 11:15 podczas mszy świętej kazanie wygłosi redemptorysta, ojciec Michael Brehl, wśród odprawiających będą też ojciec koordynator Johannes Römelt, Wikariusz Generalnym Kanady Nikolaus Krasa i wielu redemptorystów z całego świata. Dalsza część to festiwal. Wśród patronów honorowych uroczystości objął między innym burmistrz miasta Michael Ludwig. [4] Podczas uroczystej Eucharystii zostanie ogłoszony rokiem świętego Klemensa Hofbauera od 15 marca 2020 do 15 marca 2021 roku. [5] W tej sprawie do braci Redemptorystów został skierowany list Michaela Brehla CSsR [6] przełożonego generalnego w czasie święta Ofiarowania Pańskiego.
„(…) W tym rocznicowym roku po raz kolejny pamiętamy osobowość i pracę naszego brata Klemensa, „którego życie opierało się na miłości do Boga i świętego Kościoła, a także tęsknota, by prowadzić dusze ludzi do Boga ”- tak wyrazili to ci, którzy go znali. Klemens żył w bardzo trudnych politycznie i religijnie czasach. Była wroga kościołowi i życiu religijnemu. W tym czasie Klemens otworzył drogę do odnowy chrześcijańskiej. Dzięki niemu życie religijne odrodziło się w Warszawie i Wiedniu.
Ponieważ epoka Klemensa bardzo różni się od naszej, błędem byłoby po prostu naśladowanie lub kopiowanie jego dzieła i jego duchowości. Z drugiej strony Klemens może nauczyć nas różnych aspektów powołania duchowego, które są dziś bardzo istotne: wartość modlitwy i oddania Bogu, ewangeliczny zapał do misji i troski o opuszczonych i biednych, współpraca misyjna z świeckimi i męskimi kobietami, wierność Kościołowi i Wytrwałość w charyzmacie naszego zgromadzenia.(…)”
Na uroczystości patrona  Wiednia przyjadą grupy pielgrzymkowe z Morawskiej ziemi z wsi Tasovickiej [7] gdzie urodził się Jan Dworzak –późniejszy Klemens Hofbauer, oraz piekarze, cukiernicy. Wśród pielgrzymów z Polski przyjedzie bractwo Archikonfraterni Literackiej z Mysłowic i Warszawy, której święty Klemens Hofbauer jest patronem.
Dalsze inicjatywy związane z obchodami to:
Oferta piekarzy Wiedeńskich, którzy będą oferować chleb świętego Klemensa [8] przez cały miesiąc, a zebrane fundusze będą przeznaczone dla ubogich. 23 kwietnia bieżącego roku 800 osobowa grupa ze szkół kościelnych [9] całej diecezji Wiedeńskiej przyjedzie do Wiednia na mszę do katedry świętego Szczepana i kościoła Maria am Gestade tam otrzymają gazetkę o świętym „ Auf den Spuren eines Heiligen Klemens Maria Hofbauer … ” W swojej homilii kardynał Christoph Schönborn [10] w 100 rocznicę patrona Wiednia świętego Klemensa Hofbauera  w katedrze świętego Szczepana w czwartek, 23 stycznia 2014 roku mówił:
„(…) Jaki jest sekret tego wielkiego misjonarza, tego ewangelizatora naszego miasta? Chciałbym podsumować to w trzech punktach i zobaczyć coś dla nas. Nie bój się dziś, mała trzódko! Jest to możliwe nawet dzisiaj! Pierwszym z nich jest pilnowanie całej osoby. Dla św. Klemensa Maria opieka duszpasterska zawsze obejmowała opiekę nad ludźmi, potrzeby duchowe i duchowe, dobre książki, ale także dobre jedzenie. Społeczne sytuacje kryzysowe były dla niego tak samo wezwaniem, jak duchowa nędza ludzi. Papież Franciszek przypomina nam w liście „Evangelii gaudium”, Radość Ewangelii, jak bardzo głoszenie Ewangelii wiąże się z potrzebą ludzi.
Drugim elementem jego władzy misyjnej było: przekazywanie doświadczenia wiary. Oczywiście odważył się opowiedzieć o swojej wierze, być bardzo osobistym, tak naprawdę to, co mówi apostoł Jan, odnosi się również do niego: „To, co usłyszeliśmy, co zobaczyliśmy na własne oczy, na co spojrzeliśmy i ogłaszamy to wam naszymi rękami. ” Klemens Maria Hofbauer osobiście przekazał swoje doświadczenie wiary.
Wreszcie trzeci: odwaga, by spróbować czegoś nowego.(…)”
Tak też to nauczanie jest dzisiaj tak potrzebne i odkrywane na nowo w duchu ewangelicznego przesłania patrona Wiednia. Jako że istotą świętego Klemensa była ewangelizacja tak też Wiedeńskie grupy kościelne wyruszają na pielgrzymkowy szlak świętego Klemensa na ziemię Morawską do Tasovic i Znojma. 14 marca 2020 roku w Tasovickim kościele parafialny miejsce gdzie święty Klemens został ochrzczony 26 grudnia 1751 roku. Tego samego dnia, w którym się urodził. O godzinie 8 zostanie odprawiona msza święta, potem pielgrzymi wyruszą do pobliskiego Znojmo i poznają miejsce dawnej piekarni ,której Klemens Maria Hofbauer pracował jako praktykant-piekarz. W dalszej części rozpocznie się świętowanie z kardynałem Christophem Schönbornem i biskupem diecezjalnym w Brnie Vojtechem Cikrle, dwujęzycznym festiwalu w kościele byłego klasztoru przedmonstratensów w Klosterbruck, (Louke) [11] gdzie święty uczęszczał do szkoły klasztornej. Tak też po Mszy Świętej będzie można spotkać dwóch biskupów i innych wierzących z Czech i Austrii. W tym samym dniu zostanie ustanowienie szlaku pielgrzymkowego Klemensa, [12]który będzie prowadzić z Tasovic do Wiednia. Ta trasa pielgrzymkowa z ponad trzydziestoma stacjami / tablicami (w języku Czeskim i Niemieckim) zostanie otwarta 14 marca. Pomysłem szlaku zajęła się grupa wiernych z zakładu Caritas w Retz. Klemens-Maria-Hofbauer-Platz zostanie oficjalnie otwarty 14 marca w Retz. Jest to przypomnienie faktu, że święty Klemens przybył z okolicy i udowodniono, że przynajmniej raz spędził noc w mieście. Klemens-Maria-Hofbauer-Gymnasium w Katzelsdorfie. Warto tu zwrócił uwagę jeszcze na inny szlak po stronie Czeskiej a obejmujący Znojmo – Tasovice – Hodonovice, który powstał parę lat temu to 12 kilometrowa trasa. 13 marca 2020 roku o godzinie 18 rozpoczną się uroczyste nieszpory i koncert dla uczczenia świętego w kościoła świętej Urszuli [13] w Johannesgasse a transmisja nadawana będzie w „Radio klassik Stephansdom” (częstotliwość FM 103,7).Dziś kościół ten jest częścią Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu. I jeszcze jedna inicjatywa to poczty Wiedeńskiej. 22 lutego 2020 roku poczta wypuściła znaczek z wizerunkiem [14] świętego Klemensa i pocztówkę z stemplem. Kolekcjonerzy na pewno się ucieszą bo to już następny znaczek jubileuszowy z serii patrona Wiednia. Wracając jeszcze do naszego patrona, nie może zabraknąć jeszcze jednej uroczystości związanej z świętym Klemensem. W Mariazell [15] zostanie odprawiona uroczysta msza święta ku czci świętego Klemensa Hofbauera 13 marca 2020 roku ,który tam pielgrzymował do górskiego sanktuarium Maryjnego. Tam odkryjemy też tablicę pamiątkową świętego Klemensa. Współcześni pielgrzymi środkowej Europy spotykają się tam na pielgrzymce narodów. 

Niech słowa Prymasa Polski Józefa Glempa [16] przypomną istotę współczesnej Europy:
„(…) Oddajemy cześć za Jego nieustanną obecność  w kościołach Europy, za tajemnicze prowadzenie ludów Zachodniej Europy do jedności i narodów Europy środkowej do zwycięstwa  nad przemocą – bez użycia siły i bez wojny. U progu trzeciego Tysiąclecia musimy przypomnieć sobie to doświadczenie wiary Kościoła w Europie Środkowej. Zwycięstwo  wolności dokonało się bowiem  ostatecznie metodą cierpliwego dialogu, pokonywania zła dobrem, międzyludzkiej solidarności, poszanowania  godności drugiego człowieka; dokonało się w imię prawdy. To zwycięstwo na płaszczyźnie politycznej, dziś już historyczne, którego  jednak byliśmy świadkami, było triumfem Dobrej Nowiny.(…)”
Niech święty patron Klemens Hofbauer uczy nas dojrzewania w duchu apostolstwa i ewangelii. Dziś tak potrzebnej współczesnemu światu i Europie. Święty Klemensie Hofbauerze prowadź nas!
JZ [17]
ZOBACZ TEŻ




[1] 200 rocznica śmierci świętego Klemensa Hofbauera – 15 marzec 2020
[2] Maria am Gestade - kościół w Wiedniu
[3] Katedra świętego Szczepana w Wiedniu 15 marzec 2020  godzinna 11,15
[4] Michael Ludwig – burmistrz miasta Wiednia
[5] Rok świętego Klemensa Hofbauera od 15 marca 2020 do 15 marca 2021 roku.
[6] List generała Michaela Brehla do Redemtorystów
[7] Tasovice – miejsce urodzenia Jana Dworzaka  późniejszego Klemensa Hofbauera 26 grudnia 1751 roku
[8] Chleb świętego Klemensa – piekarze Wiedeńscy będą sprzedawać przez cały miesiąc
[9] Szkolne grupy kościelne nawiedzą grób świętego Klemensa
[10] kardynał Christoph Schönborn - homilia w 100 lecie patrona Wiednia 23 styczeń 2014 roku
[11] Klasztor Louke Klosterbruck– Znojmo nad Dyją 14 marzec uroczysta msza godzina 11 i piknik ku czci świętego.
[12] Szlak pielgrzymkowy świętego Klemensa z Tasovic do Wiednia otwarcie 14 marca w Retz.
[13] Kościół świętej Urszuli – uroczyste nieszpory nadawane przez radio „Radio klassik Stephansdom” (częstotliwość FM 103,7) 13 marca o godzinie 18
[14] Znaczek kolekcjonerski z wizerunkiem świętego Klemensa Hofbauera
[15] Mariazell – miejscowość w górach, narodowe sanktuarium Maryjne Austrii
[16] Prymas Polski Józef Glemp urodzony 18 grudnia 1929, zmarł 23stycznia 2013 roku Słowo skierowane dla uczestników pielgrzymki Narodów w Mariazell 22maj 2004 roku
[17] Jacek Źróbek – pracownik w jednostce samorządowej. członek Archikonfraterni Literackiej od 2000 roku, podróżnik, fotograf, - udział w konkursach World Press photo, reporter pasjonat turystyki górskiej, miejskiej, pisarz, dziennikarz, Katolik blogowy redaktor parafialnego ,,Dzwonka Janowskiego” lata 2007- 2018, oraz współautor publikacji w gazecie „Co tydzień”, i innych, książkowych religijnych między innymi o Prymasie Józefie Glempie. Autor zdjęć i filmów podróżniczych.
Autor kilku wystaw. Między innymi wystawy o dekanacie Mysłowickim w 140 rocznicę istnienia.
W działalności publicznej- współpraca z Muzeum Miasta Mysłowice, dla Śląska – współpraca z Stowarzyszeniem –Solidarni 2010, oraz wspieranie patriotycznych inicjatyw dla Ojczyzny. Byłem fotografem kilku wielkich wydarzeń i uroczystości państwowych w Polsce i Europie. Moje szlaki przemierzone to południowe, północne, zachodnie, w niewielkiej część wschodnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz