VI rocznica Tragedii Smoleńskiej

TWOJE BRYLANTY

Twoje brylanty dobra inwestycja
Coś dla pań i nie tylko
kod polecający
JD9HRL

  • https://e-brylanty.pl/?mw_aref=169eed8de9fecdf123d6a14fc0d7307f


poniedziałek, 30 stycznia 2023

W BETLEJEMSKIEJ STAJENCE BETLEJKI I SZOPKI DOLNOŚLĄSKIE

W BETLEJEMSKIEJ STAJENCE. BETLEJKI I SZOPKI DOLNOŚLĄSKIE

To już ostatnie chwile z wystawą zatytułowaną:

 „W betlejemskiej stajence. Betlejki i szopki dolnośląskie”, [1] którą można zobaczyć w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Kolekcja szopek to śląskie szopki bożonarodzeniowe ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, oraz szopki z Dolnego Śląska pochodzące ze zbiorów Muzeum Etnograficznego – Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu, oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku. Bytomska kolekcja betlejek jest autorstwa między innymi Leona Kampki i z firmy Schaefera [2] z Piekar Śląskich. Inna kolekcja to szopki dolnośląskie nazywane diorami ciekawe są szopki skrzyniowe pochodzące z XVIII i XIX wieku ukazujące betlejemską scenę narodzenia Dzieciątka Jezus.

W drewnianych kasetkach stajenka wkomponowana jest w wielowymiarową przestrzeń miasta i krajobrazu górskiego. Prezentujemy także szopki ludowe, drewniane, wykonane przez dolnośląskich artystów z lat 70. i 80. XX wieku, swym wyglądem nawiązują do tryptyków.

Dopełnieniem wystawy są obrazy o tematyce Bożonarodzeniowej jednym ze autorów jest Erwin Sówka [3] i prezentuje scenę narodzenia w scenerii Nikiszowca. W wystawie zobaczymy też zastawiony stół wigilijny i woskową szopkę.

JZ [4]

ZOBACZ TEŻ:

https://swiatznanyinieznany-jack.blogspot.com/

 

http://www.vertis.pl/albumy/jacekzr/

PODRÓŻNICY POLECAJĄ SPRAWDZONĄ BAZĘ NOCLEGOWĄ

https://www.booking.com/s/11_6/jacekz97

 


[1] Muzeum Górnośląskie w Bytomiu wystawa „W betlejemskiej stajence. Betlejki i szopki dolnośląskie”

[2]  firma Schaefera z Piekar Śląskich.

[3] Erwin Sówka – urodzony 18  czerwca 1936 roku w Giszowcu, zmarł 21 stycznia 2021roku to Śląski malarz zaliczany do prymitywistów pracował jako górnik w kopalni węgla kamiennego Wieczorek w Janowie. Był ostatnim twórcą grupy Janowskiej. Jego prace były prezentowane w kraju i zagranicą m.in.: we Francji, Włoszech, Chorwacji. Ciekawostką jest o jego twórczości został nakręcony film dokumentalny pt Angelus. 25 stycznia 2021 roku został pochowany na Nikiszowskim cmentarzu uczestnikiem pogrzebu był premier Mateusz Morawiecki.

[4] Jacek Źróbek – członek Archikonfraterni Literackiej od 2000 roku, podróżnik, fotograf, - udział w konkursach World Press photo, reporter pasjonat turystyki górskiej, miejskiej, pisarz, dziennikarz, Katolik blogowy redaktor parafialnego ,,Dzwonka Janowskiego” lata 2007- 2018, oraz współautor publikacji w gazecie „Co tydzień”, i innych, książkowych religijnych między innymi o Prymasie Józefie Glempie. Autor zdjęć i filmów podróżniczych.

Autor kilku wystaw. Między innymi wystawy o dekanacie Mysłowickim w 140 rocznicę istnienia.

W działalności publicznej- współpraca z Muzeum Miasta Mysłowice, dla Śląska – współpraca z Stowarzyszeniem –Solidarni 2010, oraz wspieranie patriotycznych inicjatyw dla Ojczyzny. Byłem fotografem kilku wielkich wydarzeń i uroczystości państwowych w Polsce i Europie. Moje szlaki przemierzone to południowe, północne , zachodnie, w niewielkiej część wschodnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz