Atomowa bomba zegarowa w środku Europy
Eksperci od elektrowni atomowych są przerażeni: Belgia właśnie wznowiła pracę dwóch przestarzałych i awaryjnych elektrowni atomowych, które mogą wywołać w samym sercu Europy kataklizm na miarę Czarnobyla! Przed kilkoma tygodniami w jednym ze starzejących się reaktorów doszło do wybuchu, po którym nastąpił pożar. Nawet główny inżynier odpowiedzialny za bezpieczeństwo belgijskich elektrowni atomowych nakazał przeprowadzenie kontroli reaktorów po wykryciu aż 16 000 pęknięć! Sąsiadujące z Belgią kraje biją na alarm. W poniedziałek niemiecka minister środowiska Barbara Hendricks spotka się w tej sprawie z władzami Belgii. Jeśli zmobilizujemy się i poprzemy ją w ciągu najbliższych 72 godzin, pomożemy jej przekonać belgijski rząd, by wstrzymał plany reaktywacji elektrowni do czasu, aż zostanie wykonana drobiazgowa ocena ryzyka. Uruchomienie tych elektrowni to szaleństwo. Nie możemy do tego dopuścić!
Radioaktywny koszmar zagraża wszystkim mieszkańcom Europy. Jak najszybciej zbierzmy 500 000 podpisów i wesprzyjmy minister Hendricks oraz sąsiadów Belgii. Postawmy sprawę jasno: obywatele i obywatelki UE nie pozwolą narażać całej Europy na ryzyko nowego Czarnobyla.Podpisz, udostępnij na Facebooku, Twitterze, e-mailem i gdzie tylko możesz, póki nie jest za późno:
Wchodzimy w nową erę atomowej ruletki. 25 najstarszych reaktorów jądrowych w Europie ma już 40 lat lub wkrótce osiągnie ten wiek. Im elektrownia atomowa jest starsza, tym częściej dochodzi w niej do awarii i wypadków. W latach 2000–2006 liczba nieprzewidzianych awarii reaktorów jądrowych wzrosła aż o 50%.
Belgia staje się symbolem zagrożenia, jakie przestarzałe elektrownie atomowe stanowią dla całego świata. W 2014 roku właśnie tam reaktory jądrowe spowodowały najwięcej problemów: od wycieków i pęknięć po grudniowy wybuch. Co gorsza, zdaniem specjalistów niektóre pęknięcia znaleziono „w najbardziej newralgicznych punktach” instalacji, a „wzrost ciśnienia w reaktorze może spowodować katastrofę na miarę nowego Czarnobyla lub Fukushimy”. Belgijski rząd twierdzi, że uruchomienie tych awaryjnych elektrowni jest niezbędne do zasilania kraju w energię elektryczną. Jednak usterki są w nich tak częste, że w ciągu ostatnich dwóch lat elektrownie te działały łącznie tylko przez rok. Dziś rząd Belgii ma większość w parlamencie i chce ją wykorzystać, by przedłużyć eksploatację dwóch innych podejrzanych elektrowni atomowych o kolejne 10 lat! Na szczęście mamy dużą szansę powstrzymać te plany. Prawo wymaga wykonania tzw. wspólnej oceny skutków przedsięwzięcia, w której mają prawo uczestniczyć Niemcy, Luksemburg i inne sąsiednie kraje. Belgia nie wywiązała się z tego obowiązku. Jeśli w poniedziałek Barbara Hendricks stanowczo zażąda przeprowadzenia takiej oceny, nie dopuścimy do głosowania w belgijskim parlamencie i zmusimy rząd do zmiany decyzji. Wykorzystajmy tę szansę! Kliknij i wezwij belgijski rząd, aby rozbroił tę atomową bombę zegarową, która zagraża całej Europie:
W ubiegłym roku społeczność Avaaz zorganizowała olbrzymią, ogólnoświatową kampanię, by zgromadzeni na paryskim szczycie klimatycznym politycy podjęli wreszcie skuteczne działania ratujące całą planetę przed skutkami eksploatacji paliw kopalnych. Dziś musimy uchronić nasz kontynent przed potężnym ryzykiem, jakie stanowią przestarzałe, awaryjne elektrownie atomowe. Ich użytkowanie to igranie ze śmiercią.
Luca, Luis, Alaphia, Ana, Marigona, Emma, Alice i Spyro wraz z całym zespołem Avaaz
Przeczytaj też
WNP: Wybuch i pożar w belgijskiej elektrowni atomowej
Rzeczpospolita: Niemcy: protest przeciwko belgijskiej atomówce
Global Times: Starzejące się elektrownie atomowe w Belgii niepokoją sąsiadów (tekst w j. angielskim)
Ecologist: 16 000 niewyjaśnionych pęknięć w belgijskich reaktorach (tekst w j. angielskim)
Japan Times: Wznowienie pracy przestarzałej belgijskiej elektrowni atomowej grozi Fukishimą w Europie. Niemcy protestują (tekst w j. angielskim)
EU Observer: Sąsiedzi z niepokojem przyglądają się belgijskim elektrowniom atomowym (tekst w j. angielskim)
NL Times: Holendrzy zaalarmowani problemami z bezpieczeństwem w przygranicznej belgijskiej elektrowni (tekst w j. angielskim)
IAEA: Awarie i nieplanowane przestoje powodują przerwy w dostawach energii (tekst w j. angielskim)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz