VI rocznica Tragedii Smoleńskiej

TWOJE BRYLANTY

Twoje brylanty dobra inwestycja
Coś dla pań i nie tylko
kod polecający
JD9HRL

  • https://e-brylanty.pl/?mw_aref=169eed8de9fecdf123d6a14fc0d7307f


środa, 21 sierpnia 2019

SZLAKIEM AUSTRIACKIM – WIEDEŃ KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO RUPRECHTA


SZLAKIEM AUSTRIACKIM – WIEDEŃ
KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO RUPRECHTA

Na krańcach żydowskiej dzielnicy odkryjemy jedną z najstarszych świątyń w Wiedniu (Zobacz też) jest to kościół świętego Ruprechta – Ruprechtskirche. [1] Świątynia jest w stylu romańskim i została zbudowana przez biskupa Wirgiliusza z Salzburga. 
Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1161 roku. Najcenniejszym zabytkiem świątyni to XIII wieczne witraże i ołtarz „Naszej Pani z Loreto”. Kościół znajduje się na placu Ruprechtsplatz, na krańcach dzielnicy żydowskiej. Przyglądając się architekturze zauważymy że świątynia jest mała. 
Gdy wejdziemy do wnętrza świątyni dostrzeżemy dwie nawy z ołtarzami, oraz świętą figurę biskupa Ruprechta i kamienną kropielnice.
 Powyżej ołtarza znajduje się posąg Czarnej Madonny, która obroniła Wiedeńczyków przed Turkami i zarazą.
Przed świątynią zasłonięty drzewami u stóp romańskiej wieży odkryjemy posąg przedstawiający świętego Ruprechta trzymającego w rękach beczkę soli. 
Jak mówi legenda, że posąg świętego z naczyniem soli przynosi turystom powodzenie i pomyślność.
Kim jest święty Ruprecht?
Święty – Rupert z Salzburga [2] był pierwszym biskupem Salzburga - to patron ludzi handlujący solą. Urodził się prawdopodobnie około 650 roku w Wormacji. To syn hrabiego Chrodberta II której pochodzenie przypisuje jako spokrewnionej z frankońskim królewskim rodem Merowingów. W czasie swoich młodych lat Rupert odkrył powołanie do kapłaństwa. Przyjął święcenia u Wormackich misjonarzy, a jego przymioty i zalety charakteru stały się pieczęcią złotą wysokiego urodzenia zyskały mu poważanie u ludzi. W początkach swej działalności, pod koniec siódmego wieku, z rozkazu Diuka Bawarii, Theodora II, [3] którego nawrócił, został biskupem Wormacji, tym samym potwierdzając swą lojalność "właściwej" wierze katolickiej. Od Theodora II otrzymał zezwolenie na opuszczenie Regensburgu i udanie się w podróż misyjną z celem znalezienia właściwego miejsca na wybudowania kościoła i umocnienia wiary. Pierwsze lata posługi biskupiej pełnił w Worms, w Nadrenii- Palatynacie. Historia mówi, że około roku 700 przybył do Bawarii z misją krzewienia wiary chrześcijańskiej. Po opuszczeniu Regensburga (Ratyzbony), Święty Rupert udał się na południe. Dotarł do Lauriacum, przemierzył Traungau i Attergau, i po krótkim pobycie w Seekirchen, Zatrzymał się w zniszczonym wojną mieście Juvavum, które było położone nieopodal rzeki Salzach, do miejsca dzisiejszego Salzburga. [4] Tam, w miejscu placu, na którym wznosi się dzisiejsza katedra, założył klasztor benedyktyński w 696 roku pod wezwaniem świętego Piotra, i jest najstarszym klasztorem Austrii. Stworzył tam podwaliny dzisiejszego Salzburga. Biskup misyjny dbał o rozwój regionu i edukację. 
Wspomagał rozkwit kopalni soli. Dlatego święty Rupert jest przedstawiany z garnkiem soli. Za jego panowania postało wiele kościołów.
 Około roku 711/12 święty Rupert założył klasztor Nonnberg w Salzburgu, najstarszy żeński zakon chrześcijański na obszarze niemieckojęzycznym. Pierwszą przełożoną została jego siostrzenica święta Erentruda. [5]
W roku 714 święty Rupert udał się na krótki pobyt w rodzinne strony. 
Święty Rupert doczekał starości na swej stolicy biskupiej. Zachorował w okresie Wielkiego Postu w 718 roku i tegoż roku w dzień Zmartwychwstania Pańskiego, odprawiwszy solenną Mszę Świętą, polecił swą duszę Bogu i zmarł w otoczeniu podległego jego lasce pasterskiej duchowieństwa.
 Wyznaczając też swojego następcę opata Wirgilusza. [6] 
Zmarł w Wormacji, prawdopodobnie w Wielkanoc 27 marca 718 roku. Dokładna data śmierci Ruperta nie jest znana. Kilka lat później, z okazji uroczystości poświęcenia nowej katedry w Salzburgu - 24 września 774 roku, na polecenie biskupa Salzburga, Wirgiliusza, ciało świętego zostało przeniesione z Wormacji do Salzburga. W kościele świętego Piotra jest miejsce po pierwotnym grobie Ruperta. 
Został on wykuty w skale i zachował się do dziś.
 Chociaż Święty Rupert to patron regionu Salzburga to jego wielkość wpisała się w dziedzictwo chrześcijaństwa Austrii.
JZ[7]

DO GALERII ZDJĘĆ
Podróżnicy polecają sprawdzoną bazę noclegową




[1] kościół świętego Ruprechta – Ruprechtskirche.- najstarsza świątynia Wiednia w stylu romańskim pochodzi z XII wieku
[2] Rupert z Salzburga- Ruprecht, Hrodperht, Hrodpreht, Roudbertus, Rudbertus, Robert- święty kościoła katolickiego i wschodnio-ortodoksyjnego urodzony prawdopodobnie 650 w Wormacji, zmarł prawdopodobnie 27 marca 718 tamże-, biskup misyjny Nadrenii, pierwszy biskup Salzburga w Austrii i patron regionu Salzburgland.
[3] Theodora II- Bawarski książę
[4] Salzburg sięga VI w. p.n.e., kiedy powstała tu pierwsza celtycka osada. Później Rzymianie założyli tu miasto Municipium Claudium Iuvavum, będące ważnym ośrodkiem rzymskiej prowincji Noricum. W VII w., z polecenia Diuka Bawarii, Teodora II, przybył tu z misją święty Rupert. Stolica kraju związkowego Salzburg należąca do Austrii. Położone w pobliżu granicy z Niemcami w Alpach, nad rzeką Salzach, na wysokości 424 m n.p.m.
[5] święta Erentruda -urodzona prawdopodobnie 650 roku w Wormacji, zmarła 30 czerwca 718 roku w Salzburgu to święta kościoła Katolickiego, patronka miasta Salzburg i pierwsza matka przełożona benedyktyńskiego klasztoru żeńskiego Nonnberg, założonego przez Świętego Ruperta.
[6] Wirgiliusz z Salzburga, również Wergiliusz, celtycki Fergal - urodzony około 700 roku, zmarł 27 listopada 784 roku to irlandzki misjonarz celtyckiego pochodzenia, benedyktyński opat klasztoru świętego Piotra, ordynariusz i biskup diecezji Salzburga, apostoł Karyntii, uczony -teolog, astronom, filozof, ewangelizator, święty Kościoła katolickiego.
[7] Jacek Źróbek – pracownik w jednostce samorządowej. członek Archikonfraterni Literackiej od 2000 roku, podróżnik, fotograf, - udział w konkursach World Press photo, reporter pasjonat turystyki górskiej, miejskiej, pisarz, dziennikarz, Katolik blogowy redaktor parafialnego ,,Dzwonka Janowskiego” lata 2007- 2018, oraz współautor publikacji w gazecie „Co tydzień”, i innych, książkowych religijnych między innymi o Prymasie Józefie Glempie. Autor zdjęć i filmów podróżniczych.
Autor kilku wystaw. Między innymi wystawy o dekanacie Mysłowickim w 140 rocznicę istnienia.
W działalności publicznej- współpraca z Muzeum Miasta Mysłowice, dla Śląska – współpraca z Stowarzyszeniem –Solidarni 2010, oraz wspieranie patriotycznych inicjatyw dla Ojczyzny. Byłem fotografem kilku wielkich wydarzeń i uroczystości państwowych w Polsce i Europie. Moje szlaki przemierzone to południowe, północne, zachodnie, w niewielkiej część wschodnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz