TWOJE BRYLANTY
Twoje brylanty dobra inwestycja
Coś dla pań i nie tylko
kod polecający
JD9HRL
- https://e-brylanty.pl/?mw_aref=169eed8de9fecdf123d6a14fc0d7307f
wtorek, 8 kwietnia 2014
Dwudziesty piąty rok pontyfikatu Jana Pawła II – ‘’ Europa potrzebuje Polski ‘’
Dwudziesty piąty rok pontyfikatu Jana Pawła II – ‘’ Europa potrzebuje Polski ‘’
Publikacja „ Tryptyku Rzymskiego”, kanonizacja Urszuli Ledóchowskiej,być może nawet wzbogacenie modlitwy różańcowej – wszystkie te arcyważne wydarzenia zostały, przynajmniej dla Polaków, przyćmione przez jasne i zdecydowane poparcie Papieża dla wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dzięki niemu znów staliśmy się częścią Starego Kontynentu.
16 października 2002 roku - Ojciec Święty ogłasza list apostolski „Rosarium Virginis Mariae”, poświęcony modlitwie różańcowej i dołączający do różańca czwartą część: tajemnice światła. Ogłoszenie Roku Różańca (do października 2003 roku).
14 listopada 2002 roku – Papież po raz pierwszy w dziejach przemawia we włoskim parlamencie do przedstawicieli obu izb deputowanych. Jego historyczne przemówienie miało niezwykły epilog. Po wysłuchaniu przemówienia Ojca Świętego oddał się w ręce policji poszukiwany listem gończym mafioso Benedetto Marciante, który został skazany za morderstwo.
1 stycznia 2003 roku - 36 Światowy Dzień Pokoju, orędzie „Encyklika «Pacem in terris» nieustanne zobowiązanie”.
12 stycznia 2003 roku – W Kaplicy Sykstyńskiej Jan Paweł II udzielił chrztu 22 niemowlętom. W ciągu 25 lat swego pontyfikatu ojciec Święty ochrzcił 1370 dzieci i dorosłych.
13 stycznia 2003 roku - Przemówienie do korpusu dyplomatycznego: "Wojna nigdy nie jest czymś nieuchronnym, jest zawsze porażką ludzkości". W późniejszych wypowiedziach Papież nie kryje swego krytycznego stosunku do interwencji USA w Iraku.
22 – 26 stycznia 2003 roku - IV Światowe Spotkanie Rodzin w Manili; 25 stycznia przemówienie papieża w połączeniu telewizyjnym.
5 marca 2003 roku - W Środę Popielcową dzień modlitwy i postu w intencji pokoju w Iraku i Ziemi Świętej.
6 marca 2003 roku - Watykańska i krakowska prezentacja poematu Papieża "Tryptyk rzymski". Zdaniem Czesława Miłosza "Tryptyk" to wielka poezja - "zawarta jest w nim właściwie cała nauka Kościoła, cała dogmatyka katolicka".
17 kwietnia 2003 roku - Papież ogłasza nową encyklikę, „Ecclesia de Eucharistia”.
3 – 4 maja 2003 roku - Jan Paweł II udaje się na swoją 99 pielgrzymkę zagraniczną – do Hiszpanii.
18 maja 2003 roku - Kanonizacja biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara i matki Urszuli Ledóchowskiej.
18 – 19 maja 2003 roku - W pielgrzymce narodowej do Rzymu przybyli prezydent Kwaśniewski i wielu biskupów. Na trzy tygodnie przed referendum akcesyjnym Papież wypowiada historyczne słowa, popierające bez żadnych wątpliwości integrację Polski z Unią Europejską: "Europa potrzebuje Polski, Polska potrzebuje Europy" i "Od unii lubelskiej do Unii Europejskiej".
5 – 9 czerwca 2003 roku - 100 podróż apostolska Jana Pawła II – do Chorwacji.
22 czerwca 2003 roku - Pielgrzymka do Bośni i Hercegowiny (101 papieska podróż zagraniczna) – beatyfikacja świeckiego działacza katolickiego Ivana Merza.28 czerwca 2003 roku - Podpisanie adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Europa”, będącej podsumowaniem Synodu Biskupów z października 1999 roku, który obradował nad problemami Kościoła w Europie.
11 – 14 września 2003 roku - Podróż apostolska na Słowację (102. papieska podróż zagraniczna) – beatyfikacja dwojga męczenników z czasów komunistycznych: bpa Vasila Hop-ko i s. Zdenki Schelingovej.
7 października 2003 roku – Podczas kilkugodzinnej wizyty w sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w Pompejach Papież oficjalnie kończy Rok Różańca.
16 października 2003 roku - 25-lecie pontyfikatu.
WYNIESIENI NA OŁTARZE PRZEZ JANA PAWŁA II
Julia Salzano - wł. Giulia Salzano (ur. 13 października 1846 roku w Santa Maria Capua Vetere w Kampanii, zm. 17 maja 1929 roku w Casorii we Włoszech) – włoska zakonnica, katechetka, założycielka zgromadzenia Sióstr Katechetek od Najświętszego Serca Jezusa. Była córką Adelajdy Valentino i Diega Salzano. Jej ojciec był kapitanem ułanów na dworze króla Neapolu Ferdynanda II. Zmarł, gdy Julia miała 4 lata. Wychowywała się w sierocińcu u Sióstr Miłosierdzia w San Nicola la Strada u których przebywała do 15 roku życia. Po ukończeniu tam szkoły podstawowej, podjęła naukę w szkole w Casorii. Tu nawiązała kontakt ze św. Katarzyną Volpicelli, założycielką Służebnic Najświętszego Serca. Potem pracowała jako nauczycielka i katechetka zachęcając dzieci i młodzież do nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny a w 1905 roku założyła zgromadzenie Sióstr Katechetek od Najświętszego Serca Jezusa. Razem z Katarzyną Volpicelli promowała miłość Najświętszego Serca Jezusa pod hasłem; ( Ad maiorem Cordis Iesu gloriam) poświęcając całe swoje życie nauczaniu i przekazywaniu wiary chrześcijańskiej. Julia Salzano zmarła 17 maja 1929 roku w wieku prawie 83 lat w opinii świętości. Ze względu na jej charyzmat może ona być uznana za apostołkę i prorokini Nowej Ewangelizacji. 29 stycznia 1937 roku rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. 23 kwietnia 2002 roku papież Jan Paweł II nakazał opublikowanie dekretu o heroiczności jej cnót charakteru. Została ogłoszona błogosławioną przez Jana Pawła II w III Niedzielę Wielkanocną (2. niedziela po Wielkanocy) 27 kwietnia 2003 roku, a jej kanonizacji dokonał 17 października 2010 Benedykt XVI.
Papieskie anegdoty
Pewnego razu Karol Wortyła wybrał się na samotną wycieczkę w góry. Ubrany sportowo, wyglądał tak, jak wielu innych turystów. W trakcie wędrówki spostrzegł, że zapomniał zegarka, podszedł więc do opalającej się na uboczu młodej kobiety i już miał zapytać o godzinę, gdy ta uśmiechnęła się.
- Zapomniał pan zegarka, co?
- A skąd pani wie? - zapytał zaskoczony Wojtyła.
- Z doświadczenia - odrzekła - Jest pan dziś już dziesiątym mężczyzną, który zapomniał zegarka. Zaczyna się od zegarka, potem proponuje się winko, wieczorem dansing...
- Ależ proszę pani, ja jestem księdzem...
- Wie pan - odpowiedziała rozbawiona nieznajoma - podrywano mnie w różny sposób, ale na księdza to pierwszy raz.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz