VI rocznica Tragedii Smoleńskiej

TWOJE BRYLANTY

Twoje brylanty dobra inwestycja
Coś dla pań i nie tylko
kod polecający
JD9HRL

  • https://e-brylanty.pl/?mw_aref=169eed8de9fecdf123d6a14fc0d7307f


poniedziałek, 31 grudnia 2018

NA SZLAKU MORAWSKIM - ŚLĄSKA OSTRAVA ZABYTKOWY RATUSZ


NA SZLAKU MORAWSKIM - ŚLĄSKA OSTRAVA
ZABYTKOWY RATUSZ

Wędrując na wschodnim brzegu rzeki Ostrawicy [1] możemy dotrzeć do zabytkowego ratusza śląskiej Ostrawy. Ale zatrzymajmy się na samej Śląskiej Ostrawie [2]-Slezská Ostrava, to dawniejsza Polska Ostrawa do 1919 roku. Pierwszą wzmiankę możemy odnaleźć w bulli papieża Grzegorza IX [3] dla benedyktynów tynieckich w 1229 roku, która zatwierdzała posiadłość w okolicy Orłowej w tym Ostawę leżącej na rzece Ostawicy. Kolejnym dokumentem regulującym już granicę pomiędzy śląską kasztelanią cieszyńską a Morawami był wystawiony przez nowego króla czeskiego Przemysła Ottokara II [4] w grudniu 1261 roku. W niedługim czasie powstał klasztor Benedyktynów w Orłowej, w 1268 roku, a orłowscy mnisi posiedli prawo pobierania dochodów z karczmy i dziesięcin. Pierwotnie nazywano ją Słowiańską, od XVI wieku Polską. W 1290 roku po śmierci Władysława Opolskiego z księstwa Opolsko-Raciborskiego powstało nowe księstwo Cieszyńskie.
 Kolejny rozdział Ostrawy regulował dokument z 1297 roku zawarty między Mieszkiem Cieszyńskim, a biskupem Ołomunieckim Dytrykiem.
W dokumentach też jest podpisany kasztelan ostrawski Herman.
Na przełomie XIV i XV w Śląskiej Ostrawie powstaje parafia Świętego Jerzego Męczennika. [5]
Pierwszymi prywatnymi właścicielami Polskiej Ostrawy byli Jan i Arnošt z Tworkowa wpisany na dokumencie z 1434 roku . W latach 70. XV wieku był Hrziwnacz z Heraltic. Najważniejszymi rodami szlacheckimi [6] zarządzający Polską Ostrawą byli Sedlniccy z Choltic -1508-1714, oraz Wilczkowie z Dobrej Zemicy -1714-1848. Sedlniccy w XVI wieku przebudowali miejscowy zamek na renesansowy. W czasie panowania Wilczków w 1787 rozpoczęto wydobycie węgla kamiennego.
 Dynamiczny rozwój osady przyczynił się do podniesienia w 1879 roku do rangi miasteczka. W latach 1911-1913 wybudowano budynek ratusza. [7] 
Ratusz w Śląskiej Ostrawie -wejscie
 - Slezskoostravská radnice 
Przechodząc prawobrzeżną Ostrawą przez most zobaczymy na wzgórzu jasny budynek jest to Śląski Ratusz.
Budynek z całym otoczeniem 1897 roku po przebudowie był gminny w stylu neobarokowy. 
fronton z herbem 
wieża  zegarowa 
Ale na fali przypływu ludności i osadnictwa siedziba gminy nie wystarczała do celów reprezentacyjnych. W niedługim czasie  pod kierownictwem starosty inżyniera Jana Poppego zdecydowano o budowie nowego ratusza na gruncie przylegającym do starego – na Zamościu. Chociaż ogłoszony konkurs architektoniczny na projekt obiektu zorganizowany na początku 1910 roku miał kilku architektów, to ostatecznie zdecydowano na projekt pod hasłem „Hanna” autora Viktorina Šulca z Pilzna. Po poprawionych planach rozpoczęto budowę ratusza w latach 1911–1913. W efekcie projektu powstała eklektyczna forma ratusza złożona z kombinacji form czeskiego neorenesansu z innymi historyzującymi pierwiastkami, dopełnionymi o secesyjne akcenty możemy je zauważyć we wnętrzach - głównej klatki schodowej, oraz sali. Warto zwrócić uwagę na belki z inskrypcjami przy schodach wejściowych, oświetlenie schodów głównych i oświetlenie sali reprezentacyjnej.
Ratusz tworzy wraz z okolicznymi domami malowniczą i wyważoną całość.
 Po zakończonych wojennych działaniach miasteczko znalazło się w granicach Czechosłowacji, wchodząc w projekt wielkiej Ostrawy mający na celu połączenie 15 gmin, ale ostatecznie projekt z 1919 roku zyskał dopiero 1 lipca 1941 roku i Śląska Ostrawa została włączona do Ostrawy Morawskiej. 17 listopada 1919 roku zmieniono nazwę na Śląską Ostrawę. 17 września 1920 roku uzyskała ona pełnię praw miejskich.
Kolejny podział dokonał się w październiku 1938 roku wraz z Zaolziem Śląska Ostrawa została przyłączona do Polski i 1 lutego 1939 roku włączona do wiejskiej gminy Pietwałd w powiecie Frysztackim.
Obecnie w ratuszu znajduje się  siedziba urzędu Śląskiej Ostrawy, oraz prywatna galeria sztuki . ( zobacz PDF) 

JZ [8]

Podróżnicy polecają sprawdzoną bazę noclegową



[1] Ostrawica –rzeka przepływająca przez Ostrawę
[2] Śląska Ostrawa Slezská Ostrava – kiedyś zwana Polską Ostrawą, leżąca za rzeką Ostrawicą
[3] Bulla- lokacyjna  papieża Grzegorza IX z 1229 dla benedyktynów Tynieckich
[4] Przemysław Ottokar II -król Czeski
[5] Pierwsza parafia  Świętego Jerzego Męczennika w Śląskiej Ostrawie
[6] Rody szlacheckie Polskiej Ostrawy to Sedliniccy z Choltic to lata 1508-1714, oraz Wilczkowie z Dobrej Zemicy obejmujące lata 1714-1848
[7] Ratusz w Śląskiej Ostrawie - Slezskoostravská radnice, budowa 1911-1913 według projektu architektonicznego Viktorina Šulca z Pilzna w stylu eklektycznym – z neorenesansem
[8] Jacek Źróbek – Podróżnik, fotograf, reporter pasjonat turystyki górskiej, miejskiej, architektury i sztuk pięknych. Moje szlaki przemierzone to południowe, północne , zachodnie, w niewielkiej część wschodnia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz